|
citace: Na túto misiu sa veľmi teším. Čo ma ale nepotešilo je to, že české servery akosi zaspali a o prípravách na štart Atlantisu STS-125 sa nemôžem nikde nič aktuálneho dočítať (v češtine). Novinky viem iba z rôznych diskusií. Trochu ma to prekvapuje, predsa je to len výnimočná misia. Výnimočná hlavne svojim cieľom, o príprave záchranného rakeotplánu ani nehovorím... alebo sa mi to len zdá a tie informácie niekde sú a ja ich nemôžem nájsť?
pripravuji serii 4 clanku, ale vyjdou az v prubehu pristiho tydne, takze budes muset vydrzet a nebo se zamerit na zahranicni zdroje. ____________________ |
|
| Kvůli následkům hurikánu Ike byl start STS-125 odložen o 4 dny na 14.10.2008 ve 22:19 EDT (15.10.2008 v 04:19 SELČ). Vzhledem k tomuto posunu byl odložen i start STS-126 na 16.11.2008. Viz http://www.nasa.gov/home/hqnews/2008/sep/HQ_M08-181_New_launch_dates.html . |
| 29.9.2008 - 17:32 - Mário | |
|
A kvuli nasledujicimu problemu, selhani jednotky A systemu CUSDF (Control Unit/Science Data Formatter) hrozi odlozeni STS-125 na Unor 2009
http://www.nasaspaceflight.com/2008/09/hubble-control-system-failure-threatens-sts-125-launch-date/ [Upraveno 29.9.2008 poslal xmariox] [Upraveno 29.9.2008 poslal xmariox] ____________________ Mário Pliska |
|
| Ráno to říkali na ČT1, odklad do února. To pořádně zamíchá dalšími lety kvůli nutnosti záchranného raketoplánu. To nejsou schopni připravit náhradní díly do dvou týdnů, případně odložit start jen o týden? |
| 30.9.2008 - 08:50 - Tlama | |
|
| Vzhledem k tomu, jak Hubble už dlouho sviští kolem Země, myslím, že jestli náhradní jednotku mají, tak ani neví kde. Vsadil bych se, že je to spíš na to, vyhrabat někde dokumentaci a vyrobit novou. Po té době to může představovat i problém s kompatibilitou. A než se vše odzkouší... |
| 30.9.2008 - 08:59 - David | |
|
| Škoda, že se v době vzniku dalekohledu nestavěly jako v počátcích kosmonautiky dva identické exempláře / MERy jsou vyjímkou/, nemám to sice spočítané, ale za peníze utracené na servisní mise by byl zbrusu nový dalekohled. |
| 30.9.2008 - 09:07 - Petr K. | |
|
citace: Škoda, že se v době vzniku dalekohledu nestavěly jako v počátcích kosmonautiky dva identické exempláře / MERy jsou vyjímkou/, nemám to sice spočítané, ale za peníze utracené na servisní mise by byl zbrusu nový dalekohled.
To by zřejmě byl, odhaduji náklady na servisní mise (včetně téhle) na cca 2 miliardy dolarů. |
| 30.9.2008 - 09:21 - David | |
|
| Podle NASA existuje možnost přejít na záložní "B" systém řízení, který ovšem nebyl od startu aktivován a je otázkou jak bude fungovat, resp jakou bude mít v případě nastartování žiívotnost. Já bych osobně byl pro výměnu, m.j. proto, že nový systém řízení by byl pokročilejší o čvrt století. |
|
citace:
citace: Škoda, že se v době vzniku dalekohledu nestavěly jako v počátcích kosmonautiky dva identické exempláře / MERy jsou vyjímkou/, nemám to sice spočítané, ale za peníze utracené na servisní mise by byl zbrusu nový dalekohled.
To by zřejmě byl, odhaduji náklady na servisní mise (včetně téhle) na cca 2 miliardy dolarů.
Novy dalekohled by stal asi mnohem vic. Co se tyce nahradnich soucastek, tak Hubble ma pribuzne ve spionaznich satelitech a treba se stejna nebo podobna soucastka nekde jeste povaluje. Kazdopadne se zacinam obavat toho, ze Hubble muze brzo skoncit.
Odklad servisni mise muze taky znamenat odklad startu Ares 1-X, nebot startuje ze stejne rampy jako zachranna mise. |
|
citace: Novy dalekohled by stal asi mnohem vic. Co se tyce nahradnich soucastek, tak Hubble ma pribuzne ve spionaznich satelitech a treba se stejna nebo podobna soucastka nekde jeste povaluje. Kazdopadne se zacinam obavat toho, ze Hubble muze brzo skoncit.
Odklad servisni mise muze taky znamenat odklad startu Ares 1-X, nebot startuje ze stejne rampy jako zachranna mise.
to ze ma pribuzny ve spionaznich satelitech bych nevidel ted jako vyhodu – myslim ze vojaci i kdyby meli (coz si myslim ze nemaji) tak ty soucastky/dily proste z ruky nepusti
vemte si jaky delali problemy a jak to nakonec dopadlo s pristrojema na kontrolu vybrouseni zrcadla – totalni blamaz –> a prakticky okamzita nutnost prvni servisni mise |
|
citace:
citace: Novy dalekohled by stal asi mnohem vic. Co se tyce nahradnich soucastek, tak Hubble ma pribuzne ve spionaznich satelitech a treba se stejna nebo podobna soucastka nekde jeste povaluje. Kazdopadne se zacinam obavat toho, ze Hubble muze brzo skoncit.
Odklad servisni mise muze taky znamenat odklad startu Ares 1-X, nebot startuje ze stejne rampy jako zachranna mise.
to ze ma pribuzny ve spionaznich satelitech bych nevidel ted jako vyhodu – myslim ze vojaci i kdyby meli (coz si myslim ze nemaji) tak ty soucastky/dily proste z ruky nepusti
vemte si jaky delali problemy a jak to nakonec dopadlo s pristrojema na kontrolu vybrouseni zrcadla – totalni blamaz –> a prakticky okamzita nutnost prvni servisni mise
Vojaci samozrejme nebudou mit nahradni soucastku, tu bude mit vyrobce, nebo dodavatel ridiciho systemu do satelitu a ten ji taky muze dodat NASA. Dulezite je, ze ten system nemusi byt nijak vyjmecny a urceny jen a pouze pro Hubble. |
|
citace: Vojaci samozrejme nebudou mit nahradni soucastku, tu bude mit vyrobce, nebo dodavatel ridiciho systemu do satelitu a ten ji taky muze dodat NASA. Dulezite je, ze ten system nemusi byt nijak vyjmecny a urceny jen a pouze pro Hubble.
no tak za a) bych do "...tu bude mit vyrobce..." dodal za slovo "mit" velkym, ale opravdu obrovskym pismem MOZNA
a b) nemyslite ze kdyz se neco delalo pro vojaky, tak vyrobce ty dily muze poskytovat komu se mu zachce, ze ne?
je potreba si uvedomit ze NASA se nerovna ARMADA
apropo... vojakum je nejaky hubble uplne u zadku
jeste pro illustraci dalsi priklad – kdyz byl pruser s Columbii, a prisla zadost NASA aby vojaci odfotili shuttle na orbite spionaznima satelitama, rekli jenom sorry
takze |
| 30.9.2008 - 21:22 - Mirko | |
|
________________________________________________________________________
To nebude asi celkom pravda,pokial je známe tak velenie aero-kozmických síl AFSC nebolo proti takejto žiadosti pokiaľ to bude oficiálna žiadosť NASA,boli to práve manažeri NASA ktorí to pokladali za zbytočné.O takéto fotky NASA už v minulosti mal záujem.Išlo o poškodený Skylab na orbite v 1973.A asi by neboli proti zhotoveniu fotiek HST keby došlo na najhoršie,samozrejme takéto fotky podliehajú naj utajeniu
_____________________
Mirko Vyhnička |
|
Tak NASA už stáhla datum startu. Oficiálně není zatím žádné.
Pěkné video, skoro jsem uronil slzu
http://link.brightcove.com/services/player/bcpid1513658585?bctid=1729299864 ____________________ ____________________
Zbyšek Prágr
http://zlutykvet.cz |
| 01.10.2008 - 04:58 - adam | |
|
citace: To nebude asi celkom pravda,pokial je známe tak velenie aero-kozmických síl AFSC nebolo proti takejto žiadosti pokiaľ to bude oficiálna žiadosť NASA,boli to práve manažeri NASA ktorí to pokladali za zbytočné.O takéto fotky NASA už v minulosti mal záujem.Išlo o poškodený Skylab na orbite v 1973.A asi by neboli proti zhotoveniu fotiek HST keby došlo na najhoršie,samozrejme takéto fotky podliehajú naj utajeniu
to snimkovani satelity BYLO ODMITNUTO... |
| 01.10.2008 - 09:31 - David | |
|
Ta animace ja vskutku fantastická, zejména v porovnání " s máváním vlajkou ".
Zřejmě asi dojde i kvýměmě řídícího systému, což považuji za rozumné s ohledem na další zaručenou desíku, nebo desítky let provozu.
V této souvislosti nehraje několikaměsíční odklad žádnou roli. |
| 01.10.2008 - 10:16 - Tlama | |
|
| Ta animace je fakt pěkná. Nevím proč, ale myslel jsem si, že ty kusy na výměnu budou menší. Jsou to pěkný mackové. |
|
Patřím k těm co si myslí, že už žádaný náhradní díl nebude na skladě.
Dá se to vůbec za půl roku navrhnout!, vyrobit!, vyzkoušet!, zabalit a poslat nahoru. To bude nějaká pohádka, ne? |
|
citace: Patřím k těm co si myslí, že už žádaný náhradní díl nebude na skladě.
Dá se to vůbec za půl roku navrhnout!, vyrobit!, vyzkoušet!, zabalit a poslat nahoru. To bude nějaká pohádka, ne?
To mi pripomina byvaleho subdodavatela: "Nikto Vam nedokaze dat tolko, ako Vam ja teraz dokazem slubit." |
|
http://www.nasaspaceflight.com/2008/10/forward-plan-sts-126-rolling-to-pad-39a-in-two-weeks-sts-125-back-to-vab/
Presto tady tvrdi ze pripravuji nahradni jednotku, jejiz testovani zabere minimalne mesic. To nevypada jako ze se jedna o nejakou specialitku, ktera se musi davat narychlo dohromady. Spise to podporuje muj nazor, ze ten ridici system je beznou soucasti spionaznich fotopruzkumnych druzic podobnych Hubblu. |
|
citace: http://www.nasaspaceflight.com/2008/10/forward-plan-sts-126-rolling-to-pad-39a-in-two-weeks-sts-125-back-to-vab/
Presto tady tvrdi ze pripravuji nahradni jednotku, jejiz testovani zabere minimalne mesic. To nevypada jako ze se jedna o nejakou specialitku, ktera se musi davat narychlo dohromady. Spise to podporuje muj nazor, ze ten ridici system je beznou soucasti spionaznich fotopruzkumnych druzic podobnych Hubblu.
Ten krátký čas skutčně dává tušit, že to mají, pouze se musí provést nějaké změny. Pro HST to určitě neschovávali. |
|
http://www.spaceflightnow.com/shuttle/sts125/080929hubble/
A spare science instruments command and data handling system, which includes the needed control unit/science data formatter, is available at the Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Md. But it is not flight qualified and it has not been powered on since 2001. Extensive testing and checkout will be required to upgrade it to flight status. The box weighs about 135 pounds and measures 21.5-by-32.5-by-9.5 inches. It will be mounted on the side of a payload carrier in Atlantis' cargo bay for the ride up to Hubble. Burch said the shuttle can easily accommodate the additional hardware and nothing will have to be removed to make room.
Installation of the box is expected to take about two hours to complete. The unit would be attached to the door of electronics bay No. 10 with 10 bolts and one electrical connector. Engineers have not yet decided where the work might go in the already tight spacewalk timeline.
Náhradní jednotka existuje, je nutno ji důkladně otestovat ("nejela" od roku 2001), v nákladovám prostoru je pro mi místo, doba výměny na oběžné dráze cca dvě hodiny. |
| 03.10.2008 - 10:49 - Ervé | |
|
| Doufejme že ten díl bude použitelný. STS-126 to snad neovlivní, dřív startovat nebude. Při nutnosti připravit opět záložní raketoplán (pravděpodobně STS-119 Discovery), by to nemuselo příští rok významně ovlivnit, nějaké posuny ale určitě budou. |
| 03.10.2008 - 14:09 - Mário | |
|
No pristi rok to podle mne ovlivni hodne.
Atlantis ktery mel mit po STS-125 ODMP, se dostane minimalne do 3 mesicniho skluzu.
STS-128 uz ted je jasne ze se Atlantis nestihne vcas nachystat.
Problem je v tom, ze Atlantis nema a dosud se nepocitalo ze bude mit SSTPS pro cerpani energie z ISS ---> Byl vybran na dve zasobovaci mise s modulem MPLM. Jejich doba trvani neni nutnejsi nez 11+1+2 dny.
Tudiz nebude asi dochazet k zamene orbiteru jako tomu bylo pro STS-120 a 122.
Troufam si tvrdit ze je velice pravdepodobne, ze se v roce 2009 nestihne minimalne jeden start (STS-130).
____________________ Mário Pliska |
|
Tak jednotka je na světě. Jsem zvědav jak to zamíchá s lety příští rok, stačí nějaký hurikán a budou odklady. Na podzim 2010 se končí, nebo že by ne?!
Co s kosmickými lety nadělá finanční krize? Určitě nepomůže.
Docela jsem se těšil, HST byl super dalekohled. Doufejme, že i bude! |
| 03.10.2008 - 20:44 - Jiří Hošek | |
|
citace: Odklad servisni mise muze taky znamenat odklad startu Ares 1-X, nebot startuje ze stejne rampy jako zachranna mise.
http://www.nasawatch.com/archives/2008/10/ares_1x_launch.html |
|
| Predbezne datum startu STS-125 je stanoveno na 2009-02-12. Jako zachranny stroj bude pripraven raketoplan Discovery (let STS-401). ____________________ Antonín Vítek |
|
Jěstě jednou 2x STS na KSC ...
http://spaceflightnow.com/shuttle/sts126/080920twoshuttles/index2.html
LF |
| 15.10.2008 - 08:06 - Ervé | |
|
| Už na HST vyzkoušeli ten záložní systém přenosu dat? Měli by to udělat rychle, pokud nebude v pořádku, bude potřeba ho vyměnit taky. Jinak je zajímavé, že se hodně staví infračervené teleskopy - Spitzer a Akari slouží, Herschel s 3,5m zrcadlem už je před startem a Webb (JWST) se vyrábí. Jak je to ale s viditelným spektrem? |
|
| Jestli se pletu tak mně opravte ale myslim že je to hlavne tim ze infracervene spektrum pohlucuje atmosfera podstatne vic - aspon teda nevim ze by na svete byla nejaka infracervena observator, kdezto viditelne spektrum se diky adaptivni optice a velkym teleskopum da pomerne solidne pozorovat i ze zeme |