citace:takže jsem zvědavá, kolik lidí reálně přiláká placený Starlink ...
To jsem popravdě také zvědav. Je fakt, že naprostá většina z těch, kteří ještě nemají "rychlé" internetové připojení (10 Mb/s a více), takový internet buď nechce/nepotřebuje, nebo na něj nemá těch potřebných 100 USD měsíčně. Uvidíme. Osobně odhaduji, že aby se Starlink "zaplatil", muselo by těch "drobných" zákazníků být "několik milionů" (spíš 5 milionů a více).
Pořád ještě víc věřím tomu, že pokročilejší verze Starlinku (s rychlou mezidružicovou komunikací) by mohla převzít část globálního mezikontinentálního provozu (konkurence podmořským optickým kabelům), což by snad znamenalo velký příjem od malého počtu "zákazníků". Budeme si zřejmě muset na výsledek počkat ještě alespoň 5 let. Stále samozřejmě existuje i možnost, že Starlink bude prodělečný a zkrachuje. To rozhodně nelze vyloučit.
... ještě vidím třetí cestu:
pár lidí si Starlink koupí. Musk bude muset zlevnit. A/nebo získat nějaké dotace. Takže se prostě zařadí jako další poskytovatel připojení. A nějak to bude plus/mínus fungovat ...
citace: Ale nebude to žádný zázračný mlýnek na peníze ...
To ovšem neuvažujete vojenské využití, kde ten mlýnek na peníze má největší naději.
Vojenské využití je již dnes a není to úplně výhra. Stejně tak tajné služby mohou honit data z terénu na nejbližší spolehlivý bod.
Ještě jedna důležitá věc, tesla automobily. Síť V2R. Přes starlink budou běhat data.
Má to nesporné výhody, jedno velení, armáda aut řídí energetickou regulaci ve městech, což je to nejdražší a nemělo to moc jiné řešení.
Po celém světě.
Můžete mít baterie, ale musíte je umět řídit. Z toho má černou můru řízení distribuce a proto black outy v centrech měst i na horách.
Ve městech je nějaký net, ale musíte mít software, který řekne, teď se vyplatí spustit regulaci, ale v pustinách je to těžké dotáhnout a uřídit ee.
Co vy na to?
citace:inak preco sa bavime iba o USA zakaznikoch?
Protože se bavíte o zákaznících kteří 1. mají slušné příjmy 2. žijí rozptýleni na velké ploše 3. jsou jich miliony.
Kde mimo USA takové najdeš?
edit: Třeba Kanada má 37 mil obyvatel, ale většina je nahuštěna v pár megapolisech a bezprostředním okolí a Hadfieldů na farmách je relativně málo. Austrálie je podobný případ. [upraveno 8.11.2020 10:49]
citace:...Protože se bavíte o zákaznících kteří 1. mají slušné příjmy 2. žijí rozptýleni na velké ploše 3. jsou jich miliony.
Kde mimo USA takové najdeš?
...
Druzica musi obletiet Zem. aj ak by boli primarnym cielom USA zakaznici a reziu rozpocitam na nich, tak kde kolvek inde nasvete bude kazdy zakaznik uz len zisk "navyse"...
Naviac mam pocit, ze ide o poloarmadny projekt, takze celu reziu este aj so ziskom uz zaplatila USA armada. Potom akykolvek zakaznik je pre starlink uz len extra ziskom a scivilnenim projektu...
citace:...Protože se bavíte o zákaznících kteří 1. mají slušné příjmy 2. žijí rozptýleni na velké ploše 3. jsou jich miliony.
Kde mimo USA takové najdeš?
...
Druzica musi obletiet Zem. aj ak by boli primarnym cielom USA zakaznici a reziu rozpocitam na nich, tak kde kolvek inde nasvete bude kazdy zakaznik uz len zisk "navyse"...
Naviac mam pocit, ze ide o poloarmadny projekt, takze celu reziu este aj so ziskom uz zaplatila USA armada. Potom akykolvek zakaznik je pre starlink uz len extra ziskom a scivilnenim projektu...
Martine navíc:
Tajné služby navíc mohou honit data z terénu na nejbližší spolehlivý bod a nikdo je nevysleduje.
Ještě jedna důležitá věc, tesla automobily. Síť V2X https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle-to-everything.
Přes starlink budou běhat data.
Má to nesporné výhody, jedno velení, armáda aut řídí energetickou regulaci ve městech, což je to nejdražší a nemělo to moc jiné řešení.
Po celém světě.
Můžete mít baterie, ale musíte je umět řídit. Z toho má černou můru řízení distribuce a proto black outy v centrech měst i na horách.
Ve městech je nějaký net, ale musíte mít software, který řekne, teď se vyplatí spustit regulaci, ale v pustinách je to těžké dotáhnout a uřídit ee. [upraveno 8.11.2020 22:41]
citace:Pořád ještě víc věřím tomu, že pokročilejší verze Starlinku (s rychlou mezidružicovou komunikací) by mohla převzít část globálního mezikontinentálního provozu (konkurence podmořským optickým kabelům), což by snad znamenalo velký příjem od malého počtu "zákazníků".
klasika. Nepochopis alebo rovno ignorujes data, a vyhlasis vitazstvo.
Z linku co som uviedol vyplyva, ze defacto vacsina krajin ma internet s horsimi parametrami, nez udava Starlink. Vratane krajin ako australia (nizka hustota), europske krajiny, juzna korea (bohatstvo).
A pokial uvadzas, ze v niektorych krajinach zije vacsina populacie v hustych aglomeraciach, tak namerane priemerne hodnoty pripojenia sa budu logicky vztahovat na tieto huste aglomeracie. Pokial teda nemaju v australii internet aj klokany.
Skus argumentovat ku konkretnym udajom, a nie ze co ja som a nie som schopny. Idealne keby si si tie udaje aj zistil, a nie ze ja neverim a presvecte ma. Pripominas Vlada. [upraveno 11.11.2020 11:10]
- Cela Afrika, jizni Amerika, Australie, Oceanie... nejde jen o lidi, ale treba muze jedno pripojeni sdilet vice domu / mala vesnice. Lepsi nez zadne pripojeni - baj oko pouhych 100 milionu az miliarda...
- Vsechny letadla
- Vsechny lode
- Kamiony a karavany, ktere cestuji do mist, kde neni poradne pookryti LTE (coz neni zdaleka vsude v EU, natoz USA)
citace: Idealne keby si si tie udaje aj zistil, a nie ze ja neverim a presvecte ma. Pripominas Vlada. [upraveno 11.11.2020 11:10]
Proč by jsi mě měl přesvědčovat? Já nemám problém s tvrzením že spousta lidí má připojení v horších parametrech něž nabízí budoucím zákazníkům Starlink, a nikdy jsem proti tomu nic neměl a nic nepsal.
Ptal jsi se, proč se s ostatními (ne se mnou), bavíš jen o USA. Nabídl jsem odpověď. Že USA jsou výjimečná země (mají bohatství, takže mohou platit + řídké osídlení, takže se nevyplatí natáhnout "dráty" + hodně lidí co splňuji tyto dvě podmínky, takže přinesou velký pytel peněz). Přišlo mi to očividné.
Ty jsi opáčil že takových zemí je hodně a dal odkaz - a když jsem to odmítl, že není a že tvůj odkaz tvé trzení neprokazuje, tak jsi dal za příklad Jižní Koreu, Austrálii a další, která ale zmíněná tři kritérie evidentně nesplňují. Že tam i jinde má hodně lidí horší připojení (nebo žádné) než nabízí Starlink, je totiž kritérium čtvrté. /Posun ke čtvrtému kritériu je legrační cimrmanovský úkrok stranou./ Takže znova - tvůj odkaz nevyvrátil mé tvrzení, že USA jsou (dle těch tří kritérií) výjimečná země. Tvůj odkaz doložil úplně jiné tvrzení, které nijak nerozporuji, kterému věřím, a o kterém není třeba mě přesvědčovat.
Ale pozitivni je, že víme proč jsi položil původní otázku. Protože jsi přesvědčený, že Starlink je výhodný pro všechy lidi, co mají připojení žádné nebo horší, ať žijí na osamělé farmě, nebo uprostřed milionového města. Z tohoto hlediska je skutečně záhadou, proč se bavíte jen o USA. Takže nabízím (spekulativní) doplněk k mé původní odpovědi: diskuze se stočila na USA, protože ostatní účastníci té diskuze (které se neúčastním) nesdílí tvůj názor, že i uprostřed jihokorejských a australských megapolisů bude připojení přes Starlink výhodnější než natažení drátů/nastavění převaděčů pro bezdrát/, a proto jako typického uživatelele Starlinku vidí toho Hadfielda. Alternativní vysvětlení jsou, že diskuze se stočila na USA, protože SpaceX je americká firma, protože se tu řešilo pokrytí Severní Ameriky a protože tu probleskla data o připojení nějakého Američana.
citace:
- Cela Afrika, jizni Amerika, Australie, Oceanie... nejde jen o lidi, ale treba muze jedno pripojeni sdilet vice domu / mala vesnice. Lepsi nez zadne pripojeni - baj oko pouhych 100 milionu az miliarda...
- Vsechny letadla
- Vsechny lode
- Kamiony a karavany, ktere cestuji do mist, kde neni poradne pookryti LTE (coz neni zdaleka vsude v EU, natoz USA)
Abraxisi, nejdřív si přečti na co reaguješ. Žádná africká země, ani jižní Amerika ani Austrálie ani Oceánie nesplňuje výše definované tři podmínky. Žádné letadlo ani žádná loď ani žádný kamión je nesplňuje.
(A ohledně nového argumentu - "lepší než žádné připojení" - to znamená, že předpokládáš, že Musk je jediný možný poskytovatel připojení pro tebou uvedené kontinenty a dopravní prostředky. To je předpoklad hodně pochybný)
citace:
- Cela Afrika, jizni Amerika, Australie, Oceanie... nejde jen o lidi, ale treba muze jedno pripojeni sdilet vice domu / mala vesnice. Lepsi nez zadne pripojeni - baj oko pouhych 100 milionu az miliarda...
- Vsechny letadla
- Vsechny lode
- Kamiony a karavany, ktere cestuji do mist, kde neni poradne pookryti LTE (coz neni zdaleka vsude v EU, natoz USA)
Abraxisi, nejdřív si přečti na co reaguješ. Žádná africká země, ani jižní Amerika ani Austrálie ani Oceánie nesplňuje výše definované tři podmínky. Žádné letadlo ani žádná loď ani žádný kamión je nesplňuje.
(A ohledně nového argumentu - "lepší než žádné připojení" - to znamená, že předpokládáš, že Musk je jediný možný poskytovatel připojení pro tebou uvedené kontinenty a dopravní prostředky. To je předpoklad hodně pochybný)
Ty jsi si stanovil nejaka tvoje kriteria a s temi pak argumentujes. Typicky strawman argument. Ja ti rikam, kdo je cilovy segment Starlinku, ne cilovy segment tvych tri kriterii.
A ne - konkurence neexistuje. Neni nikdo, kdo by za radove 100$ mesicne nabidl internet, pres ktery se bez problemu podivas na video na youtube (throughput) nebo udelas video konferenci (latence). Pokud se mylim, tak prosim postni sem nejaky cenik.
Typická vesnice třeba i jen v takovém vnitrozemí Oregonu je třeba 20-30 km od jiné vesnice. Ceny pozemků oproti městu minimální, akorát, hmm... by to chtělo mít tam nějakou práci, že ano? Práce z domova (nebo třeba i jen z karavanu zaparkovaného u lesa) dnes znamená rychlý internet... a ten tam, kde není město, dnes prostě není.
V Evropě to takový deal není, protože LTE pokrytí je skoro všude, ale je spousta zemí, kde pořádně funguje jen podél hlavních silnic a ve městech.
Ve výsledku to obrovským způsobem zamíchá cenama nemovitostí... ani ne tak, že by se ty v pustině zdražily, jako spíš klesnou motivace pro život a práci ve městech, což zase sníží poptávku po autech, pohonných hmotách a dopravě...
Ano, Elon Musk je disruptor. Ale tahle planeta to už potřebovala. Škody pro astronomii mi mrzí, ale Internet je sám o sobě disruptivní a jeho rovnoměrné geogragické zpřístupnění bude bomba.
Finanční analytici společnosti Cowen odhadují, že ani při současném maximu 12 000 satelitů nebude mít Starlink dostatek kapacity, aby mohl obsluhovat najednou více než 485 000 předplatitelů rychlostí 100 Mbps.
citace:Finanční analytici společnosti Cowen odhadují, že ani při současném maximu 12 000 satelitů nebude mít Starlink dostatek kapacity, aby mohl obsluhovat najednou více než 485 000 předplatitelů rychlostí 100 Mbps.
citace:analytici společnosti Cowen si vyrobili nového slameného panáka na roztrhanie?
I když satelitu Starlink bude 12000, kolik jich bude najednou nad územím USA. Několik desítek nebo stovek, takže kapacita bude omezena a zdaleka nebude stačit pro 40 milionu potenciálních zákazníku.