Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  15    16    17    18    19    20    21  >>
Téma: MER - Spirit a Opportunity
29.12.2004 - 12:12 - 
citace:
nevite jak je na tom presne Spirit??? vsude pisou o Oportunity,ale o Spiritu temer nic...diky Tomas


PS:Je pravda ze bych si informace mel hledat sam,ale bohuzel na to nemam cas,tak je pro me informace od vas nejrychlejsi a velmi cenna))) jo a opravuju sam sebe: Opportunity
 
29.12.2004 - 12:21 - 
Spirit ma na rozdil od Opportunity v soucasnosti nizsi vykon panelu, proto uz nema tu spravnou vydrz. Take se u nej projevuji problemy s koly, jedno neustale hlasi problemy s pohyblivosti (ovsem na vine je spis vadny senzor). Pres to vsechno Spirit funguje dal. Pote, co prozkoumal zapadni vybezek Columbia Hills (tzv. West Spur), prejel smerem k severu pres upati Husband Hillu a miri k udoli za kopcem. Cestu zkomplikoval kamen, ktery se zasekl do zadniho kola. Problem se vyresil, nicmene rover zatim k udoli nedorazil. V dlouhodobejsim planu je zdolani Husband Hillu. To bude urcite super panorama! 
29.12.2004 - 12:43 - 
Opportunity u části tepelného štítu
 
29.12.2004 - 13:26 - 
citace:
Spirit ma na rozdil od Opportunity v soucasnosti nizsi vykon panelu, proto uz nema tu spravnou vydrz. Take se u nej projevuji problemy s koly, jedno neustale hlasi problemy s pohyblivosti (ovsem na vine je spis vadny senzor). Pres to vsechno Spirit funguje dal. Pote, co prozkoumal zapadni vybezek Columbia Hills (tzv. West Spur), prejel smerem k severu pres upati Husband Hillu a miri k udoli za kopcem. Cestu zkomplikoval kamen, ktery se zasekl do zadniho kola. Problem se vyresil, nicmene rover zatim k udoli nedorazil. V dlouhodobejsim planu je zdolani Husband Hillu. To bude urcite super panorama!



moc dekuju...Tomas
 
30.12.2004 - 15:06 - 
Plati jeste porad plan pro Opportunity, ktery predpokladal 'vylet' ke krateru Victoria? 
30.12.2004 - 16:37 - 
Já si tedy nějak nejsem vědom že by JPL tenhle plán nějak potvrdila. No ale o jiných návrzích jsem neslyšel (nepočátám nepravděpodobné objíždění místa prvního dopadu a pak ještě zbytků padáku) takže to zatím vypadá na kráter Victoria. 
31.12.2004 - 11:11 - 
Dnes jsem ohledne toho trochu hledal a nasel jsem tohle:

Ovsem opet nevim, zda je to potvrzene z JPL nebo jen neci domnenka.
Z obrazku ale muzeme minimalne vyscit to, ze Opportunity ke krateru vubec nemusi dorazit uz jenom kvuli znacnemu nakupeni jinych zajimavych mist po ceste, ktere mohou misi hodne zdrzet.
 
31.12.2004 - 11:13 - 
Za zminku jeste stoji udaj Sol 400 u prvni zastavky. To by znamenalo, ze
pomerne kratkou vzdalenost od stitu ma rover ujet za dva mesice (pocitam jeste deset dnu na inspekci stitu). Zda se mi to pomerne dost.
 
31.12.2004 - 11:39 - 
Tady je nějakej rozhovor. Nepotvrdil, že se tam pojede jen řek, že zajístí jak vypadá trasa a na závěr tvrdí že se tam stejně nedojede. Tak si vyberte
http://www.spacedaily.com/news/mars-mers-04zzzzzzzzc.html
 
31.12.2004 - 12:41 - 
Dobry rozhovor, ja myslim, ze je tam receno vicemene vse podstatne. 
03.1.2005 - 09:32 - 
Nejdůležitější části článku :

Rover Opportunity by po vyjetí z kráteru měl zkoumat tepelný štít a díru, kterou vyhloubil (což se již děje). Dalším cílem je pak několik kamenů velikosti dlažebních kostek (cobbles - fist-sized rocks), rozházených po planině.

Rover by měl poté směřovat dále na jih k "rozleptanému"(?) povrchu (etched terrain), ležícímu ve vzdálenosti zhruba 2 kilometry, kde by měly být kameny podobné těm dosud zkoumaným. Ty jsou však odkryty pozvolným působením větrné eroze (na rozdíl od kamenů v kráterech Eagle a Endurance). No a za tímto terénem, o kterém se dosud nic podrobnějšího neví (hlavně jak je sjízdný), pak leží Victoria kráter. Ten je od kráteru Endurance vzdálen cca 5 kilometrů a je asi 6 krát větší než Endurance.

Myslím si, že rover by ke kráteru Victoria mohl dojet nejdříve tak v létě, ale pravděpodobněji až koncem roku - pokud bude vše probíhat bez nějakých větších problémů.

A ještě jeden aktuální článek http://www.space.com/missionlaunches/roverdebris_041231.html
 
03.1.2005 - 12:59 - 
IMHO v tomt o pripade etched = rozryty, zvrasneny 
03.1.2005 - 13:26 - 
etched terrain - obnazeny a premodelovany teren deflaci (odnos vetrem) 
03.1.2005 - 22:00 - 
Už je to tady - Opportunity jede se k Vostoku.

http://www.jpl.nasa.gov/missions/mer/images.cfm?id=1438
 
04.1.2005 - 09:18 - 
Na Marsu začaly vznikat malé lokální prachové bouře, které by mohly mít vliv na činnost roverů (snížení výkonu fotovoltaických panelů), neměly by však ohrozit pokračování mise. 
04.1.2005 - 11:59 - 
Docela by me zajimalo, co je ten tmavy utvar SV od Vostocku. Na vsech (mne) dostupnych zaberech je tmavy, takze zrejme nepujde o stin. Ze by dalsi kus sondy? (jaky?) 
04.1.2005 - 23:19 - 
citace:
Docela by me zajimalo, co je ten tmavy utvar SV od Vostocku. Na vsech (mne) dostupnych zaberech je tmavy, takze zrejme nepujde o stin. Ze by dalsi kus sondy? (jaky?)


Dost pochybujem jedine co by snad pripadalo do uvahy je servisny modul ktory sprevadzal opportunity pocas cesty zo zeme na mars. Oblast este spada do dopadovej elipsy. Miesto je tmavosfarbene tak ako pri tepelnom stite ale ta cierna farba je sposobena skor spalenou ochrannou povrchovou vrstvou (neviem ci ide o keramiku alebo nie). ale nevylucujemze aj v pripate servisneho modulu mohlo dojst k vzniku popola na jeho povrchu (je snad jasne ze aj pri tak vysokej stretavacej rychlosti modulu a marsu, nemoze martanskej atmosfere zhoriet bezozvisku). Na blizsiu analyzu ale je potrebne najist foto oblasti aj spred pristatia a ak sa tam skvrna nachadza tak to moze byt z uplne ineho dovodu.

 
13.1.2005 - 21:39 - 
Ahoj. Už řadu dní sleduji zajímavý kámen u tepelného štítu a teď jsem se dověděl, že se mi to možná nezdálo jen tak. Co si myslíte vy? Je vůbec taková náhoda možná? Meteorit vedle tepelného štítu?

Martin

http://www.space.com/missionlaunches/mars_object_050113.html
 
14.1.2005 - 08:40 - 
Asi to bude náhoda. Nezdá se mi, že by měl něco společného se štítem - nejsou tam žádné stopy po kutálení toho kamene a vypadá to, že tam je již delší dobu http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/1/n/345/1N158809950EFF40DIP1912R0M1.JPG

A ze snímku http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/1/n/340/1N158367820EFF40CUP1911R0M1.JPG je vidět, že objevit cokoliv zajímavého není při daném typu povrchu nic složitého ...
 
14.1.2005 - 10:56 - 
citace:
Asi to bude náhoda. Nezdá se mi, že by měl něco společného se štítem - nejsou tam žádné stopy po kutálení toho kamene a vypadá to, že tam je již delší dobu http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/1/n/345/1N158809950EFF40DIP1912R0M1.JPG

A ze snímku http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/all/1/n/340/1N158367820EFF40CUP1911R0M1.JPG je vidět, že objevit cokoliv zajímavého není při daném typu povrchu nic složitého ...


To ano, mně šlo spíš o to, že pokud to je meteorot, je to vcelku legrace, když leží zrovna v místě dopadu tepelného štítu. Jinak je mi jasné, že tam leží déle. Je to jistě jeden ze zajímavějších kamenů, co jsem na snímcích viděl
 
20.1.2005 - 09:38 - 
A je to potvrzené, paráda :-))
http://www.jpl.nasa.gov/
Je to železný meteorit, fakt pěkný obrázek
 
01.3.2005 - 11:35 - 
Prosím můžete nekdo podrobněji popsat stav obou roveru???Bohužel nemám čas si to sám hledat v internetu.Děkuju Vlastimil Kučera 
01.3.2005 - 12:39 - 
Stav je velmi dobrý, oraj to tam jako Přemysl Oráč, abychom tam dříve či později mohli zasadit kukuřici. 
01.3.2005 - 13:20 - 
citace:
Prosím můžete nekdo podrobněji popsat stav obou roveru???Bohužel nemám čas si to sám hledat v internetu.Děkuju Vlastimil Kučera


Oba rovery jsou stále plně funkční, zatím neselhala žádná část vybavení (kromě termostatu na rameni IDD na Opportunity, ale ten problém nastal již na počátku mise).

Spirit : před několika dny dojel na vyvýšené místo Larry's Lookout, odkud bude snímkovat okolí a z těchto snímku byl bude vytvořeno další velké panorama ...

Opportunity : pokračuje v jízdě po planině směrem na jih k menšímu kráteru Vostok.
 
01.3.2005 - 13:33 - 
Už jsem kdysi v listopadu tipoval, že v dubnu bude funkční maximálně jeden z nich. Ale jak to tak vypadá, zatím to žádný z nich nechce vzdát Tak už raději netipuju, nikdy mi to totiž (naštěstí) nevyšlo

Konec může přijít náhle a kdykoliv, ale fascinuje mně, že zatím nejsou žádné problémy s koly a podvozkem (hlavně vzhledem k prašnosti). Spirit sice měl problémy s jedním kolem, ale jak to tak vypadá, tak je dokázal překonat ...
 
01.3.2005 - 13:49 - 
Tipuji funkčnost roverů 3 roky.
PV
 
01.3.2005 - 13:50 - 
podla mojho osobneho nazoru sa Spirit nedozije novej zimi ale opportunity ma sancu prezit aj viac ako dva martanske roky ... ten druhy rok prave zacal 
01.3.2005 - 15:29 - 
nastolil som si otazku ... ako dlho vydrzia este akumulatory? ... pokial mi je zname tak sa pouzivaju akumulatory SO4Li ktore su odolne voci nizkym tepolotam a maju vydrz podobne ako Li-ION teda 1000cyklov ... bez ohladu na ich vybitost ci nabytost sa mozu kedykolvek znovu nabijat ale vydrz maju len 1000cyklov. neviem sice vcom setkom su SO4Li podobne tym Li-ION ale snad je tu urcita podobnost uz pre to Litium ... Jooo ... este by ma v tejto rovine zaujimala skutocnost ci rover je schopny ist priamo na fotovolaticke clanky. d~ 
01.3.2005 - 16:12 - 
citace:
Už jsem kdysi v listopadu tipoval, že v dubnu bude funkční maximálně jeden z nich. Ale jak to tak vypadá, zatím to žádný z nich nechce vzdát Tak už raději netipuju, nikdy mi to totiž (naštěstí) nevyšlo

Konec může přijít náhle a kdykoliv, ale fascinuje mně, že zatím nejsou žádné problémy s koly a podvozkem (hlavně vzhledem k prašnosti). Spirit sice měl problémy s jedním kolem, ale jak to tak vypadá, tak je dokázal překonat ...


Na vozítcích se pořád vytváří námraza, která je asi svým opadáváním čistí, takže vyřazení kvůli prašnosti se asi tak rychle konat nebude.

 

____________________
Áda
 
08.3.2005 - 16:41 - 
citace:

Mel bych jen drobny dotaz ohledne dalsi prace obou vozitek.Mozna to tu jiz zaznelo,ale chtel bych vedet jaky je dalsi dlohodobejsi cil Spiritu a Oportunity.Dostane li se Spirit na kopec a co potom dal.
Jaka je predpokladana dalsi doba prodlouzeni prace obou roveru a jak to je s penezi,neuvazuje se v nejlepsim s utnutim financi?Dekuji.

S dlouhodobým plánováním je to těžké. Nicméně signály, že by hrozilo ukončení mise stran financí jsem neviděl. Je to příliš úspěšná mise, než aby ji ukončili předčasně.

Dlouhodobý plán bude asi takový, že Spirit nejspíš zůstane v Columbia Hills a prozkoumá další zajímavá místa (aspoň doufám, že ta jižněji položená).

Opportunity se blíží na jih kde je erodovaný terén, který by narozdíl od kráteru Endurance měl ukázat horniny nepřeměněné impaktem, tedy původní materiál Meridiani planum. Tam by se snad měl bez obtíží dostat. V dáli na jih je větší kráter Victoria.

Plány se měnily. Spirit jela na sever místo na jih, kvůli nedostatku energie ze slunce na jižních svazích.
Původní plán: http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/spirit/20040521a/x_pubeng_3DColumbiaHillsSouth-A136R1_br2.jpg
Tmavá oblast je Ultreya Abyss. Velmi zajímavé místo. Věřím, že právě tam sjede Spirit z vrcholku Husband hill.
http://www.tobescene.com/Misc/Mars/Ultreya_Anaglyph_s.jpg
http://www.tobescene.com/Misc/Mars/Ultreya_LR3s.jpg

Tady je pohled na kopce ze západu (od místa přistání). Naznačena je trasa pohybu po West Spur - výběžku kopců. Odtud jel Spirit doleva nahoru a nyní je na hřebeni Cumberland vedoucím na vrchol kopce Husband.
http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/spirit/20040716a/10-MG-07-moc-A190R1_br.jpg

Opportunity jede od kráteru Endurance a právě dnes má na dohled silně erodovaný kráter Vostok.
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity/navcam/2005-03-07/1N163523165EFF4900P0685R0M1.JPG
http://mer.rlproject.com/index.php?act=Attach&type=post&id=6245

http://mer.rlproject.com/end_vic_4m.jpg
 
<<  15    16    17    18    19    20    21  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.140330 vteřiny.