Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  202    203    204    205    206    207    208  >>
Téma: Provoz ISS
08.1.2026 - 10:07 - 
https://x.com/Kosmo_Michal/status/2009190171087183966  
08.1.2026 - 12:39 - 
Rozhodnutí má padnout do 24 hodin. Bude to ale něco vážnějšího když oficiálně zvažují evakuaci posádky. Otázkou je, koho s eproblém týká, nemusí to nutně být jeden z těch, co měl vystoupit. Já bych hádal Mike Fincke (přece jen je nejstarší), ale klidně to může být někdo jiný. NASA to asi zveřejní, jen když bude muset.
https://www.reuters.com/science/nasa-is-considering-bringing-back-iss-crew-over-medical-issue-2026-01-08/ [upraveno 8.1.2026 12:40]
 
08.1.2026 - 23:14 - 
Zaujímavý článok obsahujúci náčrt histórie takýchto trablov.
https://www.space.com/space-exploration/human-spaceflight/how-does-nasa-handle-astronaut-medical-issues-in-space
citace:
V najmenej jednom prípade museli byť farmaceutické zásoby na palube ISS obmedzené, keď sa astronautovi vytvorila krvná zrazenina v krčnej žile. V tom čase NASA predĺžila zásoby liekov na riedenie krvi na stanici o viac ako 40 dní, kým nedorazila nákladná misia s doplnením. Astronaut mohol zostať na palube ISS plánovaných šesť mesiacov a bez problémov sa vrátil na Zem. (NASA stále nezverejnila totožnosť astronauta.)

Aplikácia skutočného záchranného člna, by umožnila evakuáciu člena posádky, bez narušenia harmonogramu dopravy na stanicu. ehm.
..
A ak sa stále nájde niekto kto by tvrdil, že nepoužívaním skutočného záchranného člna sa čosi "ušetrí"..
Tak mal by aspoň trvať na tom, že povinnou výbavou vesmírnych staníc, by malo byť "Vrece patologické/na mŕtvoly s úchopom"..
https://www.florianshop.sk/Vrece-patologicke-na-mrtvoly-s-uchopom-d4286.htm?srsltid=AfmBOop979FDKWOOTqwEkNmzGGF4ANjpBDAdWigUIUFsNCvZACOn_Lzx
To stojí iba 24,97 €/ks 20,30 € bez DPH. [upraveno 8.1.2026 23:30]

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
08.1.2026 - 23:47 - 
Tak poletí domů.

https://bsky.app/profile/did:plc:vqtp5dj2o6rqnge56sz2db5a/post/3mbwyo5sjsk2v
 
08.1.2026 - 23:53 - 
citace 8.1.2026 - 12:39 - Ervé:
Rozhodnutí má padnout do 24 hodin. Bude to ale něco vážnějšího když oficiálně zvažují evakuaci posádky. Otázkou je, koho s eproblém týká, nemusí to nutně být jeden z těch, co měl vystoupit. Já bych hádal Mike Fincke (přece jen je nejstarší), ale klidně to může být někdo jiný. NASA to asi zveřejní, jen když bude muset.
https://www.reuters.com/science/nasa-is-considering-bringing-back-iss-crew-over-medical-issue-2026-01-08/ [upraveno 8.1.2026 12:40]


Tak osdouhlasen návrat v tuto sobotu:
https://www.cnbc.com/2026/01/08/nasa-iss-crew-11-astronauts-earth-medical-situation.html

Jinak je trošku paradox současné doby kdy na jednu stranu mnoho lidí dělá doslova digitální "striptýz" všude po sociálních sítích a nadruhou stranu se nedozvíme ani jméno astronauta, který má problémy. Popis těch obtíží nechávám stranou. Ještě několik let zpět tyto informace nikoho neurážely a byly běžně k mání, dnes je to již problém.
 
09.1.2026 - 06:28 - 
Výhodou je, že mise už se blíží ke konci. Crew 12 by mohl startovat snad o dva týdny dřív, pokud to schválí, takže 3 na ISS budou jen krátce. Bezpečnost posádky má prostě přednost. Totéž se stalo u Starlineru - taky nikdo nechce zbytečně riskovat.
Pokud jde o jméno astronauta, nejspíš se z důvodu ochrany utne přenos přistání hned po otevření dveří kabiny. Vzhledem k nenávisti na sociálních sítích a skupinám pitomců všude po světě je lepší, že NASA informace tají. Holt se to dozvíme až za 10 až 20 let ze vzpomínkové knihy.
Pokud jde o záchranný člun, problém je, že nemůžete poslat nemocného/zraněného člověka zpět samotného. Pokud by došlo k problémům při přistání, nemusí stačit jen jeden člověk doprovodu, aby dostal zraněného/nemocného třeba z potápějící se kabiny, takže nejspíš by se museli vracet dva jako doprovod. Takže plný Sojuz nebo by z Dragonu zbyl na ISS jen jeden - jaký to pak má smysl? [upraveno 9.1.2026 07:33]
 
09.1.2026 - 07:53 - 
citace 9.1.2026 - 06:28 - Ervé:
Takže plný Sojuz nebo by z Dragonu zbyl na ISS jen jeden - jaký to pak má smysl?

Pane, inde obvykle tvrdíte že "budúcnosťou dopravy" je Starship. Ten má mať kapacitu CREW 100 hláv.
Tak by ste mal tú vašu logiku, aplikovať na Starship.

 

____________________
slavomir.fridrich@azet.sk
 
09.1.2026 - 08:10 - 
NASA rozhodla o předčasném odletu od ISS a návratu kosmické lodi Crew Dragon s misí Crew-11. Důvodem je, již včera v médiích diskutovaný, zdravotní problém jedné z osoby na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Pozemní středisko bylo posádkou informováno ve středu ve večer. Vyžádána byla soukromá konzultace a asistence hlavního lékaře v pozemním řídícím středisku pro posouzení celé situace. Zdravotní stav nejmenovaného člena posádky ISS je stabilizovaný. Jde však o zdravotní problém závažný vyžadující návrat zpět na Zemi. Nejde ale o extrémní případ okamžité nutné evakuace. Nejpozději v sobotu odpoledne bude zveřejněn harmonogram návratu kosmické lodi Crew Dragon Endeavour s posádkou Crew-11, kterou tvoří Zena Cardman, Michael Fincke, Kimija Jui a Oleg Platonov. Ta na ISS dorazila začátkem srpna 2025. NASA a SpaceX také plánují urychlit přípravy mise Crew-12 (Jessica Meir, Jack Hathaway, Sophie Adenot a Andrej Feďajev), aby se co nejvíce zkrátil pobyt pouze tříčlenné posádky Sojuzu MS-28 (Sergej Kuď-Sverčkov, Sergej Mikajev a Christopher Williams) na ISS. Aktuální situace není pro Mezinárodní kosmickou stanici ISS kritická a její provoz s ní počítá. Nedokončeny budou některé vědecké aktivity, ale s ohledem na očekávaný dřívější přílet Crew-12 nepůjde o zásadní narušení probíhajících experimentů.
 
Předčasný návrat části posádky stanice ISS zpět na Zemi se zatím v její historii nemusel nikdy uskutečnit. Pokud se však podíváme hlouběji do minulosti kosmických pilotovaných letů tak několik takových případů najdeme. V roce 1976 pobývala na sovětské kosmické stanici Saljut 5 její první posádka – Boris Volynov a Vitalij Žolobov. Ti se v kosmické lodi Sojuz 21 připojili ke stanici 7. července. V průběhu pobytu došlo k několika výpadkům elektrické energie a dalších palubních systémů Saljutu 5. 17. srpna 1976 došlo při jedné z takových situací k dočasné ztrátě orientace kosmické stanice a výpadku systému podpory života na její palubě. Pouze včasný a profesionální zásah posádky uvedl stanici po dvou hodinách opět do provozuschopného stavu. Pro posádku to byla pomyslná poslední kapka. Zejména Vitalij Žolobov začal mít závažné psychické problémy. Ty se časem ještě zhoršovaly a vedly až k tomu, že kosmonaut nebyl schopen vykonávat svoji práci, obsluhovat systémy stanice a vykonávat i nejběžnější činnost. Pozemní řídící středisko tak 23. srpna rozhodlo o předčasném odletu Sojuzu 21 od stanice. Odlet měl proběhnout hned o den později. Při prvních dvou pokusech se však nepodařilo plně odemknout zámky dokovacího mechanismu. I přes motorický impuls se Sojuz neodpojil. Podařilo se to až při dalším pokusu po více jak hodině. Návratový modul přistál s oběma kosmonauty 24. srpna 1976 bezpečně zpět na Zemi. O 12 dní dříve, než bylo původně v plánu. Přistání bylo tvrdé a došlo k dvojitému přetočení modulu, který zůstal ležet na boku. Speciální vyšetřovací komise doporučila změnit některé cvičební postupy a pracovní plány. Posádka si také již několik dní po příletu začala stěžovat na zvláštní a nepříjemný zápach. Spekuluje se, že mohlo dojít k úniku toxického oxidu uhličitého do prostoru stanice. Avšak úplně prokázané to nebylo a objevil se i názor, že šlo o jistou podobu fantomového vjemu. Tak či tak, bylo do budoucna počítáno s nutností lépe monitorovat stav atmosféry ve stanici a přítomnost toxických látek v ní.
 
Dalším příkladem předčasného ukončení mise ze zdravotních důvodů je čtvrtá dlouhodobá expedice na kosmické stanici Saljut 7. Kosmonaut Vladimir Vasjutin se stal jejím členem po příletu Sojuzu T-14 dne 18. září 1985. Po měsíci pobytu se u Vasjutina začaly projevovat příznaky prostatitidy. Nemoc oznámil pozemnímu středisku 27. října. I přes podávání léků se jeho stav zhoršoval a přetrvávající bolesti mu znemožňovaly práci. Navíc byl v pozici velitele celé stanice. Po konzultaci s pozemním střediskem bylo 17. listopadu státní komisí rozhodnuto o předčasném návratu. 21. listopadu se kosmická loď Sojuz T-14 odpojila od stanice Saljut 7 a ještě týž den přistála. Místo půl roku tak pracovala na stanici pouhých 64 dní. Vladimir Vasjutin byl ihned po přistání transportován do ústřední vojenské nemocnice v Moskvě. Později na vlastní žádost ze zdravotních důvodů opustil oddíl sovětských kosmonautů. Posledním, ne tak dramatickým, příkladem je dlouhodobý pobyt kosmonauta Alexandra Lavejkina na kosmické stanici Mir. K ní dorazil 7. února 1987 v Sojuzu TM-2 a na stanici Mir měl zůstat do prosince. V průběhu pobytu se u něj začaly objevovat poruchy srdečního rytmu. Na doporučení lékařů byl jeho pobyt na Miru zkrácen. Na Zemi se vrátil 30. července a jeho místo do konce dubna zaujal Alexandr Alexandrov. V tomto případě nedošlo k faktickému předčasnému návratu nějaké kosmické lodě z důvodu zdravotního stavu kosmonauta. Rotace zůstaly zachovány, pouze se zaměnily role Alexandra Lavejkina a Alexandra Alexandrova.
 
09.1.2026 - 08:55 - 
citace 9.1.2026 - 07:53 - Slavomír Fridrich:
citace 9.1.2026 - 06:28 - Ervé:
Takže plný Sojuz nebo by z Dragonu zbyl na ISS jen jeden - jaký to pak má smysl?

Pane, inde obvykle tvrdíte že "budúcnosťou dopravy" je Starship. Ten má mať kapacitu CREW 100 hláv.
Tak by ste mal tú vašu logiku, aplikovať na Starship.


Starship nikdy nenahradí Crew Dragon, stejně jako Starship nikdy plně nenahradí Falcon 9. Nosnosti, kapacity i možnosti jsou jinde, navíc Starhip nepoletí ze Země s lidmi nejméně 5 let.
 
09.1.2026 - 09:50 - 
citace 8.1.2026 - 12:39 - Ervé:
Otázkou je, koho se problém týká, nemusí to nutně být jeden z těch, co měl vystoupit. Já bych hádal Mike Fincke (přece jen je nejstarší), ale klidně to může být někdo jiný. [upraveno 8.1.2026 12:40]

Předpokládám, že to bude někdo z těch co měli vystoupit do volného prostoru, proto to zběsilé zrušení. Oba jsou to američani, o rusovi ani japonci by se se tak radikálně a rychle dle mě nerozhodlo. Ficnkemu je teprve 58, je na své několikáté dlouhodobé misi, aktivní pilot, voják.
No a pak je tu nováček, žena, spíše než fyzicky vědecky založená a můj odhad tedy směřuje spíše tímto směrem.

Je paradoxní, že v 65-leté americké historii kosmickýh letů první evakuace ze zdravotních důvodů a nedozvíme se podstatu problému, zda to souvisí s kosmickým letem či pobytem tam.
 
09.1.2026 - 11:29 - 
Dozvíme, ale bez jména. fyzické požadavky musí splňovat i vědci. A pokud projdete výcvikem pro EVA, musíte být fyzicky na vyšší úrovni, než běžný mission specialist na shuttlu. Na wikině má z koníčků? Her hobbies include rock climbing, caving, poetry, and power lifting.
Takže není jisté, kdo má problémy. Rusa by asi řešili déle. U Japonce to není jisté, asi by taky trvalo déle, než by NASA rozhodla.
 
10.1.2026 - 07:26 - 
https://x.com/Kosmo_Michal/status/2009874254213390346  
10.1.2026 - 08:07 - 
Je tam překlep. Čas přistání je až 9:40 SEČ 15.1 Odklad je kvůli počasí.
https://www.nasa.gov/blogs/spacestation/2026/01/09/nasa-spacex-set-target-date-for-crew-11s-return-to-earth/ [upraveno 10.1.2026 08:09]
 
12.1.2026 - 20:50 - 
https://x.com/Kosmo_Michal/status/2010801380643258724  
14.1.2026 - 08:39 - 
https://x.com/Kosmo_Michal/status/2011399787497808243  
14.1.2026 - 12:15 - 
3 pm v nASA by mělo odpovídat 21:00 SEČ.
https://www.space.com/space-exploration/international-space-station/watch-crew-11-astronauts-undock-in-1st-ever-medical-evacuation-from-the-international-space-station-today
 
14.1.2026 - 12:39 - 
citace 14.1.2026 - 12:15 - Ervé:
3 pm v nASA by mělo odpovídat 21:00 SEČ.
https://www.space.com/space-exploration/international-space-station/watch-crew-11-astronauts-undock-in-1st-ever-medical-evacuation-from-the-international-space-station-today


Díky za upozornění. Odlet je ve 23:05 SEČ.
 
15.1.2026 - 11:09 - 
Včera ve 23:20 SEČ došlo k odpojení pilotované kosmické lodě Crew Dragon Endeavour s posádkou Crew-11. Návratová kabina dosedla do Tichého oceánu přesně podle plánu dnes v 09:41 SEČ. Všichni členové posádky jsou plně v pořádku. Kvůli předčasnému návratu strávili Zena Cardman, Michael Fincke, Kimija Jui a Oleg Platonov) na palubě Mezinárodní kosmické stanice ISS pouze necelých 166 dní. Aktuálně je tak na ISS pouze tříčlenná posádka Sojuzu MS-28. Roskosmos prohlásil, že dva ruští kosmonauti (Sergej Kuď-Sverčkov a Sergej Mikajev) budou nápomocní svému americkému kolegovi (Christopher Williams) v obsluze západního segmentu kosmické stanice. 
15.1.2026 - 11:13 - 
Nývrat a přistání Crew 11 úspěšné. Z videa není poznat, který astronaut měl zdravotní problémy. 
16.1.2026 - 06:46 - 
Jsou nějaké zprávy, jak postupujou s tou plošinou?  
16.1.2026 - 09:36 - 
citace 16.1.2026 - 06:46 - Aurelian:
Jsou nějaké zprávy, jak postupujou s tou plošinou?


Já nic nenašel. Vzhledem k počasí bych řekl, ža začnou až v únoru, až tam nebudou silné mrazy. V -10 až -20°C se špatně pracuje.
 
17.1.2026 - 02:34 - 
Já zaregistroval nějakou zprávu přes měsícem nebo tak něco, že už to začali opravovat a že už to bude brzo a včas hotový... Čemuž teda dávám nulovou vážnost. Je někde nějakej přehled, jak to může ovlivnit provoz ISS, dokážou je ostatní nahradit, připravujou se na to? 
20.1.2026 - 06:59 - 
USA zrychlila nákladní mise (CRS SpX-34 o měsíc z června na květen, CRS SpX-35 z listopadu na srpen) pro dostatek svých zásob. Mají výhodu v úspěchu Cygnu NG-23 a HTV-X, které doplnili rezervy stanice. Ohledně Cygnusu NG-24 žádné zprávy, start snad v červnu.
Rusové si utáhli opasky a omezili vědu.
Podle mě nestihnou rampu opravit dřív než v průběhu března/dubna, takže v dubnu nebo v květnu by mohl Progress MS-33 startovat pro ověření rampy. Start Sojuzu MS-29 v červenci by měl být včas.
 
23.1.2026 - 16:44 - 
https://x.com/i/status/2014725398903263243  
24.1.2026 - 08:16 - 
Pořád žádná změna v termínu startu Crew 12. Leze do toho Artemis 2, nebo SpaceX ještě řeší možný problém s 2. stupněm při posledním Starlinku? Nikde nic. [upraveno 24.1.2026 08:18] 
24.1.2026 - 17:26 - 
citace 24.1.2026 - 08:16 - Ervé:
Pořád žádná změna v termínu startu Crew 12. Leze do toho Artemis 2, nebo SpaceX ještě řeší možný problém s 2. stupněm při posledním Starlinku? Nikde nic. [upraveno 24.1.2026 08:18]


Oficiální informace budou sděleny 30. ledna.
 
25.1.2026 - 10:39 - 
Tak to je na hraně, 30.1. oznámí start nejdřív za týden, kvůli novinářům - takže buď start 9.2. v mezeře oken Artemis II, nebo nezávisle na Artemis II. 
28.1.2026 - 10:15 - 
https://x.com/i/status/2016438802751934629  
28.1.2026 - 12:43 - 
Řekla NASA důvod?
Chápu že může být problém s tím, že už NASA počítala se Starlinerem, ale přece není problém objednat jeden start CrewDragonu navíc. Nebo ho NASA nesmí objednat?
Nebo můžou využít návštěvního letu (nový Axiom/Vast) pro rotaci části dlouhodobé posádky.
Jak to vypadá s misí Axiom 5? Je povolená od NASA?
 
28.1.2026 - 19:38 - 
https://x.com/i/status/2016580744496242878  
<<  202    203    204    205    206    207    208  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.160069 vteřiny.