Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  11    12    13    14    15    16    17  >>
Téma: MER - Spirit a Opportunity
28.4.2004 - 15:25 - 
Myslim, ze to souvisi s utlumenim mise v jeji prodlouzene casti. Vedecka data sice proudi porad stejne, ale uz nikdo nebude tak pospichat, aby je kvuli navstevnikum webu co nejdrive vystavil. Na to si budeme bohuzel muset zvyknout. 
29.4.2004 - 09:24 - 
Už sice na webu nevidíme okamžitý stav roverů, ale pořád je to pro mne hodně zajímavé. Opportunity má už na dosah Endurance kráter a ten zatím vypadá docela impozantně. Velmi strmé a snad i skalnaté vnitřní stěny. Jakpak to asi bude vypadat zblízka? :-) 
29.4.2004 - 09:46 - 
Ty steny krateru vypadaji opravdu impozantne. Doufam, ze nebudou prilis strme po celem obvodu, jinak by tam Opportunity nesestoupil(a). 
04.5.2004 - 02:05 - 
CO to je na dně kráteru? Jak kdyby od vody zvrásnsnění. 
04.5.2004 - 08:51 - 
Pisecne/prachove nanosy zvlnene vetrem.
 
04.5.2004 - 08:54 - 
Jinak pro me je Endurance mozna trochu zklamani. Podle snimku z dalky jsem nabyl dojmu, ze skaliska sahaji az ke jeho dnu. Takhle jsou nejzajimavejsi casti (viz. zvrstvene utesy naproti) bohuzel jenom v jeho horni casti, kde se rover proste nedostane. Na druhou stranu je dobre, ze vychodni svah, ke kteremu Opportunity dojel(a), je sjizdny. 
04.5.2004 - 10:53 - 
Mne kráter Endurance nezklamal. Je hlubší než jsem si myslel. Duny uprostřed jsou asi od větru, ale jsou pěkné. Doufám, že Opportunity do kráteru vjede. Už jenom proto, aby se strmé skály daly vyfotit z větší blízkosti (i když to by možná šlo i po vnějším objezdu kráteru). 
04.5.2004 - 11:57 - 
Osobne bych krater taky nejdriv objel. Uz jenom proto, ze pokud Oppurtunity do krateru sestoupi, nemusi se uz vyskrabat ven. 
04.5.2004 - 12:51 - 
Očekával jsem v tom kráteru trochu více vystupujících skal, ale i tak je to skvělé místo
Jízdě roveru dovnitř Endurance moc nevěřím, řídící středisko asi nebude chtít riskovat uvíznutí v tomto kráteru. Ale kdyby to rozhodnutí bylo na mně, tak bych do toho šel, stejně není v dosahu Opportunity žádný další zajímavý objekt (kráter apod.) ...
 
05.5.2004 - 07:50 - 
citace:
Očekával jsem v tom kráteru trochu více vystupujících skal, ale i tak je to skvělé místo
Jízdě roveru dovnitř Endurance moc nevěřím, řídící středisko asi nebude chtít riskovat uvíznutí v tomto kráteru. Ale kdyby to rozhodnutí bylo na mně, tak bych do toho šel, stejně není v dosahu Opportunity žádný další zajímavý objekt (kráter apod.) ...


Ja osobne bych krater Endurance objel a pokusil bych se vyskrabat na nejake vyšší místo ze kterého by byly perfektní panoramatické zaběry.
Potom bych podle okolností rozhodl o dalsim postupu.
 
05.5.2004 - 14:22 - 
Spirit nedostal sekvenci příkazů pro sol 119 (včerejšek 4.5.). Chyba byla nalezena - rover měl dostávat data rychlostí 1 kbps, ze Země však byly odeslány rychlostí jen 500 bps ...

http://www.spacedaily.com/news/mars-mers-04zzzzh.html
 
14.5.2004 - 08:45 - 
Pozorně jsem sledoval nejnovější záběry z Panoramatické kamery a zaujal mě tento snímek.
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/1/p/107/1P137691267EFF2222P2363R1M1.JPG
Všimněte si bílého předmětu v horní části snímku.
že by nějaká část přistávacího modulu? stará sonda? chyba při prenosu dat? nebo už to nevydrželi a vylejzaj))
 
14.5.2004 - 08:51 - 
Je to tepelný štít z Opportunity ve vzdálenosti zhruba 250 metrů od kráteru Endurence. Rover by měl k němu jet a prozkoumat ho ... 
14.5.2004 - 11:15 - 
citace:
Je to tepelný štít z Opportunity ve vzdálenosti zhruba 250 metrů od kráteru Endurence. Rover by měl k němu jet a prozkoumat ho ...

No spíš by mohl prozkoumat kráter, který vyhloubil tepelný štít, na samotném tepelném štítu není nic zajímavého.
 
14.5.2004 - 15:23 - 
..... na samotném tepelném štítu není nic zajímavého.
Říká se, že by mohlo být pro konstruktéry zajímavé zjistit, kolik vrstev štítu se skutečně opálilo. LL
 
18.5.2004 - 07:38 - 
citace:
..... na samotném tepelném štítu není nic zajímavého.
Říká se, že by mohlo být pro konstruktéry zajímavé zjistit, kolik vrstev štítu se skutečně opálilo. LL


Mam dojem,ze ta vec je pouze horni cast tepelneho stitu,kryt s padakem a motory pro pristaní,tak ze krater po dopadu je minimalni.Samotný stit odpadl v pomerne vetsi výsce a dopadl uplne jinde.Kryt po dopadu,nebo aspon to co zustalo bylo videt na druhe strane krateru Bonevile u Spiritu,tam se mel proskoumat dopad
a vyvrzene horniny,ale nestalo se.
 
18.5.2004 - 08:29 - 
No, podle JPL a např. obrázku http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/opportunity/20040302a/22-jc-01-location-B037R1_br.jpg je to opravdu dolní část tepelného štítu (Heatshield). Horní část (Backshell) s padákem je jinde (na obrázku vlevo).

I z fotek z Opportunity je vidět, že u tepelného štítu žádný padák není (viz. např. http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/1/n/103/1N137331518EFF2200P1988R0M1.JPG , nebo http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/1/p/104/1P137418282EFF2208P2360R2M1.JPG ). Samotný štít je solidně zabořený a předpokládám, že prohlubeň bude větší, než je rover schopen udělat svými koly.

Zajímavý by tedy měl být jak štít (stupeň jeho opotřebení), tak i vyhloubený "kráter". Mě to rozhodně připadá jako velmi vhodné místo k průzkumu. Uvidíme, zda tam Opportunity skutečně pojede. Rozhodnuto asi ještě není. Nebo už je?
 
18.5.2004 - 09:56 - 
Osobne by me ten stit velmi zajimal a myslim nejen mne ESA delala a stale dela vyzkum reakce materialu stitu s atmosferou Marsu. Dokonce by mohly po nalezite extrapolaci zjistit co selhalo nebo neselhalo na Beaglu. Osobne si ale myslim, ze jestli tam pojedou tak bud ty fotky nebudou k dispozici vubec nebo na prodej. Vzdyt i Spirit mel jeden stit na dohled, a tady staci jeden den nebo dva bez odezvy a jsou schopni tam dojet a vratit se. Jsou to sice spekulace ale tady jde o docela drahe technologie tak jsem zvedav jak to dopadne. 
18.5.2004 - 10:25 - 
Tak takove obavy vubec nesdilim. Pokud se tam pojede, obrazky urcite uvidime - neshledavam na tom nic, co by melo byt tajne. Spirit nejel ke stitu proste proto, ze to za tu cestu zase nestalo. Odhaduji zdrzeni minimalne na dva tydny, nehlede k tomu, ze by mohlo byt riskantni manevrovani v oblasti dopadu stitu (na hrane zapadniho valu krateru).
Jeste bych chtel vyjadrit poteseni nad tim, jak si momentalne rovery vedou. Vypada to velice, velice slibne. Hlavne u Spiritu jsem driv jenom doufal, ze by mohl dojet ke kopcum. Ted tomu i verim .
 
19.5.2004 - 10:34 - 
citace:
Jeste bych chtel vyjadrit poteseni nad tim, jak si momentalne rovery vedou. Vypada to velice, velice slibne. Hlavne u Spiritu jsem driv jenom doufal, ze by mohl dojet ke kopcum. Ted tomu i verim .

No, za cca 25 dní se toho může stát strašně moc... Ale už se na to také těším. Jestli se teď pohybuje po dně bývalého moře, určitě je zajímavá možnost, že by mohl zjistit pobřeží- záleží na tom, jako jsou kopce vysoké a jak vysoko se dostane. Nemáte náhodou odkaz na výškovou mapu této oblasti?
 
19.5.2004 - 12:20 - 
Tak jsem se podíval, jestli marsexpress nemá nějaký nový úlovek a má! Kromě toho mají moc hezkou mapu s vyfocenými místy.
Na této fotografii AcheronFossae http://esamultimedia.esa.int/images/marsexpress/040-060504-0037-4-co-01-AcheronFossae.jpg
mně zaujaly dvě černá tělesa (dole, nad světlým pásem). Vzhledem k ostře ohraničené kontuře se mi to nezdá na smítko na objektivu, ale mohu se mýlit - krom toho dá se dělat něco se smetím na objektivu a jak by se tam mohlo dostat, když tam předtím nebylo?
Na ostatních fotografiích jsem to nenašel (i když pravda mají menší rozlišení), tudíž asi to bude smítko na filtru, což by vysvětlovalo jeho ostrou konturu...?
http://www.esa.int/SPECIALS/Mars_Express/SEMKRR77ESD_1.html#subhead2
 
19.5.2004 - 12:40 - 
Dve martanske stihacky honici se nad udolim.
A ted vazne: vizualizace 'more' v krateru Gusev. Podle ni jsou Columbia Hills skutecne ostrovem. Predpokladam, ze hladina more byla odvozena ze sedimentu na svazih krateru uplne vpravo (navzyvaneho nekdy Crater Lake).
http://www.space4case.com/mars/mars7/mars145.html
 
20.5.2004 - 13:52 - 
citace:
Dve martanske stihacky honici se nad udolim.


Jo také mi to tak přišlo - jedna zatáčí, druhá ne . Objevil jsem ale ještě třetí. Pak tam jsou geologicky zajímavé útvary, takové malé kupole, což by mohl být nějaký sopouch - chtělo by to nějaký geologický výklad.
 
03.6.2004 - 09:23 - 
Konečně je Spirit u kopců http://www.jpl.nasa.gov/missions/mer/images.cfm
Zajímavé snímky jsou http://www.jpl.nasa.gov/missions/mer/images.cfm?id=405, tj. celkový náhled shora (20 km), podrobnější zde http://www.jpl.nasa.gov/missions/mer/images.cfm?id=408
Takže jsem zvědav, zda-li bude nyní objíždět kopce aby se na ně podíval z druhé strany, nebo se podívá nahoru do kráteru...
 
03.6.2004 - 13:29 - 
Podle planu by se mel nejdriv zastavit na uboci, kde prozkouma mistni geologii. Pote se vyda podel kopcu na jih na vyvyseninu nad udolim. Tam by mel poridit panoramaticke zabery a podle nich se rozhodne dal.
Takovy byl aspon plan pred asi 14 dny. Uvidime, jestli se neco nezmeni.
Me by treba zajimalo, co presne je tmavy objekt temer na vrcholku leveho kopce. Pravdepodobne skala nebo (opravdu velky) balvan.

A jedna vec me vzdycky napadne, kdyz se divam na nejnovejsi zabery: konecne ty fotky vypadaji jako ty renderovane propagacni obrazky.
 
04.6.2004 - 09:33 - 
Jo, také jsem ten plán cesty četl, ale to nebylo známo, že na vrcholu je kráter. To by také vysvětlovalo ten kámen, protože může být z mnohem geologicky mladšího období než okolí.
Ale říkám, nejsem geolog.
 
05.6.2004 - 20:19 - 
Tak NASA prý chce s Opportunitym sjet do kráteru, i když si nejsou jistí jestli svah zpátky nahoru vyjede.

Dokonce o tom psali na teletextu Novy.

http://platan.vc.cvut.cz/cgi-bin/httpttx/nova/20040605/iso-8859-2/plain/100-1?page=186-1
 
07.6.2004 - 09:59 - 
citace:
Tak NASA prý chce s Opportunitym sjet do kráteru, i když si nejsou jistí jestli svah zpátky nahoru vyjede.

Dokonce o tom psali na teletextu Novy.

http://platan.vc.cvut.cz/cgi-bin/httpttx/nova/20040605/iso-8859-2/plain/100-1?page=186-1

Jasně, klasicky to nafoukli. V okolí Opportunity není nic tak zajímavého jako kráter, takže jeho zkoumání může trvat klidně měsíc. Opportunity už je za plánovanou životností, takže "ztráta" v tom, že se nevyhrabe z kráteru je vcelku malá. Nemá význam, aby jezdil po planině, kde nic není, když má tady k dispozici tak zajímavé odkryté geologické vrstvy.
A s tím vyjetím svahu - zkrátka je to riziko. Největší v tom, že se bude strhávat písek dolů a rover bude klouzat s ním. Uvidíme, podle mne, když jsem se díval na snímky, při vhodně zvoleném poměru mezi stoupáním a bočním náklonem by to měl vyjet zpět - ale toto skoušet až po čelním "útoku" na vyjetí. Nebo to vyzkoušet nejdříve při sjíždění - tj. dva metry dolů, metr nahoru. Tři metry dolů...
 
07.6.2004 - 14:24 - 
citace:
Tak NASA prý chce s Opportunitym sjet do kráteru, i když si nejsou jistí jestli svah zpátky nahoru vyjede.

Dokonce o tom psali na teletextu Novy.

http://platan.vc.cvut.cz/cgi-bin/httpttx/nova/20040605/iso-8859-2/plain/100-1?page=186-1


Nevite nekdo,pojede se Oportunity podivat na ten tepelny stit,nebo se plany zmenily?Byla by skoda toho nevyuzit.
 
07.6.2004 - 19:19 - 
Problémem uvnitř kráteru bude asi i méně energie, obzvláště na svahu kdy budou sluneční články nevhodně skloněny.
Ale snad robot vydrží co ne*éle.
 
<<  11    12    13    14    15    16    17  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.159153 vteřiny.