Při prohlížení CD z nějakého počítačového časopisu se mi náhodou do ruky dostal velice zajímavý program. Je to 3D simulátor vesmíru - Celestia. Uznávám že popis „3D simulátor vesmíru“ zní trochu nadneseně ale je to skutečně tak. Pomocí tohoto programu můžete cestovat nejen naší sluneční soustavu ale také i naší galaxii. V programu Celestia je obsaženo přes 100 000 hvězd.
Naše sluneční soustava je velmi hezky zpracovaná nechybí samozřejmě fotorealistické modely všech těles planety, jejich měsíce, komety ale i umělá tělesa jako sondy, vesmírná stanice ISS atd… Pohyb po virtuálním vesmíru je vyřešen velmi elegantně v menu „Navigation“ je položka „Solar Sytem Browser“ zde si vyberete daný objekt a pak jen již stisknete tlačítko „Go To“ a velmi rychle „přiletíte“ k danému objektu. Podobně pro planety funguje „Star Browser“.
Program Celestia nabízí spoustu dalších možností jako je zobrazení oběžných drah, popisek, dokáže vykreslit i souhvězdí, souřadnicový systém atd..
Program je dostupný pod Windows, Linux a MC OS. Doporučená konfigurace je CPU min
300 MHz, min 128 MB RAM a výkonná grafická karta (program využívá OpenGL).
Myslím si že tento program opravdu stojí za vyzkoušení.
Další informace a download na adrese www.shatters.net/celestia.
Program je freeware (GNU).