Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3  >>
Téma: Ukrajinská kosmonautika
26.12.2017 - 01:35 - 
Start by měl proběhnout dnes ve 20:00 SEČ (19:00 UTC).

http://russianspaceweb.com/zenit-angosat.html
 
26.12.2017 - 01:59 - 
Zde můžete sledovat online

http://online.roscosmos.ru/
 
26.12.2017 - 20:36 - 
citace:
Zde můžete sledovat online
http://online.roscosmos.ru/
Tak Zenit vyletel, Fregat zatiaľ pracoval, ešte dva zážehy a družice bude na svojej orbite: http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html

[Editoval 26.12.2017 fritz.lochmann]
 
26.12.2017 - 21:18 - 
Zenit je relativně stará raketa – první start v r. 1985. Přesto patří stále mezi nejlepší expandable rakety. Má v každém stupni vždy jen jeden, stále moderní motor, stupně jsou na jednotné palivo ( v případě použití třetího stupně DM-SL). Nyní použil Fregat 3. stupeň se skladovatelným palivem.
Je dobře, že RKK Energia nakonec prosadila konstrukci modernizovaného Zenitu – rakety Sojuz 5 jak pro Sea Lounch, tak pro další účely, pro starty kosmické lodě Federace na LEO i pro stavbu nové supertěžké rakety Energia. Snad bude sloužit i jako základ návratového 1. stupně RRM (Bajkal 2)
 
27.12.2017 - 06:07 - 
Zenit úspešne vyniesol Angosat na obežnú dráhu:
https://www.roscosmos.ru/24513/
"РКК «ЭНЕРГИЯ». КА «АНГОСАТ» ВЫВЕДЕН НА ОРБИТУ
27.12.2017 06:58"

Zenit-3F launches AngoSat 2:23 min

 
27.12.2017 - 08:47 - 
Je zajímavé, že Fregat zřejmě vyvedl Angosat přímo na GEO, nikoliv jen na GTO:
viz: http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html

Cituji: The third maneuver also did most of the job of tilting the orbital plane of the mission to match the Equatorial plane. The Angosat-1 spacecraft separated two minutes after an almost nine-minute firing of the main engine, completing the mission nearly nine hours after the launch.
 
27.12.2017 - 13:55 - 
Během rozvinutí solárních panelu ztratilo řídící středisko kontakt s družicí Angosat. 
27.12.2017 - 14:18 - 
citace:
Během rozvinutí solárních panelu ztratilo řídící středisko kontakt s družicí Angosat.


http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html#problem
 
27.12.2017 - 15:46 - 
Úspěšný start NR "Зенит-3SLБФ" dne 26.12.17. si připíše do statistiky kdo? Ukrajina, Rusko, Kazachstán nebo USA? 
27.12.2017 - 16:01 - 
citace:
Úspěšný start NR "Зенит-3SLБФ" dne 26.12.17. si připíše do statistiky kdo? Ukrajina, Rusko, Kazachstán nebo USA?


IMHO Ukrajina.
 
27.12.2017 - 17:03 - 
citace:
citace:
Úspěšný start NR "Зенит-3SLБФ" dne 26.12.17. si připíše do statistiky kdo? Ukrajina, Rusko, Kazachstán nebo USA?


IMHO Ukrajina.

Ale jak podle: http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=26990.msg1760561#msg1760561 tak i podle: http://novosti-kosmonavtiki.ru/forum/messages/forum14/topic16307/message1722760/#message1722760 je to vedeno jako ruský start.
 
27.12.2017 - 19:21 - 
Ruský či ukrajinský štart to je ****, pretože Angosat-1 prerušil spojenie s kontrolným strediskom. Štart rakety úspešný, ale družica už menej. Kto ju vyrobil?
http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html
 
28.12.2017 - 13:18 - 
citace:
Štart rakety úspešný, ale družica už menej. Kto ju vyrobil?


Kdo ji vyrobil je ve vámi odkazovaném článku. RKK Energija.
 
28.12.2017 - 18:35 - 
Spojení s družicí obnoveno

http://tass.com/science/983564
 
28.12.2017 - 19:52 - 
Tady to je Ukrajina i Rusko

https://en.wikipedia.org/wiki/2017_in_spaceflight#By_rocket

Tady jen Ukrajina

https://en.wikipedia.org/wiki/2017_in_spaceflight#By_country

Nějaký standard pro označování asi neexistuje...
 
29.12.2017 - 02:34 - 
ukrajinská raketa - do ktorej rusi dodávajú motory prveho stupňa aj riadiaci systém... 
29.12.2017 - 13:51 - 
citace:
ukrajinská raketa - do ktorej rusi dodávajú motory prveho stupňa aj riadiaci systém...


Je otázka, jestli jí nazvat "ukrajinská", když Rusové do ní dodávají hlavní motor 1. stupně o tahu 800 tun, hlavný motor druhého stupně RD 120, celý třetí stupeň (nyní to byl Fregat, dříve také Block DM), dále řídící systém. Podle dřívějších údajů, hodnota ruského podílu je min 75%.
 
29.12.2017 - 16:03 - 
nie som istý, mám ale zafixované, že RD-120 vyvinuli v Energomaš, ale robili v Južmaš 
29.12.2017 - 19:14 - 
citace:
Je otázka, jestli jí nazvat "ukrajinská"....


Za rozhodující bych považoval původ rakety = sídlo konstrukční kanceláře.

A Zenit vymysleli Ukrajinci. Teda občané Ukrajinské SSR - ruskojazyční inženýři vesměs ruské národnosti - z KB Južnoje v Dněpropetrovsku.

Tím chci říct, že např. Hyundai z Nošovic jsou korejská auta, i když smontovaná v Česku z dílů vyrobených bůhvíkde.
 
30.12.2017 - 09:29 - 
https://spaceflightnow.com/2017/12/29/communications-restored-with-newly-launched-angolan-satellite/
S Angosatem 1 bylo obnoveno spojení, všechny systémy pracují normálně a bude postupně driftovat do své operační polohy 13° E nad rovníkem.

U rakety Zenit, dříve jsem někde četl, že ruský podíl je nejméně 75%, v čemž hlavní podíl je v Motoru RD 171, třetím stupni (Block DM nebo Fregat) a řídícím systému.
Co se týká motoru RD 120, viz https://en.wikipedia.org/wiki/RD-120 – History.
Čekla ho obvyklý osud u většiny ruských motorů : vývoj a konstrukce prototypů a prvních kusů prováděl Energomash v Moskvě a u menších motorů sériová výroba byla předána jinam – zde Južnoje na Ukrajině. Myslím že to bylo už při stavbě Zenit 3SL pro Sea Launch.
Podobně je to i u raket, např. Angara: První kusy musel vyrobit Chruničev, motory Energomash a sériová výroba motorů RD 191 se se má rozběhnout v podniku Proton PM v Permu, sériová výroba raket Angara bude v moderním podniku v Omsku od r. 2020: http://www.russianspaceweb.com/angara-production.html
 
30.12.2017 - 12:19 - 
citace:
Je zajímavé, že Fregat zřejmě vyvedl Angosat přímo na GEO, nikoliv jen na GTO:
viz: http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html

Cituji: The third maneuver also did most of the job of tilting the orbital plane of the mission to match the Equatorial plane. The Angosat-1 spacecraft separated two minutes after an almost nine-minute firing of the main engine, completing the mission nearly nine hours after the launch.

Podle Roskosmosu byl Angosat vyveden na GTO a na GEO se dostal pomocí vlastního motoru. Viz: https: //www.roscosmos.ru/24513/ P.S.: lze to přepnout i do angličtiny.
 
30.12.2017 - 12:57 - 
Ano, je to velmi pravděpodobné:
" Довыведение космического аппарата будет осуществляться с помощью его собственной двигательной установки."

"The third maneuver also did most of the job of tilting the orbital plane of the mission to match the Equatorial plane."

I když to "dovyveděnije" by bylo možno chápat jen jako přesunutí v rámci GEO do přesné operační polohy 13°E, jde spíše také o přesun z GTO a GEO.
V anglickém citátu je napsáno, že Fregat udělal třetím manévrem většinu práce na srovnání roviny dráhy Angosatu s rovinou rovníku, ne tedy celou práci. Snad se někde objeví parametry GTO.
 
30.12.2017 - 13:03 - 
citace:
citace:
Je otázka, jestli jí nazvat "ukrajinská"....


Za rozhodující bych považoval původ rakety = sídlo konstrukční kanceláře.

A není to třeba podle provozovatele rakety? Například Sojuz ST-A a ST-B, všichni určitě se mnou souhlasíte, že je to Ruská raketa, je uváděn jako start Arianespace. Viz: http://novosti-kosmonavtiki.ru/forum/messages/forum14/topic9743/message1691812/#message1691812 a http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=6114.msg1759334#msg1759334
 
30.12.2017 - 13:56 - 
citace:
Ano, je to velmi pravděpodobné:
" Довыведение космического аппарата будет осуществляться с помощью его собственной двигательной установки."

"The third maneuver also did most of the job of tilting the orbital plane of the mission to match the Equatorial plane."

I když to "dovyveděnije" by bylo možno chápat jen jako přesunutí v rámci GEO do přesné operační polohy 13°E, jde spíše také o přesun z GTO a GEO.
V anglickém citátu je napsáno, že Fregat udělal třetím manévrem většinu práce na srovnání roviny dráhy Angosatu s rovinou rovníku, ne tedy celou práci. Snad se někde objeví parametry GTO.

Chápu to tak, že byl satelit vyveden na dráhu tak, že se pomalu přesunuje do budu umístění a tam bude jeho dráha jemně upravena vlastními motory.
 
30.12.2017 - 14:26 - 
http://www.russianspaceweb.com/zenit-angosat-launch.html#problem
ak som ten preklad s google pochopil správne
According to NORAD radar, all orbital parameters of the Angosat mission seemed normal. According to the nominal flight program, the Angosat-1 satellite was supposed to be released at a point 56.6 degrees East longitude over the Equator into an orbit with a radius of 42,314 by 42,404 kilometers. The resulting trajectory would be around 157 kilometers higher than the geostationary orbit, which would give the satellite a westerly drift relative to the Earth's surface at a rate of around 2.5 degrees per day. As a result, it would appear over its final position in the geostationary orbit in 17 days, industry sources said.

Parkovačka na ktorú fregat umiestnil satelit, bola o 157 kilometrov vyššie ako GEO. Vďaka tomu sa satelit zdanlivo "retrográdne" posúval o 2,5 stupňa za deň "dozadu" smerom nad svoje finálne postavenie na GEO, do ktorého sa dostal vlastným pohonom.
Ale čo sa potom stalo so stupňom fregat?
Zhodili ho "dolu"? Nechali na tej parkovačke?
Logické by asi bolo poslať ho na "cintorín" geostacionárnych satelitov.. [Upraveno 30.12.2017 alamo]
 
30.12.2017 - 14:58 - 
Oba (Angosat i Fregat) jsou přibližně na GEO

2017-086A - 1449.05 min - 0.06° - 36117 x 35963 km - Angosat
2017-086B - 1463.58 min - 0.21° - 36770 x 35875 km - Fregat
 
30.12.2017 - 16:04 - 
Tak zřejmě platí, co jsem napsal poprvé (27.12), že Fregat vynesl Angosat přímo na GEO.
Není to nic neobvyklého, dělal to někdy i Proton, často Zenit3SL, Ariane, neslyšel jsem o tom, že by to dělal F9. Samozřejmě, z Bajkonuru je to dost složitá a energeticky náročná operace. Vynesený satelit pak nemusí ani měnit sklon dráhy k rovníku, ani zakruhovat výslednou dráhu a ušetří své palivo. [Upraveno 30.12.2017 PinkasJ]
 
30.12.2017 - 20:16 - 
citace:
A není to třeba podle provozovatele rakety? Například Sojuz ST-A a ST-B, všichni určitě se mnou souhlasíte, že je to ruská raketa, je uváděn jako start Arianespace.


U Sojuzů z Kourou je to jasné - Rusové vyrobí raketu, prodají ji Arianespace a ta ji vystřelí.

No a kdo je provozovatel bajkonurských Zenitů? Zřejmě společnost Совместное предприятие ООО "Международные космические услуги" (МКУ ["Space International Services, Ltd"] sídlící v Moskvě s ruskými a ukrajinskými vlastníky. (kdo shání zakázky atd je vysvětlené v http://sea-launch.info/landlaunch.htm ).

Takže podle provozovatele by to byl ruský start (firma sídlí v Moskvě čili je ruská).
 
30.12.2017 - 21:41 - 
citace:
No a kdo je provozovatel bajkonurských Zenitů? Zřejmě společnost Совместное предприятие ООО "Международные космические услуги" ( МКУ ) ["Space International Services, Ltd"] sídlící v Moskvě s ruskými a ukrajinskými vlastníky.
To bývalo. Start posledního Zenitu zajistila soukromá ruská společnost S7 Space, která projekt koupila.
https://lenta.ru/news/2017/12/27/s7/
[Upraveno 30.12.2017 JiříHošek]
 
31.12.2017 - 13:46 - 
Podrobnosti o navádění Angosatu na dráhu:
http://s7space.ru/upload/resize_cache/iblock/12f/1300_1300_1/12f42ad7d92bd0102bdf6616d4fbb88d.jpg
http://s7space.ru/upload/resize_cache/iblock/d82/1300_1300_1/d82115eb3e296562062b186f57c8cc25.jpg
 
<<  1    2    3  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.063787 vteřiny.