|
| Vážení uživatelé, co si myslíte o současné podobě tohoto webu ? Piště náměty, připomínky jak ke vzhledu webu, tak i k jeho obsahu. Chceme získat co největší množství Vašich názorů, abychom mohli tyto stránky upravit do podoby přijatelné pro většinu uživatelů ... |
|
Aleš se rozhodl udělat ihned dočasné stránky, které by co nejdříve fungovaly a povedlo se mu to. :-)
Teď bych rád viděl jednodušší menu(což se spojením Xfora a MEK fóra stane automaticky) a nějaké drobné
úpravy. Jako například tenhle textbox je daleko širší než můj pracovní 17" monitor. Chtělo by to zmenšit, prosím. :-) |
|
Mě se teď www.kosmo.cz líbí :-)
Mám ale samozřejmě ještě dost námětů na zdokonalení:
1. umožnit vyhledávání i v zatím externích stránkách (MEK, SPACE-40)
2. připravit beztabulkový skin pro rychlejší zobrazování obsahu
3. usnadnit on-line i off-line editaci obsahu a rozšířit okruh aktivních autorů (přispěvatelů)
4. připravit statickou verzi webu pro snadné off-line prohlížení
5. umožnit skupinovou spolupráci na přípravě obsahu webu nebo i na jiných projektech (phprojekt)
6. doplnit část "Zájmy" na úroveň www.hobbyspace.com (umění, amatérské projekty, futurologie, ...)
7. doplnit další služby jako např. e-mail alerty, e-mail zpravodaj, WAP a SMS přístup, ... |
|
1. To bych neresil. Resil bych prednostne presun MEKu a S40 do DB. Pak bude vyhledavani radove jednodussi.
3. To bude drina.
5. Jaka je alespon pocatecni predstava?
|
|
| Zda se mi, ze menu by mohlo byt o cca 1cm uzsi. Obecne bych maximalizoval prostor pro text, nebo "pracovni plochu", pokud tu moznost je. |
|
Souhlasím, že přesun MEKu a SPACE-40 do DB je prioritou. Jenže je to podmíněno alespoň nějak rozumným výsledkem bodu 3 (tedy dokonalejší editací obsahu) a to se může protáhnout.
Počáteční představa pro bod 5 (skupinová spolupráce) je ve využití systému "phprojekt" (viz. http://prac.kosmo.cz/phprojekt/ a přihlášení přes test/test).
Teoreticky by levé menu ještě mohlo být trochu užší, ale raději tam zatím nechávám rezervu pro budoucí použití, a také je to test snesitelnosti stávající šířky 150px :-) |
|
| K cemu chces vyuzit phpprojekt? |
|
Phprojekt bych využil ke spolupráci na takových projektech, jako je česká X-Prize nebo amatérská sluneční plachetnice, ale také třeba při přípravě rozsáhlejších článků (souboru článků) pro www.kosmo.cz (např. detaily o čínské pilotované kosmonautice, detaily o plánovaných , ale nerealizovaných projektech, ...).
V phprojektu by vzájemně komunikovali autoři a členové jednotlivých "projektů" (soutřeďovaly by se tu podklady, návrhy, plány a výsledky před zveřejněním) a udržoval by se tu přehled o stavu "projektů". |
|
Tak muze byt veci par hodin rozchodit projekt.kosmo.cz, kde phpprojekt pojede. Nemyslim si, ze se to nejak moc kryje se samotnym portalem. Klidne by to tak mohlo byt.
A zaroven muzeme hned testovat, co to vsechno dovede... |
|
Myslím, že už dozrála doba k tomu, abychom natvrdo přesměrovali portal.kosmo.cz na www.kosmo.cz .
Do konfiguráku Apache na serveru to chce přidat takovýto řádek:
Redirect http://portal.kosmo.cz http://www.kosmo.cz
to zajistí, že pokud někdo na server přijde s adresou portal.kosmo.cz, tak ho to okamžitě přehodí na www.kosmo.cz (do stejného místa, takže se neztratí ani další části URL).
Mám to takhle udělané pro mek.kosmo.cz a jsem s tím naprosto spokojen. |
|
To zaridim ja. Jen co dodelam nejake veci v praci. Predpokladam, ze to dodelam nekdy k veceru tak az potom... |
|
Proč jste tam, proboha, nedali jen ten "Redirect"?
Teď je tam podle mého názoru úplně zbytečná několikavteřinová hláška o zrušeni adresy portal.kosmo.cz a nakonec k přesměrování na www.kosmo.cz stejně dojde.
V tomto stavu to znamená, že přestaly rozumně (a zbytečně) fungovat všechny staré odkazy někam hlouběji do webu portal.kosmo.cz (např. to "Pro webmastery"). Přitom ten "Redirect" by zajistil jejich trvalou funkčnost. Ať si všichni nechají staré "bookmarky" třeba deset let. |
|
A je to nutne? Delali se (sice male, ale presto) zmeny a budou se delat jeste vetsi. Drzet to na dvou mistech je nesmysl. Kdyz uz zmena na www.kosmo.cz tak poradna. IMHO. Ale klidne dam do cronu, aby se to kopirovalo. Prijde mi to ale zbytecne...
Ta hlaska je jenom z duvodu slusnosti, takze to IMHO neni zbytecnost. Za par tydnu by stejne zmizela. |
|
Pokud jsem dobře pochopil ten Redirect, tak není třeba držet dvě kopie skripů (jak tomu bylo doposud), ale i tak nadále fungují všechny odkazy na portal.kosmo.cz, jen se pak zobrazují jako www.kosmo.cz .
Takže je to lepší řešení, použít Redirect ... |
|
Ales: Spokojen?
Ale stejne tam mohlo byt to upozorneni... |
|
S Redirectem jsem teď spokojen. Díky :-)
Samozřejmě, že nejsou třeba dvě kopie skriptů. Taková možnost mě vůbec nenapadla.
Několik dní se teď těžko dostanu k Internetu, proto odpovídám tak sporadicky. |
|
Ahoj vespolek,
dřív než začnu "pripomínat" chci Vám vzdát hold za pěkně velký a odvedený kus práce )
A teď vlastní zkušenosti se serfováním po www.kosmo.cz.
a) První, co mě napadlo bylo, že je to trochu nepřehledné. Dvě menu - horní (HM) a levé (LM) jsou nějak nesouvisející a přesto související (aktuality se větví, ale to je vše). Takže moc jsem nepochopil význam. Resp. se mi to jeví tak, že HM je vlastně MEK a LM je portál ...
b) Co mi ale opravdu v této souvislosti chybělo byla mapa stránek (strom jednotlivých listů). Možná by to velmi pomohlo v orientaci na webu.
c) Dále bych malinko jinak přeházel LM - je trošku nestrukturované - já bych volil pořadí:
aktuality, TopList, témata, hledání, fórum, WebLinky, Download a pak až Uživatelé Váš účet a registrace (přihlášení)
statistiky bych dal někam nakonec - jsou pro fungování webu z pohledu uživatele nezajímavé (jinými slovy bych to udělal ve myslu co na webu s kým na webu, co stáhnout a já a má personifikace)
c1) a ještě bych tedy do LM doplnil aktuality (ať tam jsou stále ...)
d) trochu souvisí s a) - proč se v LM jmenuje fórum a v HM diskuze, ačkoliv to ukazuje na stejnou stránku?
e) a jaký je rozdíl mezi WEb links a ODkazy?
f) Dále nefunkční věci, resp. malé chybky ve webu - proč, když zvolím v sekci Uživatelé A, tak se mi dole zobrazují klikací stránky |1| až |5| ačkoliv tam mám jen jednu stránku dat?
g) Jak je to se zasíláním zpráv z fora na mail? Já třeba diskuzi na MEK sleduji hlavně přes mail, protože to jedna je rychlé (dojde mi to do mé stchránky u mého providera) a jednak to vypadá, že pracuji, pokud si v práci čtu maily )) Ale fórum mi přes mail nechodí. Bude to doděláno? Nebo mám jen něco špatně nastavené?
h) pokud si zvolím témata, pak se mi u nich objevuje datum v angličtině, ačkoliv všude jinde je v podobě 11.11.2003 ..
Tak tolik prozatím mé poznatky ) Doufám, že Vám pomůžou a jýá budu dál koukat )
Véna Maixner |
|
Na body a) až c1) by měl odpovědět asi Aleš, to je jedna z jeho oblastí působnosti
d) není problém přejmenovat jedno nebo druhé (asi by to měla být spíše DISKUSE)
e) jde samozřejmě o duplicitu, ale zatím jsme způsob práce s odkazy neřešili ...
f) takhle to je naprogramováno v systému postNuke, někdy to vyřešíme, ale nemá to vliv na funkčnost webu, takže priorita řešení tohoto "problému" bude hodně nízká ...
g) Zasílání funguje :-) Stačí zatrhnout box v "Profil-> Možnosti - Zasílat nové příspěvky z diskusního fóra e-mailem?" a nové příspěvky budou zasílány na e-mail, uvedený v "Váš účet -> Osobní informace -> Pravý e-mail (povinné)"
h) čas u témat - anglický čas - tím myslíte lomítka mezi dny, měsíci a roky ? To by mělo jít lehce opravit...
Díky za připomínky - čím víc, tím líp |
|
Odpovídám na otázky:
a) Horní a levé menu spolu úzce souvisí a levé menu se mění podle kontextu zobrazené stránky (aby umožnilo rychlý přístup k souvisejícím informacím).
Jenže to, čemu říkáš (LM) má dvě části, oddělené vodorovnou čárou. Nahoře je "kosmonautické" menu tak, jak jsem ho popsal výše. Pod čarou je ale "systémové" menu (v čistě vodorovných verzích vzhledu, např. v "kosmoSpeed" ho už tak i nadepisuji), které má sloužit pro přístup k "portálovým" (interaktivním) funkcím webu. Osobně mi příliš nesedí a např. v "kosmoSpeed" to "systémové menu" už zobrazuji jen na úvodní stránce (abych na ostatních stránkách šetřil každým bajtem).
b) Mapa stránek nebyla ani na SpacePortalu, ani na MEK, ani na SPACE-40, ale tady ji určitě uděláme.
c) Nad přeházením pořadí uvnitř "systémového menu" se zamyslím :-)
c1) Trvale zobrazenou druhou úrověň aktualit jsem zkoušel, ale dost to tam překáželo. Uvidím, jestli by se to nedalo nějak rozumně uspořádat.
d) V "systémovém menu" by "fórum" nemělo být, a proto jsem ho odtamtud vyhodil :-)
e) "Odkazy" jsou mnou vybrané odkazy do Internetu, ale "Web linky" teoreticky umožňují komukoliv (registrovanému?) přidat odkaz do katalogu "Web linků" (nikoliv na stránku "Odkazy"). Jsou to tedy dvě poměrně dost odlišné věci.
f) I když si dáš volbu "Všichni", tak ti to stejně ukazuje seznam uživatelů po 20 na stránku, takže ty odkazy na další stránky jsou zcela správně :-)
g) Na zasílání zpráv e-mailem pracuje Mirek, ale mě to zatím také nějak nechodí :-(
h) Formát data u XFora si registrovaný uživatel může nastavit. Osobně to ale považuji za nevhodné a celý web by měl držet jednotný formát. Chvíli nám ještě potrvá, než to sjednotíme všude. |
|
>> g) Na zasílání zpráv e-mailem pracuje Mirek, ale mě to zatím také nějak nechodí :-(
Ty emailové zprávy mně i Martinovi chodí bez problémů, tuším, že i Vláďa Říha to má už zapnuté (dostáváš ty zprávy ?)...
Problém je podle mně v odesílání na adresy neco@kosmo.cz, ani na můj email mikes@kosmo.cz to nechtělo chodit, když jsem dal jinou adresu, tak to jede ...
|
|
Včera jsem to zapnul, ale zatím mi nic nepřišlo.
Dříve mi pouze přišlo avízo na CZ-3A. K tomu jen maličkost - nešly by zredukovat volné řádky mezi nadpisem a odkazem? |
|
| Změnil jsem si pravý e-mail na A.Holub@mus.cz a zkouším, jestli něco přijde. |
|
Ano, na e-mail @mus.cz mi to začalo chodit.
Obávám se, že tento server (chybně) považuje e-maily na @kosmo.cz za lokální a pokouší se je doručit na špatné místo. Někam by ale měly chodit chybové hlášky o nedoručení.
Nejjednodušším pokusem o řešení může být to, že v DNS nasměruji i MX záznam pro kosmo.cz na tento server a tady mysí být někdo, kdo dokáže měnit nastavení místního mailserveru. Můžeš to dělat Mirku nebo Martine? |
|
Už mi to také začalo chodit. První přišel můj příspěvek z 10:10.
|
|
E-maily chodí v nějakém divném kódování - písmena š a ž to nebere.
Ještě drobnosti:
Když odešlu příspěvek nebylo by dobré, aby se stránka vrátila zpět na poslední příspěvek (nyní se vrací na první příspěvek daného téma). To by byla i taková kontrola, že daný příspěvek odešel (tuším, že na MEK to tak je).
Dole pod diskuzí (tabulkou) by pak mohl být ještě uveden řádek s cestou/stromem - stejný co je uveden nad tabulkou. |
|
| Čeština v e-mailech se mi také zobrazuje špatně. E-mail je v kódování windows-1250 (Středoevropské jazyky - Windows), ale můj Outlook Express to rozpozná jako (Středoevropské jazyky - ISO). Chtělo by to asi něco přidat do hlavičky e-mailu. |
|
| Vec ohledne smerovani mejlu si beru na starost ja. Zatim pouzivejte ne kosmo.cz mejly. Ted resim velmi vazny problem u zakaznika, takze to nebude hned. |
|
| Tedy, dalo mi chvíli hledání, než jsem našel to zasílání emailem. Já to stále hledal ve Váš účet (jako že se to týká mého nastavení) a nemohl jsem najít profil. Až po chvíli jsem ho našel malým písmen pod fórem ... Nemělo by toto nastavování být opravdu ve váš účet? |
|
| A ještě jedna poznámka, resp. otázka. Nešlo by dát po přihlášení do LM zkratku na Odhlásit? Je to trošku neohrabané chodit tam přes Váš účet ... |
|
Čeština v tělech e-mailů je natvrdo nastavena na kódování windows-1250 (ěščřžýáíé). Nevím však, jak nastavit správné kódování pro "předmět" (subject) e-mailu, poradí mi někdo ?
citace: Když odešlu příspěvek nebylo by dobré, aby se stránka vrátila zpět na poslední příspěvek (nyní se vrací na první příspěvek daného téma). To by byla i taková kontrola, že daný příspěvek odešel (tuším, že na MEK to tak je). Dole pod diskuzí (tabulkou) by pak mohl být ještě uveden řádek s cestou/stromem - stejný co je uveden nad tabulkou.
-- dodělám to ...
Nastavování zasílání emailů - to je oddělené z toho důvodu, že diskusné fórum XForum je volitelný modul systému postNuke a tedy každá z těchto částí má vlastní nastavování (pracuje se při tom s jinými tabulkami). Dalo by se to sloučit, ale zabralo by to asi dost času...
citace: A ještě jedna poznámka, resp. otázka. Nešlo by dát po přihlášení do LM zkratku na Odhlásit? Je to trošku neohrabané chodit tam přes Váš účet ...
-- Hotovo. |