Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  160    161    162    163    164    165    166  >>
Téma: SpaceX Starship / BFR / BFS / MCT / ITS - Interplanetary Transport System
02.2.2021 - 13:58 - 
Nevím.
Myslím, že toto je informace pro ostatní leteckou veřejnost. Samotný profil zkušebního letu má asi samostatnou dokumentaci.
citace:

Děkuji za link. CHci se zeptat. Prostor je zabraný od povrchu až do kosmo (unlimited). Znamená to, že máme očekávat, možná, let nikolik do 10 km ale třeba až do kosmu? A nebo je to standardní značení?

Díky za info, Vašek
 
02.2.2021 - 14:01 - 
Zdá se, že SN9 by mohla letět dnes někdy po 19 h SEČ.
Viz
https://twitter.com/nextspaceflight/status/1356582650174078978 a
https://twitter.com/SciGuySpace/status/1356580733851209732
 
02.2.2021 - 17:12 - 
Zajímavý rozhovor v konferenční místnosti SpaceX v Boca Chica včetně stylových lahví na vodu na stole. Sandy Munro zpovídá Elona Muska na téma automobily, viz https://leandesign.com/elon-musk-interview-with-sandy-munro Chtělo by to pokračování o raketách, když už Sandy Munro předtím absolvoval prohlídku tamní stavby raket. 
02.2.2021 - 17:49 - 
SpaceX před zkušebním letem SN8 žádala o vyjímku překročení maximálního rizika pro veřejnost povoleného federálními bezpečnostními předpisy. FAA požadavek zamítla, ale SpaceX stejně let uskutečnila. Vzhledem k nedodržení předpisů FAA požádala SpaceX o vyšetření události. Veškeré zkoušky, které by mohly mít vliv na bezpečnost veřejnosti v místě vypouštění v Boca Chica, Texas byly do ukončení vyšetřování pozastaveny a FAA schválila nápravná opatření společnosti SpaceX na ochranu bezpečí veřejnosti. Nápravná opatření na základě incidentu SN8 jsou začleněna do licence vypuštění SN9.

 
02.2.2021 - 20:02 - 
Dva letouny NASA Northtrop T38 přiletěly před polednem místního času na letiště Brownsville (BRO), zřejmě pro sledování zkušebního letu SN9, viz
https://flightaware.com/live/flight/NASA907
https://flightaware.com/live/flight/NASA924
 
02.2.2021 - 20:17 - 
Tak prenos s SN9 běží.
Uvidíme...
 
02.2.2021 - 21:07 - 
Nevím, jestli tentokrát mají všechna potřebná povolení, ale přenos NASASpaceflight vypadá docela nadějně. Už tankujou palivo:
 
02.2.2021 - 21:17 - 
Prý 10 minut do startu. 
02.2.2021 - 21:26 - 
Letí!!! 
02.2.2021 - 21:33 - 
Do prdele!!!
Omlouvám se, ale nemůžu jinak.
 
02.2.2021 - 21:33 - 
Hezký let. Skoda. Tentokrát to nezvládl vyrovnat Ještě víc mě zajíma, co se stalo ...  
02.2.2021 - 21:35 - 
Nezapálený druhý motor ...  
02.2.2021 - 21:37 - 
JJ, ted to krokuji ... ten první to pretocil a uz to nedotahli zpet ... ocividne nepristanou na jeden motor Jinak zase moooc hezka show [upraveno 2.2.2021 21:38] 
02.2.2021 - 21:38 - 
Možná měli zkusit nahodit všechny tři a případně přebytečný vypnout? 
02.2.2021 - 21:45 - 
No, ještě že mají připravenou desítku, jen letět... 
02.2.2021 - 21:48 - 
citace:
Možná měli zkusit nahodit všechny tři a případně přebytečný vypnout?

Nevím, jednak by to zvýšilo spotřebu paliva, a kromě toho dělat takové divočiny, jako nejen zapínání, ale narychlo ještě i vypínání motorů takový kousek nad zemí by asi nedělalo dobrotu.
 
02.2.2021 - 22:01 - 
v motorovej sekcii bolo nejako ohnivo uz cestou nahor. Zeby zase nejake prepalene cerpadlo?

dufajme ze SN10 neschytala nejaky srapnel, hoci nechapem preco tam musi stat...
 
02.2.2021 - 22:04 - 
Tedy sledovat takovýto letový test je opravdu zážitek. To nebylo ani za dob Saturnu 5 a Apolla. Neuvěřitelné.

Bohužel při přistání zase selhal druhý motor. Tentokrát se ani pořádně nezapálil (nejspíš v něm při zapalování něco vybuchlo, protože z motorového prostoru odlétl dost velký "úlomek"). To už pak přistání nelze zvládnout.

Podle mne by ale mohli přistát i jen na jeden motor, jen by museli začít brzdit mnohem dřív a výše. Paliva by na to mělo být dost (v header nádržích). A také tah jednoho Raptoru by měl být dostatečný (pokud je schopen dát alespoň 200 tun tahu).

Uvidíme. Už mi to skoro připadá, že přistávací zážeh dvou motorů má nějaký principiální problém (konstrukční, systémový). Snad se jim to podaří nějak "vychytat".

"Desítka" už je sice připravena na rampě, ale zatím je bez motorů a kdoví, jestli ji trosky nějak nepoškodily.

Každopádně držím palce a doufám v "lepší příští".
 
02.2.2021 - 22:08 - 
citace:
Podle mne by ale mohli přistát i jen na jeden motor, jen by museli začít brzdit mnohem dřív a výše. Paliva by na to mělo být dost (v header nádržích). A také tah jednoho Raptoru by měl být dostatečný (pokud je schopen dát alespoň 200 tun tahu).



Také si říkám, proč nedělají tenhle belly flop výš. Měli by čas na opravu a případně dojetí jedním motorem. Tak uvidíme, co pro příště udělají, ale myslím, že narovnání ve vyšší výšce bude jednoznačně bezpečnější.
 
02.2.2021 - 22:14 - 
Pro úplnost video zkušebního letu SN9 přímo od SpaceX.
V čase 11:38 komentátor asi říká
... připravujeme se restartovat dva motory, převrátit vehikl svisle,
and transition to one engine for a landing burn
a přejít na jeden motor pro přistávací zážeh...

Hmm, možná brzdící manévr se dvěma motory a vlastní přistání na jeden?

[upraveno 2.2.2021 22:31]
 
02.2.2021 - 22:38 - 
citace:


Hmm, možná brzdící manévr se dvěma motory a vlastní přistání na jeden?



preklopenie a brzdenie je na dva motory, vlastne pristatie na jeden

ono pri tom preklapani vidno, ze jediny beziaci motor s tou obludou tak lahko neotoci. Dva motory maju ovela lepsi moment, Starship sa otoci ovela rychlejsie a presnejsie.
 
02.2.2021 - 22:50 - 
typická SN9 - vždy v náklone  
03.2.2021 - 06:36 - 
Belyflop a přistání bude oříšek. Nestabilitu jim tam možná dělá zbytek paliva v nádržích. Sice vypouštěli, co to šlo, ale...
Je to jen má doměnka, ale poslední dobou šlo na twitteru několik simulací, jak se zbytky paliva chovají v nádržích.
Jinak hezký průběh letu, požár v motorové sekci jsem neviděl. [upraveno 3.2.2021 07:40]
 
03.2.2021 - 08:55 - 
citace:
Podle mne by ale mohli přistát i jen na jeden motor, jen by museli začít brzdit mnohem dřív a výše. Paliva by na to mělo být dost (v header nádržích). A také tah jednoho Raptoru by měl být dostatečný (pokud je schopen dát alespoň 200 tun tahu).


Důvodem, proč SN9 měl přistávat na 2 motory může být to, že Raptor zatím nemá tah 200 tun, možná jen 150 tun
 
03.2.2021 - 11:17 - 
citace:
Důvodem, proč SN9 měl přistávat na 2 motory může být to, že Raptor zatím nemá tah 200 tun, možná jen 150 tun
To spíš ne, protože ve SpaceX přenosu jasně zaznělo, že jen "přetočení" (a stabilizace do svislé polohy) mělo být na dva motory, ale závěrečné dosednutí mělo být jen na jeden motor.
 
03.2.2021 - 16:14 - 
citace:
citace:
Důvodem, proč SN9 měl přistávat na 2 motory může být to, že Raptor zatím nemá tah 200 tun, možná jen 150 tun
To spíš ne, protože ve SpaceX přenosu jasně zaznělo, že jen "přetočení" (a stabilizace do svislé polohy) mělo být na dva motory, ale závěrečné dosednutí mělo být jen na jeden motor.

Ale šel dolů jako kámen, rozhodně o dost prudčeji, než SN8, pochybuji, i kdyby to správně dotočil, že by to dokázal ubrzdit. [upraveno 3.2.2021 16:15]
 
03.2.2021 - 17:37 - 
citace:
...Ale šel dolů jako kámen, rozhodně o dost prudčeji, než SN8, pochybuji, i kdyby to správně dotočil, že by to dokázal ubrzdit.

Jednoznacne to malo daleko od pristavacej rychlosti.
padal takmer vysku rakety za sekundu. urcite cez 35m/s (126km/h)

na videu nieco male odlieta
- v lavo 11:47 (cas letu 6:21)
- dohora 11:49 (cas letu 6:23)
[upraveno 2.2.2021 22:31]


 
03.2.2021 - 18:17 - 
citace:
jen "přetočení" (a stabilizace do svislé polohy) mělo být na dva motory, ale závěrečné dosednutí mělo být jen na jeden motor.


V tom případě se ale fakt divím, že preventivně neroztáčej všechny 3 motory, právě pro takovýhle případ, že by jeden selhal. Na jiném diskuzním fóru mi odpověděli, že vypínání motoru před přistáním by nejspíš nebylo tak jednoduché.. ale pokud to stejně měli v plánu...
 
03.2.2021 - 18:27 - 
pomerne výrazný ohník v mieste hlavy druhého Raptora. Tam niekde sa nachádza kyslíkové čerpadlo...

https://twitter.com/DcreatorThe3/status/1357009331322032128/photo/1
 
03.2.2021 - 18:55 - 
Nebylo někde sděleno, kolik měl Starship startovní hmotu (to je suchou hmotu + palivo)? Z toho by se dalo přibližně spočíst tah 3 motorů, neboť ze záběrů by se dalo přibližně stanovit zrychlení při startu. Dle mého zrychlení bylo velmi malé, pomalu se odlepil od země. Myslím že běžné rakety stoupají od země rychleji. [upraveno 3.2.2021 18:58] 
<<  160    161    162    163    164    165    166  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.102997 vteřiny.