Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4    5  >>
Téma: Severní Korea - nosič Taepodong, raketa Nodong a Hwasong
21.3.2009 - 11:02 - 
citace:
A ještě by mne zájímalo co je to zflikovaná startující raketa.


No přece raketa postavená státem s jehož politikou autor výroku nesouhlasí.
 
23.3.2009 - 16:01 - 
Zflikovaná je podle mně taková raketa, která se při prvním pokusu o start rozpadne, přitom plná paliva letí nad územím cizího, stěží přátelského státu. Druhý pokus pak má stejnou dráhu. Rakety Bumper, Vanguard, Juno nebyli nic jiného, podstatný rozdíl byl v tom, že prošly mnoha testy při letech nad územím, kde žádné ohrožení životů nehrozilo, a to dokonce ani vlastních.
A jen se zeptám, vy souhlasíte s politikou KLDR? Myslím hlavně politiku "přestali jste nám zdarma posílat humanitární pomoc, takže se brutálně vměšujete do vnitřních záležitostí KLDR." nebo politiku: "Jižní Korea provádí pravidelné manévry, zase o trochu větší, takže uneseme z čínského území dvě novinářky a obviníme je ze špionáže"
 
23.3.2009 - 16:14 - 
citace:
Zflikovaná je podle mně taková raketa, která se při prvním pokusu o start rozpadne, přitom plná paliva letí nad územím cizího, stěží přátelského státu. Druhý pokus pak má stejnou dráhu. Rakety Bumper, Vanguard, Juno nebyli nic jiného, podstatný rozdíl byl v tom, že prošly mnoha testy při letech nad územím, kde žádné ohrožení životů nehrozilo, a to dokonce ani vlastních.
A jen se zeptám, vy souhlasíte s politikou KLDR? Myslím hlavně politiku "přestali jste nám zdarma posílat humanitární pomoc, takže se brutálně vměšujete do vnitřních záležitostí KLDR." nebo politiku: "Jižní Korea provádí pravidelné manévry, zase o trochu větší, takže uneseme z čínského území dvě novinářky a obviníme je ze špionáže"



Motáte dohromady několik různých věcí. Technická úroveň konstrukce rakety nemá nic společného se směrem vypuštění rakety. Podle Vaší definice byla zflikovaná skoro každá raketa, protože se rozpadla při prvním pokusu o start, těch, které byly úspěšné hned na poprvé moc neni. Další věcí je můj politický názor, který jsem tu nikde neprezentoval, nikomu ho nepodsouvám a nikde jsem ani náznakem nenapsal zda souhlasím či ne s politikou KLDR a Vám je do toho kulový!
 
23.3.2009 - 21:39 - 
citace:
...Prípad Izraelu a zákazu preletu jeho rakiet nad územím arabských štátov je problematický - s ohľadom na veľkosť jeho územia musí prevažná časť vzostupnej dráhy rakety smerujúcej na východ (výhodným smerom) prebiehať nad územím cudzích štátov a tie sú vzhľadom na politickú situáciu oprávnené považovať aj kozmickú raketu za útočiacu balistickú raketu (raketa opúšťa výsostné územie s takými parametrami dráhy, ktoré neumožňujú ich rozlíšenie).



Proto také všechny izraelské družice Offeq, které byly vypuštěny z jeho kosmodromu Palmachim, se pohybují na retrográdní dráze, neboť nosné rakety jsou vypouštěny západním směrem nad Středozemní moře.

 

____________________
Antonín Vítek
 
23.3.2009 - 21:57 - 
citace:
... V Íránu patrně existuje dohoda nebo alespoň tolerance se sousedy, taky nehrozí, že by Írán nezaplatil způsobené škody.


Írán může vypouštět družice z kosmodromu Semnan na dráhy se sklonem přibližně v rozpětí 50 až 60 stupňů, aniž přelétá území žádného státu. Z google maps jsem udělal mapku, kde jsem vyznačil červenými čárami rozpětí úhlů azimutů střeleckého sektoru. A do něho patří i vypuštění družice Omid.

 

____________________
Antonín Vítek
 
28.3.2009 - 14:57 - 
Nosič Taepodong-2 již stojí na odpalovaní rampě , jak dokládá družicové snímkování. Ke startu dojde zhruba během 10 dní. Účelem startu má být skutečně vynesení družice. Japonsko již uvedlo do plné bojové pohotovosti všechny své systémy protiraketové obrany, které by měly zabránit dopadu rakety na japonské území. I když je v Koreji režim k pohledání - tím míním "svrab a neštovice", tak si přeji, aby jejich družice dosáhla 7,9 km/sec. a usadila se tak na orbitě. Nicméně můj osobní tip zní : 70 % neúspěch a jen 30 % na úspěch. Pokud budou Japonci střílet po družici mířící na oběžnou dráhu, tak bych to považoval za zločin, každá země světa má právo vypouštět družice. 
28.3.2009 - 15:11 - 
citace:
Nosič Taepodong-2 již stojí na odpalovaní rampě , jak dokládá družicové snímkování. Ke startu dojde zhruba během 10 dní. Účelem startu má být skutečně vynesení družice. Japonsko již uvedlo do plné bojové pohotovosti všechny své systémy protiraketové obrany, které by měly zabránit dopadu rakety na japonské území. I když je v Koreji režim k pohledání - tím míním "svrab a neštovice", tak si přeji, aby jejich družice dosáhla 7,9 km/sec. a usadila se tak na orbitě. Nicméně můj osobní tip zní : 70 % neúspěch a jen 30 % na úspěch. Pokud budou Japonci střílet po družici mířící na oběžnou dráhu, tak bych to považoval za zločin, každá země světa má právo vypouštět družice.


Problém je, že oni z pochopitelných důvodů nedůvěřují S.Koreji a tak nemohou vědět jestli to je na 70 procent družice nebo na 30 bomba (špinavá jaderna, biologická,...). Ten režim je nepředvídatelnej. Jednání Jap. je pochipitelné z důvodu hustoty zalidnění atp. Jak deklarovali, jak uvidí že by teoreticky něco mohlo dopadnout na Jap. tak to sestřelí, to by udělal každý.
 
28.3.2009 - 16:27 - 
Jedna z poučiek hovorí, že diktátor kľudne pošle na smrť milion ľudí, ale sám sa nikdy neobetuje a chce prežiť čo najdlhšie.
Vládca severokorejského režimu je na tom rovnako a sám vojnu začne proti silnejším protivníkom len ťažko, útok jednou či jedinou raketou na Japonsko alebo USA je teda veľmi nepravdepodobný - odveta by bola veľmi rýchla a drtivá. Ovšem po zostrelení štartujúcej rakety, ktorá Japonsko neohrozuje, je to už iné, akt agresie urobila druhá strana a reakcia severokorejského režimu nepredvídateľná.

Na druhej strane - Japonsko je oprávnené zničiť/zostreliť raketu, ktorá ohrozuje jeho územie.

Čiže - ak let bude prebiehať normálne, nie je legitímny dôvod na raketu strieľať, ak sa raketa vymkne kontrole a zároveň svojím pádom ohrozuje Japonsko, je legitímny dôvod ju zničiť.

Mimochodom, USA a Severná Kórea sú oficiálne stále vo vojnovom stave, pretože nebola uzatvorená mierová dohoda, ale len dohoda o prímerí.
 
28.3.2009 - 18:06 - 
Nejsem žádným přítelem totalitních režimů, ale jestliže ohlásili pokus o vypuštění družice,tak zdá se mi japonská příprava na nějaké sestřelování poněkud schizofrenní,přiměřené by bylo diplomatickou nótou upozornit Koreu na její odpovědnost za případné škody způsobené havarií, nebo vyhořelými stupni, případně se dohodnout o opatřeních k minimalizaci případných škod.
Podezírat Koreu, že ponese nějakou " ostrou" bojovou nálož je čirý nesmysl.Korea je sice totalitní, ale nikoli teroristický režim, jako příkladně Irák.
 
30.3.2009 - 15:01 - 
Až se bude řítit neovladatelná raketa s 10 tunami toxického paliva na japonské město, tak už bude pozdě aktivovat jednotky. Japonci se připraví dopředu, obzvlášť když KLDR asi nebude mít on-line sledování mise pro zahraniční zájemce. Toho útoku bych se taky nebál, Japonsko ale jasně dává najevo, že se mu ukrutně nelíbí Korejská metoda "my to odpálíme přes vaše hlavy a vy se modlete ať nám raketa funguje".  
30.3.2009 - 19:56 - 
Obvykle mívají nosné rakety autodestrukční nálože, pro případ, že by se vymkly kontrole a zamířily do obydlených oblastí, měly je i sovětské rakety, je pravděpodobné, že je má i korejská raketa, tak v čem je problém. Obdobně nebezpečné ja každé dopravní letadlo s desítkami tun vysoce hořlavého a výbušného paliva na palubě a přesto se vesele létá nad nejhustěji obydlenými oblastmi.
Japonci by měli postupovat diplomatickou cestou a žádat záruky na případné škody, nic víc a nic míň.
 
30.3.2009 - 21:23 - 
citace:
Obvykle mívají nosné rakety autodestrukční nálože, pro případ, že by se vymkly kontrole a zamířily do obydlených oblastí, měly je i sovětské rakety, je pravděpodobné, že je má i korejská raketa, tak v čem je problém. Obdobně nebezpečné ja každé dopravní letadlo s desítkami tun vysoce hořlavého a výbušného paliva na palubě a přesto se vesele létá nad nejhustěji obydlenými oblastmi.
Japonci by měli postupovat diplomatickou cestou a žádat záruky na případné škody, nic víc a nic míň.
Váhal jsem, ale nedá mi to a musím reagovat. Davide, letecká přeprava je celosvětově statisticky daleko nejbezpečnějším druhem přepravy! To platí jak pro počet nehod v poměru k počtu přepravených osobo-km, tak tuno-km nákladu. Současná civilní dopravní letadla jsou díky velmi přísným normám pro konstrukci, stavbu i provoz nejbezpečnějším dopravním prostředkem na světě.
http://www.perspektivyjakosti.cz/k-hlavnimu-tematu/nejbezpecnejsi-druh-dopravy.html

U prototypu vojenské rakety z totalitního režimu na pokraji zhroucení hladomorem se o takovémto zodpovědném přístuputom dá vcelku úspěšně pochybovat. Minimálně proto, že bylo o tomto nosiči, stejně jako o celém programu, zveřejněno minimum věrohodných informací limitně se blížícím k nule.

Být politikem nebo generálem v současném Japonsku, neváhal bych ani vteřinu při rozhodování o připravenosti na jakoukoli nepříjemnou eventualitu z tohoto směru, i kdyby mně Kim Čong-il ubezpečoval nevímjak že mám být v klidu. Jako že on nic takového ani neříká...
 
31.3.2009 - 08:46 - 
Plný souhlas s panem Pospíšilem, David zapomíná na to, že autodestrukční systém se může klidně porouchat jako první. Japonci a všechny ostatní státy si přísně sami rozhodují o tom, co jim bude létat nad hlavou, proto tak důkladné zkoušky všech letadel (od ultralightů po stíhačky, proto zákaz průletů některých leteckých společností nad prostorem EU). KLDR tohle porušuje, chce Japoncům nad hlavy poslat něco, o čem nikdo kromě KLDR neví, jaké motory to používá, jaké zkoušky podle jakých norem to splňuje. Japonsko by mělo vydat jasné požadavky, co požaduje pro to, aby KLDR tu raketu mohlo vypustit - osobně bych trval na inspekci rakety na rampě, předání nesestříhaných záběrů z testovacích zážehů motorů, zkoušek v aerodynamickém tunelu, oddělování stupňů a zážehů 2. stupně ve vakuu a přesný harmonogram startu s on-line sledováním. Teprve potom bych jen aktivoval protiraketovou obranu a čekal, jestli všechno klapne. Pokud by to KLDR odmítla, raketu bych sestřelil hned poté, co opustí vzdušný prostor KLDR a zamíří nad Japonsko. Ve svém vzdušném prostoru si každý stát může dělat co chce, nad mezinárodními vodami víceméně taky, na prostor nad územím cízího státu ale žádné nároky vznášet nesmí. Japonsko je ale kvůli 65 let starým vzpomínkám velmi opatrné, aby si neznepřátelilo okolí, proto tak ostré nebude. Alespoň minimální informace, např. on-line sledování mise, aby mohlo vyzvat občany k vyhledání krytu v případě problémů, by ale vyžadovat mělo. 
31.3.2009 - 09:51 - 
no musim taktez souhlasit s poslednima 2 prispevkama

zvlastni jak tady nekteri vykrikuji co si to pomalu japonci mysli atd, ze nemaji pravo na tohle a na tamto - jestli ale tyhle nazory nejsou zpusobeny tim ze se to odehrava na "druhem konci" sveta
by me zajimalo jake by byly nazory kdyby KLDR byla "za rohem"
proste to nechapu... rezim, ktery v podstate jen neustale vyhrozuje pomalu cimkoli (nedate nam jidlo/naftu/topny olej – okamzite zkousime atomovku atd.), ktery je na pokraji zhrouceni hladomorem bych vazne nenechal zkouset co se mu zachce - zvlast kdyz bych byl soused

takze.... i ja bych strilel okamzite po opusteni vzudsneho prostoru KLDR; pokud bych mel nejaky pristup k rakete a kontrolu, tak bych se jen pripravil
pochopte, ze KLDR neni mozne verit ani dobry den
 
31.3.2009 - 11:05 - 
citace:
no musim taktez souhlasit s poslednima 2 prispevkama

zvlastni jak tady nekteri vykrikuji co si to pomalu japonci mysli atd, ze nemaji pravo na tohle a na tamto - jestli ale tyhle nazory nejsou zpusobeny tim ze se to odehrava na "druhem konci" sveta
by me zajimalo jake by byly nazory kdyby KLDR byla "za rohem"
proste to nechapu... rezim, ktery v podstate jen neustale vyhrozuje pomalu cimkoli (nedate nam jidlo/naftu/topny olej – okamzite zkousime atomovku atd.), ktery je na pokraji zhrouceni hladomorem bych vazne nenechal zkouset co se mu zachce - zvlast kdyz bych byl soused

takze.... i ja bych strilel okamzite po opusteni vzudsneho prostoru KLDR; pokud bych mel nejaky pristup k rakete a kontrolu, tak bych se jen pripravil
pochopte, ze KLDR neni mozne verit ani dobry den



Vy máte s KLDR nějaké vlastní zkušenosti?
 
31.3.2009 - 11:17 - 
citace:
Vy máte s KLDR nějaké vlastní zkušenosti?


Nie, dokonca ani s Hitlerom nemám, ale súhlasím s Adamom.
 
31.3.2009 - 11:34 - 
Opakuji, co jsem už tady citoval ohledně posloje Japonska:

Podle oficiálního japonského prohlášení se sestřel provede "v případě, že bude zřejmé, že raketa, nebo její nějaká část bude zjevně hrozit dopadem na území Japonska". V oblasti jsou dva americké raketové torpedoborce vyzbrojené systémem Aegis.




 

____________________
Antonín Vítek
 
31.3.2009 - 13:15 - 
citace:
Vy máte s KLDR nějaké vlastní zkušenosti?

tak na hloupou otazku, hloupa odpoved.... A vy ano?

Boze, to je jak debata v 1. tride zakl. skoly. Vy asi chodite a nedivate se nalevo ani napravo, a ctete jenom kosmo.cz. Zadny jiny tisk, zadne zahranicni zdroje, v usich asi mate ucpavky.

Jo ja zapomel... meli by tam jezdit ofiko statni navstevy, Kim by naopak mohl jezdit na navstevy po celem svete. Ale tak nejak si kladu otazku... proc nejezdi, hmm? Ze by byli vsichni na svete zly? Ani se mi tomu nechce verit.

Maestro Vitku, dekujem za info.
Tim jsem tohle samozrejme nechtel nijak popirat - jen jsem vyjadril v zaveru svuj nazor.

 
31.3.2009 - 18:10 - 
Korea řádně ohlásila pokus o vypuštění družice, jsou známy i dopadové plochy vyhořelých částí, proto se divím proč ta hysterie a plánování sestřelování. Pochopil bych to kdyby se jednalo o zkoušku bojové rakety s maketou bojové hlavice, ale jasně vědecký pokus?
Nadruhou stranu nelze zastírat že při vylouštění družic se dají pohodlně testovat bojové rakety, ostatně i prababička R-7 má v rodném listě napsáno " nosič vodíkových pum ".Snad jedinými vysloveně civilními raketami byl Vanguard a Saturn-5 a Ariana jinak všechny nosiče byly původně bojovými raketami, když místo pumy jim nasadili další stupně a družici.Jestli toto dělá celý svět, pak je pokrytecké odsuzovat Koreu, i když její politický systém je zavrženíhodný.
 
31.3.2009 - 18:18 - 
Kim nikam nejezdí protože má totální fobii z létání. A tak cestuje pouze vlakem(speciálem). Obvykle pouze po Číně, výjimečně do Ruska. Navíc má velké zdravotní problémy. 
31.3.2009 - 21:42 - 
citace:
Snad jedinými vysloveně civilními raketami byl Vanguard, Saturn-5 a Ariana jinak všechny nosiče byly původně bojovými raketami
A to sa Vanguar vyslovene nevydaril, s úspečnosťou 3 z 12 sa motá na konci zoznamu v spoľahlivosti.
 
01.4.2009 - 07:55 - 
První pokus o start této rakety skončil po 40 s rozpadem a výbuchem. Máte nějaký argument, proč by měla při tomto letu fungovat? Je potvrzeno, že KLDR uskutečnila komplexní testy raket, oddělování stupňů, sérii zkušebních zážehů motorů ve vakuu? Nad svým územím nebo nad mořem po vyklizení dané oblasti ať si KLDR experimentuje jak chce, ale nad Japonskem nemá nárok. 
01.4.2009 - 23:48 - 
Podrobnosti o raketě :
An Analysis of North Korea’s Unha-2 Launch Vehicle - http://www.ucsusa.org/assets/documents/nwgs/Wright-Analysis-of-NK-launcher-3-18-09.pdf
 
02.4.2009 - 09:10 - 
Dovolím si hádat, že raketa spadne ještě před Japonskem (motory 1. stupně nevydrží, rozpadne se při max Q, nebo se neoddělí či selže 2. stupeň). KLDR by měla nejdřív raketu vyzkoušet jen se dvěma stupni a maketou třetího a ve směru mimo Japonsko, teprve po úspěchu takového testu (spolehlivý chod druhého stupně) můžou zkusit orbitální start. nemají na to ale peníze, takže letí rovnou. TD-2 je na poměry KLDR obrovská, klíčový je druhý stupeň, pokud se podařilo vyvinout motor s vyšším impulzem, mohli by na orbitu dostat i víc než 100 kg nákladu. 
02.4.2009 - 10:39 - 
Jinak v té analýze je hodně malý impulz 2. stupně (a malý přírůstek rychlosti), je to ovlivněno pozicí dopadu 2. stupně. Vychází z předpokladu, že řídící systém je umístněn na druhém stupni, takže 3. stupeň není řízen a je stabilizován jen rotací? Toto řešení použili už kdysi dávno Japonci na prvních raketách, funguje to, ale není možné přesnější navedení na dráhu (rozdíly v apogeu stovky kilometrů). Tohle jsou ale jen jeho odhady, 3. stupeň v analýze neřeší. 
02.4.2009 - 11:16 - 
Poslední stupeň na THP stabilizovaný pouze rotací je běžný nejen při letu na LEO, ale při letu k planetám. Řídící systém je umístěn na předposledním stupni, ten zaujme správnou polohu, roztočí ten poslední a mělo by to být bez problémů.
Všechny nosiče mající poslední stupeň na THP tento způsob používaly a používají, počínaje Vanguardem a konče Atlasem-5, nejedná se tedy v žádném případě o zastaralou technologi.
Poslední stupně na KPH jsou ovšem stabilizovány odlišně, gyroskopy a řídícími tryskami.
Postup při prvním použití nosné rakety nemusí nutně obsahovat lety s postupným přidáváním dalších stupňů, příkladem může být Saturn-5, obří raketa, která hned při prvním letu letěla v úplné sestavě a zcela bezchybně.
 
03.4.2009 - 08:35 - 
Přečtěte si (v angličtině) následující prohlášení severokorejské armády zveřejněné pobočkou oficiální severokorejské tiskové agentury se sídlem v Tokiu:

http://www.kcna.co.jp/item/2009/200904/news02/20090402-09ee.html

No comment.

 

____________________
Antonín Vítek
 
03.4.2009 - 11:37 - 
Moc hezké, mám obavy, že v případě selhání nosiče obviní KLDR Japonsko ze sabotáže, případně přímo ze sestřelení. Reakce pak může být různá, pravděpodobně několik průletů a cvičných ztečí supervýkonnými nepřekonatelnými MiGy-21 (nebudou přece riskovat těch několik letuschopných MiGů 29) na rozmístněné lodě. Když někdo neudrží nervy a zmáčkne spoušť, tak můžeme mít nepříjemnou přestřelku s neodhadnutelnými následky. 
03.4.2009 - 11:53 - 
Ja bych rekl ze normalni a prirozena reakce by byla raketu sestrelit v momente kdy bude jasne ze preleta japonske uzemi (to je ovsem jiste uz ted). Japonci by se meli ponekud vymanit se sve pasivity dane prohranou valkou, stejne jim nakonec nic jineho nezbyde.
Problem ovsem je se severokorejskym jadernym programem a take s miliony chudaku upicich pod stalinistickym rezimem. Nikdo si v podstate nepreje pad severokorejskeho rezimu, protoze by to byla mnohem vetsi "pohroma" pro okolni staty, nez obcasny prelet nejake temer neskodne rakety a nejake ty slovni triady.
Jen at si tam dal ziji za plotem jak umi. Myslim ze Japonsko i Jizni Korea by radi zkousli i nejakou tu opravdovou ostrou raketu dopadlou na jejich uzemi. V odpoved by jim vybombardovali par vojenskych zakladen a nechali je byt. Nikdo nema zaludek vycistit ten chlivek.

Tudiz muj tip je ze Japonsko severokorejskou raketu necha na pokoji.
 
03.4.2009 - 11:57 - 
citace:
Když někdo neudrží nervy a zmáčkne spoušť, tak můžeme mít nepříjemnou přestřelku s neodhadnutelnými následky.


Opravdu nejhorsi scenar pro okolni zeme je, ze se severokorejsky rezim zhrouti. Tomu se snazi za kazdou cenu zabranit.
 
<<  1    2    3    4    5  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.120277 vteřiny.