| 14.6.2007 - 17:07 - Bryansk | |
|
| Když pozoruji potíže, jaké má "celé sjednocené lidstvo" = spojené úsilí USA,Ruska,Japonska,Kanady, EU 27 se zvládnutím stavby a řádného provozu ISS , nějakých 460 km nad Zemí - /ve stejnou dobu kosmonauti "žašívají díru" v těle raketoplánu a současně posádka ISS zoufale opravuje zkolabovaný počítačový systém - asi se blíží potíže, které trápily už Mir , tak jsem čím dál větším pesimistou ohledně amerických plánů na návrat na Měsíc pomocí strojů Ares I, Ares V a kabiny Orion. Kdysi stál jeden start Saturnu 5 kolem 500 mil. USD, to ovšem bylo před 40 roky, od té doby inflace udělala z 1 USD asi 25 centů , neboli dnes by start Saturnu 5 k Měsíci stál kolem 2 miliard USD . Jelikož se počítá, že na jediný let k Měsíci bude nutno vypustit nejen obří Ares V / s měsíčním modulem/, ale k tomu ještě Ares I s pilotovanou lodí Orion, je můj myslím skromný odhad pro jednu "Měsíční misi" asi na 3 miliardách USD , ovšem USD za 10 let dál ztratí na hodnotě, takže v roe 2020 by to mohlo být i 4 miliardy USD za jeden let na Měsíc. No nevím, pobýt 7 dní na Měsíci za 4 miliardy USD , to mi připadá být "silná káva" a "hodně drahý výlet" a to nemluvím o kolosálních nákladech na případnou Měsíční stanici, kdy by v podstatě Ares V musel k Měsíci létat doslova "kyvadlově" , aby měnil třeba po 3 měsících osádku základny , vozil tam zásoby a nové zařízení. Program Apollo byl kdysi výjimečný tím, jak mnoho se podařilo zvládnout s minimem problémů /požár Apolla 1 a neúspěšné Apollo 13/ - všechny další pilotované programy velmocí už zápasily s velkými problémy : Stanice Mir - finanční krach, velké problémy, Space Shuttle - exploze dvou strojů z pěti, zoufalé prodražení každého startu oproti plánům /až padesátinásobné !!/ , stanice ISS - opět narůstání zpoždění, opět obrovské prodražování proti plánům - nevím, zda se Ares I, Ares V a Orion dokáží těmto dnes už "obecným problémům kosmonautiky " vyhnout, jsem však v tomto směru pesimista - Apollo bylo kdysi "národním programem" všech Američanů, myslím, že rakety Ares už nečeká stejná sláva a obdiv, jako kdysi nejslavnější raketu všech dob - Saturn 5 - je ironií osudu, že šéfkonstruktérem této slavné rakety byl důstojník zbraní SS a člen NSDAP , který osobně převzal vysoké vyznamenání z rukou Vůdce Třetí říše Adolfa Hitlera za vynález raket k zabíjení londýňanů |
| 14.6.2007 - 17:09 - J2930 | |
|
pardon ze rusim diskusi o pocitacich a tak... ale tohle je vazne super video! Je videt cely raketoplan vcetne ET pri oddeleni postranich SRB nasledne dokonce kourova stopa dole na Zemi, perfektni dopad konce SRB do more, kousek padaku na SRB atd....
http://mfile.akamai.com/18565/rm/etouchsyst2.download.akamai.com/18355/real.nasa-global/STS-117//ksc_061307_sts117_srbcams.ram
http://mfile.akamai.com/18566/wmv/etouchsyst2.download.akamai.com/18355/wm.nasa-global/STS-117/ksc_061307_sts117_srbcams.asx
pekny |
|
citace: pardon ze rusim diskusi o pocitacich a tak... ale tohle je vazne super video! Je videt cely raketoplan vcetne ET pri oddeleni postranich SRB nasledne dokonce kourova stopa dole na Zemi, perfektni dopad konce SRB do more, kousek padaku na SRB atd....
http://mfile.akamai.com/18565/rm/etouchsyst2.download.akamai.com/18355/real.nasa-global/STS-117//ksc_061307_sts117_srbcams.ram
http://mfile.akamai.com/18566/wmv/etouchsyst2.download.akamai.com/18355/wm.nasa-global/STS-117/ksc_061307_sts117_srbcams.asx
pekny
mam to grabnute, takze za chvilku budete moct krasne stahovat a ukladat v rozumnych formatech ____________________ |
|
ano, hezké...
bylo tam dokonce vidět vybočení celé sestavy těsně řed zážehem SRB |
|
citace: ano, hezké...
bylo tam dokonce vidět vybočení celé sestavy těsně řed zážehem SRB
Mooooooc pekne ;o) |
|
citace:
citace: pardon ze rusim diskusi o pocitacich a tak... ale tohle je vazne super video! Je videt cely raketoplan vcetne ET pri oddeleni postranich SRB nasledne dokonce kourova stopa dole na Zemi, perfektni dopad konce SRB do more, kousek padaku na SRB atd....
http://mfile.akamai.com/18565/rm/etouchsyst2.download.akamai.com/18355/real.nasa-global/STS-117//ksc_061307_sts117_srbcams.ram
http://mfile.akamai.com/18566/wmv/etouchsyst2.download.akamai.com/18355/wm.nasa-global/STS-117/ksc_061307_sts117_srbcams.asx
pekny
mam to grabnute, takze za chvilku budete moct krasne stahovat a ukladat v rozumnych formatech
tak uverejnene http://www.hvezdarna-vsetin.inext.cz/download.php?sekce=8 nejak se to ale porad nedarilo solidne enkodovat do AVI, tak je to trosku se snizenou kvalitou, ale WMV je v poradku. ____________________ |
|
Zvažuje se odklad odletu raketoplánu od ISS o další den (osádka dostala příkaz šetřit energii), tedy o přibližně 24 hodin, aby Rusové měli víc času na řešení problémů.
Co se týče informací o problémech zśe systémem zabezpečení životních podmínke.
Není to vyloučené, protože kromě 3 počítačů navigačního systému SUDN vypadly i tři hlavní řídicí počítače, na nichž visí v podstatě všechno. Ale ze zaručených zdrojů to zatím není potvrzené. Jediný probém, který vidí v případě, že by tomu tak bylo, by mohlo být stoupání teploty v ruském segmentu.
Ale jak říkám, zatím se o tom nikde ve verohodných zdrojích nehovořilo.
____________________ Antonín Vítek |
|
citace: Zvažuje se odklad odletu raketoplánu od ISS o další den (osádka dostala příkaz šetřit energii), tedy o přibližně 24 hodin, aby Rusové měli víc času na řešení problémů.
Co se týče informací o problémech zśe systémem zabezpečení životních podmínke.
Není to vyloučené, protože kromě 3 počítačů navigačního systému SUDN vypadly i tři hlavní řídicí počítače, na nichž visí v podstatě všechno. Ale ze zaručených zdrojů to zatím není potvrzené. Jediný probém, který vidí v případě že by tomu tak bylo, by mohlo být stoupání teploty v ruském segmentu.
Ale jak říkám, zatím se o tom nikde ve verohodných zdrojích nehovořilo.
Zdroj ČTK
http://www.ctk.cz/zpravy/vseobecne_view.php?id=257610
relativně nové info. Tak snad se alespoň něco povedlo zprovoznit. |
|
Doufám, že nebudou muset naskákat do raketoplánu a transportní lodi Sojuz-TMA 10 a alou na Zem. Byla by to asi dost veliká rána už tak našponovanému projektu ISS.
Pokud selže podpora života (bez kyslíku, vody, teploty) na stanici nebude jednoduché něco opravovat ve skafandrech. Možná půjde něco opravit ze země, ale vypadá to vážnější závadu.
Nevíte někdo jesli lze použít energetických zdrojů z ISS pro raketoplán?
Pokud si vzpomínám, největším problémem je množství kyslíku. Předpokládám ale že asi ne, vše je přesně spočitané (další doprava paliva, kyslíku, vody apod. sojuzem - progress).
Je to paradox, je tam spousta použitelných počítačů (možnosti úhybných manévrů stanice pomocí ruských lodí, podpora života, dostatek energie, energetických zdrojů), ale pokud to experti ze SSSR nenašlápnou tak je to zřejmě k ničemu. Vše je nutné provozovat právě přes ex-lé compy.
|
| 15.6.2007 - 06:52 - jirka44 | |
|
| Ráno jsem něco zahlédl na NASA TV. Vypadá to skoro, že problém je v napájení, které dostávají z amerického segmentu. Suny tam něco měřila osciloskopem a vypadalo to, že mají na síti nějaké poruchy nebo zvlnění. Pak dokonce začali odpojovat jednotlivé články v NiH baterii a měřit přímo na konektorech a pak už byli mimo oblast spojení, takže další vývoj nevím. |
|
| Nevi nahodou nekdo, jake systemy tam jsou pouzivany ? Standardni Linux, Microsoft nebo nejaky specializovany software ? |
|
| windows |
| 15.6.2007 - 07:35 - jirka44 | |
|
citace: Nevi nahodou nekdo, jake systemy tam jsou pouzivany ? Standardni Linux, Microsoft nebo nejaky specializovany software ?
část počítačů jede na Solarisu, část na Windows, včetně MS Office (Excel, Outlook) |
|
maj problém s interferencemi mezi napajecima kabelama a kompjutrama.
zrejme problemy nastaly v souvislosti s instalaci novej solarnich panelu. problem se zda byt dost vaznej, 4 komply jim nejedou.
a to budou jeste resit problem s tou izolaci na ST.
na nudu si teda v tehle misi stezovat nemuzem. |
|
citace: maj problém s interferencemi mezi napajecima kabelama a kompjutrama.
zrejme problemy nastaly v souvislosti s instalaci novej solarnich panelu. problem se zda byt dost vaznej, 4 komply jim nejedou.
a to budou jeste resit problem s tou izolaci na ST.
na nudu si teda v tehle misi stezovat nemuzem.
No, ona to vzdy byla nebezpecna zalezitost, ale ted uz to trochu prehani ;o) No, nechame se prekvapit, jak dlouho to bude trvat. |
|
Co by se stalo, kdyby stejné potíže s počítači nastaly, a přitom by u ISS nebyl zaparkován raketoplán? Zvládne Progress manévrovat s ISS po dobu několika dní? Proč se nedá počítač odpojit a nahradit jiným (třeba i laptopem) s nahraným řídícím programem?
to Bryansk: Právě problémy s ISS a STS poučili, aby postavila CEV/Ares na jiné úrovni - bez spolupráce s ostatními státy a co nejvíc robustní. Váš odhad ceny mi přijde přehnaný, ale i kdyby odpovídal realitě, pořád bude mít NASA v rámci rozpočtu peníze na 1-2 pilotované mise na Měsíc ročně. Pokud se podaří udržet cenu za starty Aresu níž, s 1-2 lety nákladního Aresu 5 ročně se dá postavit slušná základna za pár let. |
|
> a to budou jeste resit problem s tou izolaci na ST.
> na nudu si teda v tehle misi stezovat nemuzem.
A to mají zřejmě ještě problémy s rotačním spojem SARJ (nepodařilo se uvolnit všechny pojistky a navíc řídicí obvody jsou přehozeny a povely jdou k nesprávným motorům). To jsem zvědav, jak vyřeší toto. Snad to půjde hrubou silou u pojistek a softwarově u ovládání. |
|
citace:
citace: Nevi nahodou nekdo, jake systemy tam jsou pouzivany ? Standardni Linux, Microsoft nebo nejaky specializovany software ?
část počítačů jede na Solarisu, část na Windows, včetně MS Office (Excel, Outlook)
Vzpomel jsem si na "zlata slova" v komedii Armagedon: "... americky nebo rusky, stejne je to vsechno Taiwan ..." Mozna by tomu pomohl administratorsky poklep. |
| 15.6.2007 - 08:09 - jirka44 | |
|
citace: Co by se stalo, kdyby stejné potíže s počítači nastaly, a přitom by u ISS nebyl zaparkován raketoplán? Zvládne Progress manévrovat s ISS po dobu několika dní? Proč se nedá počítač odpojit a nahradit jiným (třeba i laptopem) s nahraným řídícím programem?
to Bryansk: Právě problémy s ISS a STS poučili, aby postavila CEV/Ares na jiné úrovni - bez spolupráce s ostatními státy a co nejvíc robustní. Váš odhad ceny mi přijde přehnaný, ale i kdyby odpovídal realitě, pořád bude mít NASA v rámci rozpočtu peníze na 1-2 pilotované mise na Měsíc ročně. Pokud se podaří udržet cenu za starty Aresu níž, s 1-2 lety nákladního Aresu 5 ročně se dá postavit slušná základna za pár let.
jak už tu bylo někde výše uvedeno, Progres se dá ovládat pouze přes tyto počítače. |
|
| mne sa zda ze bez toho aby bezali tieto pocitace nebude mozne odletiet s STS ci sojuzom ... bolo by to asi nebespecne ... pretoze stanica je prakticky neriadena aj ke vzajomnu polohu mozu kompenzovat odlietajuce lode ale neviem ci su ich riadiace systemi na to usposobene .. chcem tym povedat ze stanica po odddeleni STS by bol aprakticky mimo kontroli a mohlo by dojist k podobnej situacii aka sa stala v 90tych rokoch z MIRom ... vtedy to ale nebola porucha na riadiacom systeme stanice ale operatora na Zemi (ak si to pamatam dobre) .. ale skoncilo to takmer katastrofalne |
|
Mimochodem, hlavní počítače na ruském segmentu, tj. 3 x CVM (Centralnaja vyčislitelnaja mašina) a 3 x TVM (terminalnaja vyčislitelnaja mašina) jsou německé výroby. Vyrobila je firma EADS Space Transportation.
Stále ještě není definitivně známa pravá příčina kolapsu těchto počítačů. Rusové mají problém hlavně v tom, že spojení se stanicí a tedy možnost dělat diagnostiku ze Země, jen při přeletu přes svoje pozemní stanice, které jsou na území bývalého SSSR. Zdá se však, že to nějak skutečně souvisí s připojení S3/S4, že jde o nšjakou elektromagentickou interferenci, která ruší počítače.
Zatím se podařilo jen navázání spojení s jednou "řadou" CVM+TVM, ale po 7 minutách všechno znova spadlo. Ale i v těch pár minutách neco zvládli.
Jinak včera technici z energetické skupiny v řídicím středisku (resp. v Support Room) v Houstonu vypracovali tzv. "skupinu C" (Group C) zařízení, která se mohou na raketoplánu vypnout, aby se šetřilo elektrickou energií. V současné době (po redukci), berou systémy Atlatnis pod 12 kW. Úspora je přibližně 0,5 kW (musím se ještě mrknou, kolik přesně, ale vypadlo mi to z paměti - holt skleroza), což znamená za den asi 1 hodina pobytu u stanice pro raketoplán navíc.
V současné době se připravují na dnešní výstup do volného prostoru.
Za chvíli bude další možnost spojení s ruskými pozemními stanicemi. ____________________ Antonín Vítek |
|
citace:
A to mají zřejmě ještě problémy s rotačním spojem SARJ (nepodařilo se uvolnit všechny pojistky a navíc řídicí obvody jsou přehozeny a povely jdou k nesprávným motorům). To jsem zvědav, jak vyřeší toto. Snad to půjde hrubou silou u pojistek a softwarově u ovládání.
Podle zprávy http://www.spaceflightnow.com/shuttle/sts117/070613p6/index5.html to spíše vypadá, že tu pojistku tam nechali úmyslně ...
The astronauts did not fully activate the starboard solar alpha rotary joint, or SARJ, as originally planned after flight controllers discovered two drive motors apparently were wired backward. Commands sent to drive lock assembly No. 1 actually went to DLA-2 and vice versa.
Playing it safe, flight controllers told Swanson and Forrester to leave one launch lock engaged to make sure the newly installed S4 solar array blankets, which stretch 240 feet from tip to tip, can't inadvertently move while engineers make sure they understand the operation of the starboard SARJ.
|
|
citace: mne sa zda ze bez toho aby bezali tieto pocitace nebude mozne odletiet s STS ci sojuzom ... bolo by to asi nebespecne
O několik příspěvků výše je uvedeno, že CMG dokážou stanici stabilizovat po dobu několika týdnu, takže odlet by neměl být problém. |
|
citace: mne sa zda ze bez toho aby bezali tieto pocitace nebude mozne odletiet s STS ci sojuzom ... bolo by to asi nebespecne ... pretoze stanica je prakticky neriadena aj ke vzajomnu polohu mozu kompenzovat odlietajuce lode ale neviem ci su ich riadiace systemi na to usposobene .. chcem tym povedat ze stanica po odddeleni STS by bol aprakticky mimo kontroli a mohlo by dojist k podobnej situacii aka sa stala v 90tych rokoch z MIRom ... vtedy to ale nebola porucha na riadiacom systeme stanice ale operatora na Zemi (ak si to pamatam dobre) .. ale skoncilo to takmer katastrofalne
Těsně před odletem jakékoliv lodě se stanice převádí úmyslně do nastabilizovaného letu (tzv. "free drift mode") a hrubě 30 sekud po odletu se opět aktivuje stabilizace komplexu.
Ty vypojení je z toho důvodu, aby se "nehádaly" stabilizační systémy odlétající lodi a stanice a "nepřetahovaly" se. Protože odlétající loď manévruje, tak ta musí mít aktivní stabilizační a orientační systém.
Kromě toho CMG stále fungují; nefunguje jen přenos dat mazi americkými navigačními počítači MDM GNC a ruskými CVM, takže nejde vyžadovat desaturaci CMG. Takže bezprostřední nebezpečí např. srážky po odletu raketoplánu nebo Sojuzu nehrozí.
____________________ Antonín Vítek |
|
citace: ... Úspora je přibližně 0,5 kW (musím se ještě mrknou, kolik přesně, ale vypadlo mi to z paměti - holt skleroza), což znamená za den asi 1 hodina pobytu u stanice pro raketoplán navíc ...
Je to 650 W. ____________________ Antonín Vítek |
|
citace: ... Nevíte někdo jesli lze použít energetických zdrojů z ISS pro raketoplán?
...
Existuje sice systém SSPTS (=Station-Shuttle Power Transfer System), který umožňuje využívat na raketoplánech energetické zdroje stanice, ale ten Atlantis ještě nemá (a je otázka, zda mu ho budou instalovat); mají to zatím jen Discovery a Endeavour.
SSPTS byl jedním z vylepšení vypracovaných po havárii Columbie.
____________________ Antonín Vítek |
|
| Nevíte proč nelétá nejnovější raketoplán Endeavour ? |
|
citace: Nevíte proč nelétá nejnovější raketoplán Endeavour ?
Byl ve střední opravě (OMDP). Měl by letět v srpnu. Let STS-118.
[Upraveno 15.6.2007 poslal avitek]
Sorry, 119 --> 118 (překlep)
[Upraveno 15.6.2007 poslal avitek] ____________________ Antonín Vítek |
|
Na NASA TV budou těď opakovat souhrn událostí včerejšího dne. Je tam sekvence, jak měří šum na rozvodných kabelkech.
Je třeba upozornit, že panely na S4 dosud NEDODÁVAJÍ PROUD DO ROZVODNÉ SÍTĚ STANICE. Ale je zajímavé, že když byla propojeny zemnicí kabely mezi S3 a S1, tak prakticky v tom samém okamžiku počítače v SM klekly.
____________________ Antonín Vítek |
|
citace: Proč se nedá počítač odpojit a nahradit jiným (třeba i laptopem) s nahraným řídícím programem?
No to by mě taky zajímalo - přece sběrnice je známá, protokoly jsou známé, to skutečně neexistuje nějaký modul, přes který se k tomu dá alespoň v nějakém omezeném režimu připojit pcčko? |