Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  19    20    21    22    23    24    25  >>
Téma: MER - Spirit a Opportunity
30.5.2005 - 10:54 - 
citace:
... pravdepodobne bola tato cast systemu vypnuta alebo nastavena na velmi velke hodnoty preklzu lebo sa nieco take na tejto plani(pusti) nepredpokladalo.

Pokud jsem to pochopil správně, tak kontrola prokluzu funguje při autonavigační jízdě. Před tou ale vždy probíhá jízda naslepo a právě tehdy Opportunity zapadl. Napříště bude jistě vhodné toto SW ošetřit.
 
05.6.2005 - 17:40 - 
Opportunity je venku!... podarilo se vyjet ven z te duny! huraaa..

http://spaceflightnow.com/news/n0506/04mer/

http://www.jpl.nasa.gov/images/mer/2005-06-04/opportunity-060405.jpg

http://www.cnn.com/2005/TECH/space/06/05/mars.rover.ap/index.html

 
07.6.2005 - 14:11 - 
Paráda, a teď vzhůru za novým dobrodružstvím. 
14.6.2005 - 20:31 - 
Kdyby to někoho zajímalo, tak na
http://www.lyle.org/~markoff/
jsou kompetní "pseudobarevné" fotografie montované z RAW JPG obou MERů.
 
30.6.2005 - 09:19 - 
Podívejte se na animaci výjezdu, každé kolečko a pak z přední a zadní kamery...
http://origin.mars5.jpl.nasa.gov/gallery/video/movies/opportunity/323Sols.movie.mov
Jak jsme tu probírali to zapadnutí, Opportunity měl štěstí v tom, že matariál do kterého zajel, se nechoval jako písek - tj. nesesypával se v tak velkém množství ke kolům, aby se zahrabávaly, jak jsme tady předtím řešili. Zkrátka složení duny je důležité a my jsme to moc neprobírali - předpokládali jsme písčitou strukturu, ona ale byla (naštěstí) kapku jiná...
 
30.6.2005 - 09:28 - 
citace:
Kdyby to někoho zajímalo, tak na
http://www.lyle.org/~markoff/
jsou kompetní "pseudobarevné" fotografie montované z RAW JPG obou MERů.

Jak jsem se tak díval, myslím že by nebylo od věci příště na nějakém místě roveru umístit větší barevnou škálu pro kontrolu dopočtu barev snímané jednotlivými filtry, aby barvy byly ještě věrohodnější.
Holt barva tomu dává úplně jiný rozměr.
 
22.8.2005 - 09:20 - 
Spirit dorazil na vrcholk kopce Husband Hill !


http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=Attach&type=post&id=1222

A navíc se mu při té příležitosti podařilo vyfotit obrovský (resp. nedaleko "letící") prachový vír !


http://qt.exploratorium.edu/mars/spirit/navcam/2005-08-21/2N177950967EFFADNDP0645R0M1.JPG
 
22.8.2005 - 13:39 - 
citace:
Spirit dorazil na vrcholk kopce Husband Hill !
A navíc se mu při té příležitosti podařilo vyfotit obrovský (resp. nedaleko "letící") prachový vír !


Myslím, že byl úspěšnější, už při zběžném pohledu vidím víry dva.
 
22.8.2005 - 14:14 - 
citace:
Myslím, že byl úspěšnější, už při zběžném pohledu vidím víry dva.

Chtěl jsem zdůraznit hlavně ten obrovský vír. Těch malých (vzdálených) je totiž již vyfoceno tolik, že se dá říct, že je to "rutina" a "běžná věc". Ale takový obr a navíc zachycený náhodně při pořizování panoramatu, to je úlovek !
 
23.8.2005 - 21:33 - 
Jede se k Vrcholu 1 a ještě kousek zbývá:


 
23.8.2005 - 21:54 - 
Ten obrázek je již neaktuální (poslední zaznamenaný sol č.578), kdežto snímky v předchozích příspěvcích byly pořízeny v solu č.581. V době odesílání tohoto příspěvku je u Spiritu sol č. 583, 6 hodin ráno místního času ...
Netvrdím, že Spirit stojí na nejvyšším možném místě kopce Husband Hill, ale vzdálenost +- několika metrů už teď nehraje žádnou roli ... je to prostě fantastický úspěch !
 
23.8.2005 - 22:24 - 
Jistě, já jsem použil přítomný čas jako komentář k tomu obrázku.  
23.8.2005 - 23:22 - 
Zdravím, na tento fantastický výkon jsem se těšil a ani nemohu uvěřit. Kromě uvedeného výše mě zaujala tato úprava, kde je vidět vzdálený okraj Gusevu velmi dobře - jaká technika na takové zviditelnění byla použita, to mi zůstává zatím utajeno - ale asi o byl opravdu nějaký "anti dust filter" :-)
Díval jste se někdo podrobněji do okolí Home Plate, především na snímcích ze solu 582? Pořád mám pocit, že okolo jsou velmi zajímavé útvary. Netvrdím, že sopky, ale skoro to jako kužely malých sopek vypadá .. dost spekulací, počkám na snímky PanCam.
 
23.8.2005 - 23:22 - 
Ještě jsem chtěl poslat link:
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=1301&st=73
 
09.9.2005 - 15:41 - 

http://zpravy.centrum.cz/svet/clanek.phtml?id=395766

clanek v lidovkach - ne mco zajimeve, spis me pobavilo, co tam dali za fotku



Prekopriovano:


Pašeráci převáželi do Česka půl tuny meteoritů


meteorit ilustrační foto
Zdroj: Reprofoto
VARŠAVA 9. září 2005 | 14:09 Kuriózní kontraband zabavili celníci v Dorohusku na polsko-ukrajinské hranici. Kamion zaregistrovaný v Rusku tady převážel téměř 530 kilogramů meteoritů pocházejících ze Sibiře. Řidič se prokazoval potvrzením, že veze do České republiky křemenec, materiál užívaný ve stavebnictví a chemickém průmyslu.

• V Istanbulu zadrželi pašeráky uranu
• Vědci rozluštili záhadu meteoritu
• Obyvatele Jakarty vyděsil pád meteoritu

"Celkem jsme zabavili 529,5 kilogramu (železných) meteoritů, z toho tři velké, vážící 176, 150 a 80 kilogramů," píše se v prohlášení celnice.

Hodnotu meteoritů je podle agentury PAP těžké vyčíslit, ale řádově by prý mohla v přepočtu na koruny činit miliony.

Kosmická tělesa podle celníků pocházejí pravděpodobně z jednoho místa na Sibiři, kam dopadl velký meteorit v roce 1947. Kamion převážel také velké množství dalších vzácných kamenů.

 
11.9.2005 - 00:52 - 
Kolik se platí za kilo meteoritů? Že bych dluhy místo překládáním o víkendech splácel jako meteorokop?  
11.9.2005 - 17:22 - 
Samozřejmě podle toho co to je za meteority  
05.10.2005 - 12:49 - 
citace:
Ten cestovni plan je skvely. Presne takovy, jaky jsem si pral! Cesta ke krateru - super, cesta do kopcu - jeste vic super. Bohuzel, jestli Spirit ke kopcum dojede neni vubec jiste a dokonce se to ani nijak zvlast neplanuje. Projektovany dojezd MERu je totiz 600m. Kopce jsou 3km daleko a Spirit to jeste vezme oklikou kolem toho krateru... No ale s trochou stesti Spirit snad vydrzi vic a dockame se uzasnych zaberu - takove panorama z vrcholku nektereho kopce, to bych snad uz ani nevydrzel.

Připomínám: napsáno 14.1.2004 - 10:04 - Arccos


současnost: Spirit panorama z vrcholku kopce:

http://www.awalkonmars.com

Tak Arccosi, přiznej, co nevydržíš ;-))
 
06.10.2005 - 12:34 - 
Ooo, jak jsem rad, ze muzu priznat prilisnou skepsi.

Ale jinak jsem panorama vydrzel, jsa na nej psychicky pripravovan nekolikamesicnim vystupem roveru po uboci.
 
06.10.2005 - 13:32 - 
citace:
Ooo, jak jsem rad, ze muzu priznat prilisnou skepsi.

Příliš opatrná byla NASA ve svých vyjádřeních. Ale možná za to nemůže, někde jsem slyšel, že v zadávací dokumentaci popletli při převodu jednotek požadovaný minimální dojezd ze 600 m na 6 km...
Nevím, co je na tom pravdy, ale vozítko které dokáže udělat přes 200 m denně není určitě projektováno na dojezd 600 m, ne?
 
06.10.2005 - 15:28 - 
No to doufam ne. Nebo ze by prevod jednotek byl v NASA tak zaklete tema? (viz. Mars Climate Observer) 
04.1.2006 - 10:36 - 
DVA ROKY ! Je to (alespoň pro mě) těžko uvěřitelné, ale jsou to opravdu už dva roky, co je rover Spirit na povrchu Marsu ! A před zhruba dvěma měsíci oba rovery "oslavily" jeden marsovský rok.

Vydrží ještě dalších 300 solů (aby překonal 1000 solů)?
 
04.1.2006 - 19:58 - 
No já si myslel, že to bude 2 roky až zítra nad ránem

Každopádně tomu nevěřím snad ani já..

Je to pro mně vysněná mise, zvláště po neúspěších 1999.
 
04.1.2006 - 20:04 - 
Jednomu uz by to malem zevsednelo, co? Ale snad to tak ma i trochu byt...
Kazdopadne at tam ty hejblatka sikovny jeste nejaky ten patek vydrzi
 
06.1.2006 - 15:58 - 
Já bych tam nejraději poslal nějakou vrtnou soupravu. Co myslíte, jaká teplota je 1 km pod povrchem? Ale nejdříve bych to ověřil na Měsíci...
A biochemickou laboratoř, protože výsledky Vikingů byly až příliš rozporuplné.
 
08.1.2006 - 15:17 - 
Mám dotaz... nevíte kam dali rovera a Haygence z Pražskýho planetaria ? Ted sem šel s kámošem do planetaria, že mu ukážu model haygence a už byl pryč ! Ted už tam vlastně nic není, ani se tam nevyplatí chodit, pořady o ničem (aspon do konce ledna nic...).
Proč nejsou v pražským planetariu žádný pravidelný přednášky o kosmonautice? Třeba Tomáše Přibyla a dalších ?
 
08.1.2006 - 15:28 - 
Taky me zamrzelo, ze Huygens zmizel. Ale krome pravidelne Kosmonauticke kroniky se zacaly konat v prazskem planetariu verejne schuzky Kosmo Klubu - jsou to tri kratsi prednasky s diskusi. Muze prijit kdokoliv, vstupne je symbolickych 10,- Kc pro planetarium. Vychazi to obvykle na posledni ctvrtek v mesici, nejblizsi bude 26.ledna. 
08.1.2006 - 20:00 - 
Samozřejmě, že o kosmoklubu vím, že se schází v planetariu, ale zatím mi to kuli praci nikdy nevyšlo
Nicmeně to nevysvětluje kam se oba kousky poděli, do technickýho nebo leteckýho muzea nebo kam?
 
09.1.2006 - 14:27 - 
Kolegovi, Nick.do.
Napište rovnou na stránky Pražské hvězdárny a planetaria proč je málo kosmonautiky. Dělá ji tam současný ředitel ing. M. Grün. Také vám odpoví kam přišel Rover atp. Ovšem mluvit za ně nemohu.
mailto: informace@observatory.cz
 
09.1.2006 - 18:02 - 
citace:
Já bych tam nejraději poslal nějakou vrtnou soupravu. Co myslíte, jaká teplota je 1 km pod povrchem? Ale nejdříve bych to ověřil na Měsíci...
A biochemickou laboratoř, protože výsledky Vikingů byly až příliš rozporuplné.


To vrtání chce děsnou spoustu energie a děsnou spoustu materiálu. Každopádně to chce jaderné zdroje, na které momentálně není rozpočet.

Ta biochemie mě taky trochu straší. Ono totiž není vůbec jednoduché objevit nějakého rozpotýleného kamenožrouta v kusu horniny i tady na Zemi, kde jsou k dispozici velké vybavené laboratoře se spoustou personálu. Aby to objevila nějaká automatická mašinka pověšená na Marsochodu, to už bychom museli mít hodně velké štěstí, i kdyby zkoumaný šutr byl prolezlý mikromarťany.

Neumíme totiž hledat ani pozemské hlubinné bakterie. Jen se občas divíme, když po výbuchu sopky jako Mt. St. Hellen najdeme louži na sopečném prachu, ve které si spokojeně vegetí živá baktérie, kterou známe jen z prekambrických mikrofosílií.

Mám obavy, že nezdokonalí-li se nějak významně techniky zjišťování mikrobiálního života, tak ty životní formy, co tam lze předpokládat, nebudou naší technikou odhaleny, i kdyby tam v každém šutru bydlely bacily.

 

____________________
Áda
 
<<  19    20    21    22    23    24    25  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.196752 vteřiny.