Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2  >>
Téma: Měsíční sonda Kaguya (SELENE)
11.9.2007 - 10:28 - 
Start sondy Kaguya naplánovaný na 2007-09-13 byl odložen nejméně o 24 hodin pro špatné počasí, tedy na 2007-09-14, 10:31:01 místního času (01:31:01 UTC, 03:31:01 SELČ).

 

____________________
Antonín Vítek
 
23.9.2005 - 20:33 - 
Pokud mate pocit ze sou kratery kopecky - otocte fotku vzhuru nohama a opticky klam zmizi a uvidite doliky...  
13.9.2007 - 14:09 - 
Countdown pro Kaguyu běží, počasí zatím v pořádku, bylo vydáno povolení k převozu rakety z montážní haly na rampu. On-line lze sledovat události např. na

http://h2a.mhi.co.jp/en/f13/countdown/index.html

http://www.jaxa.jp/countdown/f13/index_e.html

JAXA chystá i přímý televizní přenos, tak kdo má chuť ponocovat (nebo časně vstávat), vzlet by měl být 14.09.2007 v 03:31 našeho času, jak už psal o kousek výše AV.

AH
 
14.9.2007 - 03:55 - 
Kaguya/SELENE úspěšně odstartovala a je na cestě k Měsíci  
14.9.2007 - 10:09 - 
Uspesny start - Video mozete vidiet tu: http://www.genezis.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=362  
14.9.2007 - 13:23 - 
Český popis sondy je už na SPACE-40

http://www.lib.cas.cz/space.40/2007/I039A.HTM

 

____________________
Antonín Vítek
 
07.10.2007 - 14:31 - 
Tak a náš spolupútnik má na svojej dráhe konečne po dlhom čase vačsí ludský výtvor. Zaujímalo by ma však, ako je to s pristáním pohonného modulu Kaguye na povrchu, o ktorom sa akosi nič nehovorí. Stále je to v pláne? 
07.10.2007 - 21:30 - 
Ne, přistání na povrchu se neplánuje, ale sonda bude mít dva subsatelity. Jeden (retranslační) se oddělí 9. října (pozítří) a druhý 14. října a ten bude měřit měsíční ionosféru. 
07.10.2007 - 22:25 - 
citace:
Ne, přistání na povrchu se neplánuje, ale sonda bude mít dva subsatelity. Jeden (retranslační) se oddělí 9. října (pozítří) a druhý 14. října a ten bude měřit měsíční ionosféru.

To mi je jasne, no predpokladam, ze pan Havlíček si tuto informaciu na
http://spaceprobes.kosmo.cz/index.php?cid=136 nevymyslel.
 
08.10.2007 - 07:29 - 
Pan Havlíček si přistání na Měsíci nevymyslel. V době, kdy se tvořila první verze článku o Kaguyi se na japonských stránkách o dosednutí motorové sekce na povrchu hovořilo a zkoušely se i metody přistávání. Mělo se ale jednat o čistě technologický pokus bez vědeckého přínosu. Faktem ovšem je, že v posledních dokumentech z dílny JAXA a ISAS se o této fázi mlčí. Mám dojem, že od tohoto úkolu Japonci tiše odcouvali a nebo si to nechávají až na samý konec mise jako třešničku na dortu. Budu po tom ještě pátrat (jestli někdo narazí na správný odkaz, dejte mi vědět). Osobně si myslím, že Kaguya dolů nepůjde. 
08.10.2007 - 10:40 - 
Igor Havlíček z Bratislavy zdraví Antonína Havlíčka  
07.11.2007 - 13:00 - 
citace:
Tak a náš spolupútnik má na svojej dráhe konečne po dlhom čase vačsí ludský výtvor. Zaujímalo by ma však, ako je to s pristáním pohonného modulu Kaguye na povrchu, o ktorom sa akosi nič nehovorí. Stále je to v pláne?


Jsou uz nekde k mani cerstve porizene obrazky?
 
07.11.2007 - 13:10 - 
Par smínků je tady :
http://www.jaxa.jp/press/2007/11/20071107_kaguya_e.html
 
08.11.2007 - 11:55 - 
citace:
Par smínků je tady :
http://www.jaxa.jp/press/2007/11/20071107_kaguya_e.html


No, zatim nic moc. Podivna komprese JPG a i to HDTV video je nejake male na HDTV Ale jinak penky let nad mesicem.
 
09.11.2007 - 10:37 - 
taky jste vždycky při prohlížení fotek Měsíce (a podobných těles Sluneční soustavy) podléhali zrakovému klamu,že krátery jsou ve skutečnosti "kopečky" ? nevím čím to je, vždycky mi zabere pár sekund se "přepnout" na ten správný "úhel pohledu"... :-)
 
09.11.2007 - 11:16 - 
Hlavně se mi to stává u fotek z Marsu a Phoebe. Na Měsíci bůhvíproč ne. 
13.11.2007 - 19:55 - 
Další várka :
http://www.jaxa.jp/press/2007/11/20071113_kaguya_e.html
 
19.11.2007 - 14:14 - 
citace:
Další várka :
http://www.jaxa.jp/press/2007/11/20071113_kaguya_e.html

a další http://www.jaxa.jp/press/2007/11/20071116_kaguya_e.html tentokrát stereosnímky polární oblasti pořízene Terrain Camerou
 
19.11.2007 - 16:34 - 
citace:
Další várka :
http://www.jaxa.jp/press/2007/11/20071113_kaguya_e.html


A nebude toto: http://www.jaxa.jp/press/2007/11/img/20071113_kaguya_01l.jpg podvod? niesu tam vidiet hviezdy to bude zase chyba v scenari
 
28.11.2007 - 14:31 - 
a dalsi tiskova zprava - tentokrat 3D video z dat porizenych TC
http://www.jaxa.jp/press/2007/11/20071128_kaguya_e.html
 
03.9.2008 - 12:30 - 
http://wms.selene.jaxa.jp/data/en/tc/013/tc_013_1_l.jpg
http://wms.selene.jaxa.jp/data/en/tc/013/tc_013_2_l.jpg
Pěkné 3D záběry kráteru Tycho, malá vzpomínka na božského Arthura, někde tam dole je:) však víte co
homepage:
http://wms.selene.jaxa.jp/index_e.html
 
15.12.2008 - 14:27 - 
Nevím jestli to sem už někdo nedal, ale na YouTube jsou pěkná videa: http://jp.youtube.com/JAXASELENE výborné jsou přelety nad velkými krátery(dole), pěkné jsou východy i západ Země, některá videa jsou v japonštině a pokud lze(ne u všech) tak doporučuju vybrat "přehrát ve vysoké kvalitě".  
24.2.2009 - 17:21 - 
Pěkný kousek od sondy Kaguya:
http://www.kaguya.jaxa.jp/image/communication/img_090218_01.jpg a tady je nověji pojatá Kaguya Image Gallery: http://wms.selene.jaxa.jp/selene_viewer/en/html/whats_new.html
 
10.6.2009 - 10:23 - 
Dnes 10.6.2009 v 18:30 UT má japonská sonda Kaguya ukončit svou dvouletou činnost řízeným pádem na povrch Měsíce. Předpokládaná dopadová oblast je E80, S65, jižně od kráteru Janssen.



Pro nás Evropany bude tento úkaz bohužel nepozorovatelný; více štěstí by měli mít obyvalelé Austrálie, Nového Zélandu a Japonska.

více info zde:
http://www.kaguya.jaxa.jp/en/communication/KAGUYA_Lunar_Impact_e.htm
http://lpod.wikispaces.com/June+9%2C+2009
 
11.6.2009 - 12:40 - 
Sonda Kaguya (SELENE) DNE 10.6.2009 ukončila svou činnost podle plánu dopadem do pravého jižního kvadrantu přivrácené strany Měsíce, do stínu těsně za terminátor.

Skutečný čas dopadu: 18:25 UT
Skutečné místo dopadu: E 80,4 ; S 65,5

záblesk při dopadu sondy focený z Austrálie:


http://www.kaguya.jaxa.jp/en/communication/KAGUYA_Lunar_Impact_e.htm
http://www.jaxa.jp/press/2009/06/20090611_kaguya_j.html
http://www.spaceflightnow.com/news/n0906/10kaguya/
 
22.6.2009 - 10:26 - 
Poslední snímky http://www.livescience.com/php/multimedia/album.php?aid=28852
a video http://www.space.com/common/media/video/player.php?videoRef=SP_090619_kaguya
povrchu Měsíce pořízené těsně před dopadem sondy na Měsíc.

Celkem mně překvapil poměrně hodně plochý úhel dopadové trajektorie ...
 
22.6.2009 - 12:11 - 
citace:
...Celkem mně překvapil poměrně hodně plochý úhel dopadové trajektorie ...


Tak ma napada... ...bolo by mozne pristavat pomocou "kotvy?" pripadne dosadnut na lyze? Ved tie rychlosti zas nie su az tak hrozne...
 
22.6.2009 - 12:26 - 
citace:
citace:
...Celkem mně překvapil poměrně hodně plochý úhel dopadové trajektorie ...


Tak ma napada... ...bolo by mozne pristavat pomocou "kotvy?" pripadne dosadnut na lyze? Ved tie rychlosti zas nie su az tak hrozne...


a po přistání by se navijením toho brzdícího vlákna mohla sonda zase vystřelit na orbit :-)
 
22.6.2009 - 13:11 - 
Ono zbrzdit z 1600 m/s na 0 m/s není až taková sranda, takže lyže nebo kotva by nepomohli, rozstřelila by se o první vyčuhující kámen. při úhlu dopadu 5° je vertikální složka rychlosti 140 m/s, tedy 500 km/hod. Odraz při takové rychlosti není možný. 
22.6.2009 - 18:53 - 
citace:
Tak ma napada... ...bolo by mozne pristavat pomocou "kotvy?" pripadne dosadnut na lyze? Ved tie rychlosti zas nie su az tak hrozne...

a po přistání by se navijením toho brzdícího vlákna mohla sonda zase vystřelit na orbit :-)

Fantazii se meze nekladou , ale v tomto případě je za vhodné použít aspoň trošku selského rozumu a logiky
Rychlost 1640m/s plus vektor volného pádu 570m/s nezadrží žádná kotva.Ani americká.
David mi to potvrdí.
 
<<  1    2  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.092170 vteřiny.