| 07.12.2010 - 14:39 - JMEDE | |
|
Galileo má odstranit dnešní závislost teroristů na americkém systému GPS a Glonass protože ten byl vyvíjen v 80letech jako vojenský dnes i civilní který rusové můžou v nebezpečí vypnout kdežto Galileo ne. A jestli ano tak proč Galileo, kolik nás ta Francouzká trucovitost bude stát že nechtějí mít s američany nic společného, je to holt plně nezávislá jaderná velmoc. |
|
| Mám také podobný dojem. Avizované lepší vlastnosti Galilea, o kterých se již mluví dlouhá léta, už nejde obhajovat dnes, při nových družicích GPS. Ty už je mají, zatím co Galileo o nich stále jen sní. |
|
citace: Mám také podobný dojem. Avizované lepší vlastnosti Galilea, o kterých se již mluví dlouhá léta, už nejde obhajovat dnes, při nových družicích GPS. Ty už je mají, zatím co Galileo o nich stále jen sní.
Mám zcela jiný dojem. Evropa potřebuje navigační nezávislost.
Jestli si USA myslí, ze vlastnictví a kontrola GPS jim navěky dává převahu a záruku dominance, tak se mýlí. |
| 08.12.2010 - 11:10 - Petr F. | |
|
citace:
citace: Mám také podobný dojem. Avizované lepší vlastnosti Galilea, o kterých se již mluví dlouhá léta, už nejde obhajovat dnes, při nových družicích GPS. Ty už je mají, zatím co Galileo o nich stále jen sní.
Mám zcela jiný dojem. Evropa potřebuje navigační nezávislost.
Jestli si USA myslí, ze vlastnictví a kontrola GPS jim navěky dává převahu a záruku dominance, tak se mýlí.
... to jste trochu jinde, nemyslíte?
Američani nabízejí GPS za určitých podmínek všem a zdarma. Nijak nebrání, aby si třeba Vršovice, nebo Evropa neudělali svůj systém.
Takže nejde o žádné "vlastnictví a kontrola", "záruky dominance" ve Vašem naštvaném tónu. To jen je ostatní svět příliš líný ...
|
|
citace: ... to jste trochu jinde, nemyslíte?
Američani nabízejí GPS za určitých podmínek všem a zdarma. Nijak nebrání, aby si třeba Vršovice, nebo Evropa neudělali svůj systém.
Takže nejde o žádné "vlastnictví a kontrola", "záruky dominance" ve Vašem naštvaném tónu. To jen je ostatní svět příliš líný ...
Nemyslím. Z mého pohledu projevujete politováníhodnou naivitu.
Nabízet něco zdarma je vždy podezřelé a pro uživatele z toho plyne potřeba za to něčím zaplatit. V případě spoléhání na americkou GPS je to vytvářením vztahu závislosti a podřízenosti. Tuhle skutečnost si USA dobře uvědomuje, nebo si snad myslíte, že investuje peníze svých daňových poplatníků do ekonomického profitu ve světě? Nenechte se vysmát :-) Berte jako fakt, že to tak někdo vnímá a nesouhlasí s tím.
Říkáte, že USA nebrání ostatním vyvíjet vlastní systém? Že by se mi před pár lety něco zdálo, když hrozily Evropě pokud nebudou systémy nějakým způsobem propojeny a funkčnost Galilea ze strany USA kontrolovatelná?
Jak vidíte, Evropa líná není. Vývojem Galilea technologicky nezaostává, posiluje nezávislost na libovůli Spojených států, stimuluje domácí pokrok a zajišťuje kvalifikovaná pracovní místa. Plně tento projekt podporuji. |
|
citace: Nabízet něco zdarma je vždy podezřelé a pro uživatele z toho plyne potřeba za to něčím zaplatit. V případě spoléhání na americkou GPS je to vytvářením vztahu závislosti a podřízenosti.
Žeby? Byl by nějaký příklad?
citace: Jak vidíte, Evropa líná není. Vývojem Galilea technologicky nezaostává, posiluje nezávislost na libovůli Spojených států, stimuluje domácí pokrok a zajišťuje kvalifikovaná pracovní místa. Plně tento projekt podporuji.
Vyvíjet vyvinuté, tomu říkáte pokrok? Co kdybychom si v Evropě vyvíjeli sami mikroprocesory do PC? Nebo rovnou celou novou architekturu osobních počítačů? Jistě by to zajistilo plno nových pracovních míst, což zjevně považujete za žádoucí.
Nebylo by ale ještě lepší začít přímo od začátku? Abychom se zbavili té vaší závislosti a podřízenosti? Vývojem parního stroje?!
Francouzské "natruc" Galileo je zastaralé už teď. Než se uvede do provozu, bude to trvat další roky. Peníze na to nejsou, musí se dotovat krachující členové EU. Kdoví, zda by nebylo levnější to ještě včas stopnout. ____________________ --
MIZ |
|
| vyvijat vyvinute je OK, ak sa to urobi inak, lepsie, lacnejsie... natruc podniky su samozrejme onicom, ale francuzi robia polovicu veci vlastne len natruc... |
|
Česko vyhrálo: Sídlo navigačního systému Galileo bude v Praze
http://domaci.ihned.cz/c1-48517140-cesko-vyhralo-sidlo-navigacniho-systemu-galileo-bude-v-praze |
|
| To je dneska den. :-) |
|
Skvělá zpráva pro všechny příznivce Galilea.
Odpůrci, kteří Evropu nenávidí, musí mít teď celkem slušnou schízu. |
|
citace:
Odpůrci, kteří Evropu nenávidí, musí mít teď celkem slušnou schízu.
Ano, je to celkem kritizováno na Twitteru jako další tunel evropských peněz.
ale podle mě bychom se měli radovat z toho, že Evropa chce ty peníze utrácet zrovna u nás - ať už to pokládáme za užitečné (jako třeba já) a nebo za zbytečné. |
| 08.12.2010 - 22:49 - adam | |
|
citace:
citace:
Odpůrci, kteří Evropu nenávidí, musí mít teď celkem slušnou schízu.
Ano, je to celkem kritizováno na Twitteru jako další tunel evropských peněz.
ale podle mě bychom se měli radovat z toho, že Evropa chce ty peníze utrácet zrovna u nás - ať už to pokládáme za užitečné (jako třeba já) a nebo za zbytečné.
sorry, v dnesni dobe podle me naprosto zbytecne
navic jako vzdy, doma z tech penez zustane naproste minimum
ze to smrdi uz je jasne od doby kdy odostoupili soukromnici a aby to nebylo totalni fiasko, a aby nekdo nemusel priznat chybu tak to zaplati vsichni.... supr :-( |
|
citace:
citace: Nabízet něco zdarma je vždy podezřelé a pro uživatele z toho plyne potřeba za to něčím zaplatit. V případě spoléhání na americkou GPS je to vytvářením vztahu závislosti a podřízenosti.
Žeby? Byl by nějaký příklad?
citace: Jak vidíte, Evropa líná není. Vývojem Galilea technologicky nezaostává, posiluje nezávislost na libovůli Spojených států, stimuluje domácí pokrok a zajišťuje kvalifikovaná pracovní místa. Plně tento projekt podporuji.
Vyvíjet vyvinuté, tomu říkáte pokrok? Co kdybychom si v Evropě vyvíjeli sami mikroprocesory do PC? Nebo rovnou celou novou architekturu osobních počítačů? Jistě by to zajistilo plno nových pracovních míst, což zjevně považujete za žádoucí.
Nebylo by ale ještě lepší začít přímo od začátku? Abychom se zbavili té vaší závislosti a podřízenosti? Vývojem parního stroje?!
Francouzské "natruc" Galileo je zastaralé už teď. Než se uvede do provozu, bude to trvat další roky. Peníze na to nejsou, musí se dotovat krachující členové EU. Kdoví, zda by nebylo levnější to ještě včas stopnout.
Tebe plati CIA, ze takhle pises...agente jeden!! ?!!
|
|
Vždyť má pravdu. Evropa to nepotřebuje. Je přirozeným nejbližším spojencem USA.
Galileo je "jen" atributem velmoci, kterou se EU chce jednou stát.
Protože se to ale týká i nás, podporuji to... |
|
Evropa to nepotřebuje, pokud navěky bude "přirozeným" spojencem USA. Znovu opakuji, GPS USA vypnou, kdokoliv JIM to bude vyhovovat, bez ohledu na potřeby a zájmy Evropy. Takové je to GPS-spojenectví. Předpokládám, že plány družic, kódy k uplinkům a další nepodstatné maličkosti asi USA v rámci "přirozeného spojenectví" pravděpodobně nesdílí, že. K smíchu.
Otázka je, zda o takové jednostranné "spojenectví" dlouhodobě rozumný člověk stojí. Daleko efektivnější je být (a usilovat o to) spojencem typu "já pán, ty pán". Zatím to ještě samozřejmě nesnese srovnání, ale se zprovozněním Galilea budeme ideálu zase blíž.
Pár příkladů, abychom si tak nějak ujasnili, jak si kdo stojí:
1. Evropa si může pronajmout prostor na nosičích USA, proč dělá Ariane a proč provozuje Kourou?
2. Evropa může počkat, jaké drobky odpadnou ze stolu na amerických urychlovačích nebo laserových vysokoenergetických zařízeních, nebo může tyto informace získat sama, proč staví LHC? Proč se ve Francii nezávisle zkoumají laserem excitované atomy?
3. Evropa nemusí stavět VLT v ESO, nemusí dělat ALMA a PAO, nemusí plánovat ELT (OWL). Může počkat, co publikují v USA.
4. ITER a americké ano/ne ...
|
|
Obava, že to jen tak vypnou je k smíchu.
Nedovedu si představit situaci, kdy by to amíci vypli. Už jen proto, že to je pro ně dobrý byznys. Navíc rezignovali(myslím, že jsem to četl na iHNed) na regionální rozostřování v případě nějakého konfliktu.
Takže Evropa bude fungovat dobře i bez Galilea. Není bezpodmínečně nutný.
Ovšem dá se na tom teoreticky vydělat a z velmocenských důvodů je lepší mít vlastní systém.
1. Byznys a politika.
2-4. Vědecký výzkum je ve svém důsledku velmi výnosný byznys. |
| 09.12.2010 - 10:49 - Svatopluk Klich | |
|
Je to fajn, že bude u nás, je to ocenění našeho šikovného člověka - a důkaz toho, že jsme více než platným členem našeho spolku, ale...
víte, že EU ustavila svůj vlastní diplomatický sbor, který bude mít 8000 (slovy osm tisíc) členů a každý bude stát přes 10 milionů Kč ročně?
Proč mám pořád takový pocit, že je něco špatně?
|
|
Pravděpodobně ne zcela přesně čtete můj text. Souhlasím s tím, že není žádná motivace "vypnout ho jen tak". Já ale psal, že kdykoliv, kdy JIM to bude vyhovovat, bez ohledu na okamžité zájmy Evropy. Jestli to bude nějaká teroristická hrozva pro USA nebo regionální krize, konflikt kolem Tchajwanu nebo válka na Středním východě, to nevím. Jisté ale je, že to dříve či později přijde.
Oni psali v IHNED, že si nemusíme dělat starosti. No tak to jsem hned klidný. Myslel jsem, že se řídíte serioznějšími prameny, než jsou miliardářské PR závislé noviny :-D
Samozřejmě, že kontrola nad globálním navigačním systémem je atribut velmoci, stejně jako jaderná triáda. Vy snad chcete, aby se Evropa nikdy velmocí nestala?
Netvrdím, že se nutně stane. Ale tvrdím, že je třeba podporovat všechny kroky, které k tomu směřují. I z důvodů "byznysu a politiky". |
|
ZZN: Ale já Vám rozumím naprosto přesně. A prostě nevidím jeden jediný důvod, proč by jim to někdy vyhovovalo a proč by to dělali NAD EVROPOU. Proto píšu o vypnutí "jen tak".
Proto jsem uvedl zdroj. Aby bylo jasné, nakolik je to důvěryhodné. I přes řečičky o Bakalonovinách mi nezbývá než tvrdit, že ostatní noviny jsou na tom řádově hůř...
Jak jsem už tu několikrát psal, jsem patriot a byť je mi nevolno ze současného dění v Evropské Socialistické Unii, tak jistou sounáležitost samozřejmě cítím a doufám, že jednou vznikne skutečná unie, evoluční cestou, bez takových excesů, které teď zažíváme. A proto(a pro byznys samozřejmě) ten projekt podporuji. |
|
Důvody jsem napsal. Pro mě jsou relevantní dostatečně. Pokud pro vás ne, nemůžu s tím nic dělat. Ponecháme si svůj názor.
Podobně s důvěryhodností IHNED jako zdroje pro utváření názoru. Pro mě jsou zcela nedůvěryhodné, tendenční a poplatné zájmům majitele (podobně jako funkce/nefunkce GPS :-D, tedy jen ta poplatnost). Možná, že některé z ostatních na tom jsou hůře, rozhodně ale ne "řádově". Velmi pravděpodobně jsou na tom některé z ostatních mnohem lépe.
Dál diskutovat je zbytečné. Váš názor mi nevadí a neshledávám ho se svým v tomto případě tak nekompatibilní, aby to stálo za debatu. Možná se objeví ještě někdo další, zatím je to bída. |
| 09.12.2010 - 11:34 - ohara | |
|
| Ano, ja se tedy pripojim. Taky to podporuji i kdyz mam uplne stejny nazor na evropskou socialistickou unii. Ono totiz mit moznost si neco pronajmout a umet to provozovat jsou dost odlisne veci. A na vyvoji galilea se toho muze evropa dost naucit, coz ji pomuze byt technologicky - hospodarsky konkurenceschopnou. Je to podobny, jako kdyz studenti delaji diplomky, taky vetsina z tech diplomek neni nijak objevna a najdete spoustu jinych zabyvajicich se podobnymi vecmi, ale ten student se na tom nauci jak delat projekty, ktere uz potom inovativni budou, nebo by aspon mely byt. Muzeme tu diskutovat o cene, ale nejakou cenu se za to "nauceni a udrzeni konkurenceschopnosti" vzdycky zaplatite a je asi lepsi aby vysledkem byl projekt na kterem se nejen neco naucite, ale ktery i neco prinese. |
|
Martine, jelikoz jsem pred invalidnim duchodem pracoval v MHMP, tak jsem musel zabezpecit odboru co ma na starosti dopravni znacky nejaky zamerovaci aparat.
Jelikoz desitky firem ukazalo svou neschopnost predvest na GPSce pozici sloupu pro znacku s presnosti do 60cm, tak jsem se rozhodl pro jednu zajimavou firmu a poridil od nich prenosny aparat (presnost do 36cm), ktery ma v sobe GPS+GLONASS (je cipove pripraven i na GALILEO...vsech 8 kanalu) + DV prijimac doplnkovych lokalizacnich dat (uz si nevzpomenu, ale bylo to nekde na 113kHz DGPS).
A pochopitelne se me z vedeni ptali, kdy ze bude Galileo, jelikoz nejaky clovek z MI nam prezentoval moznosti (moznost zaplatit si presnost az do 5cm; bylo mozno zakoupit 4 urovne presnosti).
Tak proto podporuji Galileo.
A tez jeste z duvodu, ze v konsorciu nebudou jen Evropane, je tam tusim i Izrael, Brazilie, Chile, Mexiko, Australie, Cina... .
Cili to nevysi jen na jedne firme/jedne zemi, ale opravdu jen na tom mezinarodnim konsorciu.
Mimochodem, jedna z podminek amiku-pratelu byl kanal L1 a E6 se stejnym kodovacim omezenim jako u GPS.... maximalni vyska 18km s neomezenou rychlosti nebo maximalni rychlost .. tusim 540km/h s neomezenou vyskou. Pricemz oba parametry soucasne NESMEJI byt.
No, EU a "spojencum EU" se to podarilo uhajit alespon v urovni placenych sluzeb (1115km/h + 630km vysky...cili vhodne pro pouziti i pro LEO typu CubeSat, meli by se zlevnit nizkoLEO satelity co se tyce systemu zamerovani).
Cili ano, kdyz se amik blbe vyspi, tak prehodi binarni datastream na downlinku a jsme vysmati.
Vem si, ze i MP Praha fungujici na TETRE (byl jsem jednim z operatoru MRS) pouziva pro lokalizaci GPSku v MTH-850, jeste ze cip umi i GALILEO (staci dohrat fw).
Nebo neco co pouzivaj vsichni....vsichni se divame na TV v DVB-T ci zapadni EU na rozhlas DAB/DRM, nebo ze vsichni pouzivame GSM/UMTS telefony..... hadej hadej hadaci na cem se synchronizuji site (BTS/TV-R vysilace SFN). To jen chytrej EU vyrobce R&S ma v nabidce dualni system i pro DCF-77/140 + Galileo.
Pochop, ze se system pouziva i v jinych "statne kritickych a bezpecnostnich" systemech a ze jakejkoliv stat kouka po nezavislem systemu (jeste pred 20 lety vysilal dlouhovlne OKL vysilac na 50kHz).
Mozna by ses divil, ale i nektere vojenske systemy EU sahnou po "Loranu/Omega a jejich nasledovnicich".
|
|
Ano, ty omezení souvisí s velmocenskými ambicemi.
Zpřesnění jsem ani nezmiňoval. Je to známé, logické a předpokladatelné. I GPS se bude zpřesňovat, takže budeme mít přístroje, které budou ultrapřesné.
No a protože to taky podporuju, tak se vlamuješ do otevřených dveří. Mě přesvědčovat nemusíš. Teda pokud to nebylo na jiného Martina...
|
|
citace: Vždyť má pravdu. Evropa to nepotřebuje. Je přirozeným nejbližším spojencem USA.
Galileo je "jen" atributem velmoci, kterou se EU chce jednou stát.
Protože se to ale týká i nás, podporuji to...
Ja USA jako spojence nechci je to agresivni a loupeživá velmoc co jsi myslí že muže vše a že je pupek světa, že ostatní jsou jen figurky na její mocenské šachovnici, Evropa by se od ní měla uplně odloučit, protože tohle podřizené vazalství a koloniální doba naopak se mi vůbec nelibí, opodstatnění to mělo možná za studené války ale teď už dávno ne...
Jinak co se týče Galilea, tak mne jeho neustále zdržovaní evropskými socialistickými byrokraty znechucuje, sice teď je vybárna centrála, tak by se to mohlo hnout trošku kupředu a začít na tom konečně makat a tvořit orbitalní segment, tím udělat další krok v naší nezavislosti nad podrůčí USA. [Upraveno 09.12.2010 Conquistador] |
|
Jestli jsem dobre cetl, tak v konsorciu Galileo je:
EU
China (znovu vstoupila i kdyz chce i svuj Compass Beidou-2)
Izrael
Ukrajina
Maroko
Jihoafricka republika
Jizni Korea
Norsko
Brazilie
Chile
Zajimave je zkoordinovani kmitoctu:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9a/Gnss_bandwidth.svg/600px-Gnss_bandwidth.svg.png
Chtel bych poprosit, zkuste se nekdo juknout do EN EU Galileo dokumentu jestli ty zeme souhlasi a kdyz tak to zapista na Wikipedii.
|
| 09.12.2010 - 20:04 - adam | |
|
citace:
citace: Vždyť má pravdu. Evropa to nepotřebuje. Je přirozeným nejbližším spojencem USA.
Galileo je "jen" atributem velmoci, kterou se EU chce jednou stát.
Protože se to ale týká i nás, podporuji to...
Ja USA jako spojence nechci je to agresivni a loupeživá velmoc co jsi myslí že muže vše a že je pupek světa, že ostatní jsou jen figurky na její mocenské šachovnici, Evropa by se od ní měla uplně odloučit, protože tohle podřizené vazalství a koloniální doba naopak se mi vůbec nelibí, opodstatnění to mělo možná za studené války ale teď už dávno ne...
Jinak co se týče Galilea, tak mne jeho neustále zdržovaní evropskými socialistickými byrokraty znechucuje, sice teď je vybárna centrála, tak by se to mohlo hnout trošku kupředu a začít na tom konečně makat a tvořit orbitalní segment, tím udělat další krok v naší nezavislosti nad podrůčí USA. [Upraveno 09.12.2010 Conquistador]
no tak napr. takova Francie se za pupek sveta nepovazuje ze, ta nas miluje primo bezmezne, a ad loupeziva... nikdo z evropy neni v afghanistanu a iraku pac na to nemaji penize ani lidi
a pozor, aby nevznikl mylny dojem - tu us vojenskou pritomnost neobhajuju
ale ty pochvalny EU reci teda vazne nechapu - pomalu se tady se.. co muze, takze myslim ze v tuto chvili je nejaky galileo naprosto nevyznamne
2ohara:
no uceni se za takovy tezky prachy to je teda supr umeni |
| 10.12.2010 - 10:02 - JMEDE | |
|
Ja USA jako spojence nechci je to agresivni a loupeživá velmoc co jsi myslí že muže vše a že je pupek světa, a tenhle agresor zničil dobře se rozvíjející spolupráci Francie s Hitlerem a to se neodpouští vměšovat se do vnitřních záležitostí Evrpy. Agresor pomáhal zásobovat při blokádě Berlína zkrátka kam vstoupil agresor tam je bída a nesvoboda jak nám tady tvrdí politruk. Je pravda že je lepší dát peníze do vědy než do armády máme tady CERN, obří urychlovač takvý nemá nkdo na světě ani na žádné jiné planetě. Galileo nebude mít miliardové Indie ta se upsala Glonssu jako doplněk GPS, zrovna tak Galielo bude doplňovat GPS. Takže se nejedná o žádnou hegemonii ale o zpolupráci "soudruhu". |
| 10.12.2010 - 10:41 - Adolf | |
|
Všichni tu jásáme, že byl prolomen nitru-USA monopol na kosmické lety, kdy monopolu NASA vznikl maličký konkurenční lem v podobě SpaceX. Proč se stejně neradovat z prolomení nitro-Atlantického monopolu GPS. Že je narušení monopolu nadbytečné, to je myslím názor ne příliš se slučující s vyznáním tržního i politického liberalismu.
Kromě toho ten systém nepředstavuje jen hodnotu své současné služby, ale také hodnotu evolučního schodu, ze kterého se lze vyškrábat na schod vyšší, který teprve přijde a na který by se bez tohoto schodu hůře šplhalo. ____________________ Áda |
| 10.12.2010 - 13:12 - JMEDE | |
|
Kromě toho ten systém nepředstavuje jen hodnotu své současné služby, ale také hodnotu evolučního schodu, ze kterého se lze vyškrábat na schod vyšší, který teprve přijde a na který by se bez tohoto schodu hůře šplhalo. Souhlasím bez kvalitní vědecké základny nelze myslet na budoucnost EU. Ten schůdek by měl být vlastní ISS a ne být závilí na Sojuzech a američanech. Francouzi vždy dokázali trumfnout am. Concord položil na lopatky B-2707. A-380 vymaže z oblohy B-747 a teď tu máme Galileo, ještě upravit ATV pro lidskou posádku a máme to ne?. |
| 10.12.2010 - 13:12 - Jan Baštecký - nepřihlášen | |
|
jen si dovolím poznámku:
To že Evropa nemá vlastní navigační systém svědčí především o ní samé a nikoliv o nepřízni vnějších vlivů.
Pokud by Evropa o Galileo dostatečně stála, tak by vyvinula dostatečné úsilí a už byl v provozu. Evropa si zvolila jiné priority - místo budování navigačního systému dává Evropa peníze francouzkým zemědělcům a bruselským byrokratům.
|
|