Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2  >>
Téma: Stardust
15.1.2006 - 10:35 - 
Návratové pouzdro sondy Stardust se od mateřského tělesa oddělilo dnes ráno, několik minut před sedmou hodinou. O 20 minut později provedla sonda korekční manévr, aby se vyhnula kolizi se Zemí a mohla pokračovat v misi.

Přistání návratového pouzdra se plánuje na 11:12 SEČ.

http://www.spaceflightnow.com/stardust/status.html
http://www.jpl.nasa.gov/
http://stardust.jpl.nasa.gov/home/index.html
http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A060113_143152_vedatech_cen
http://www.astro.cz/clanek/2283
http://www.spacedaily.com/
 
15.1.2006 - 10:49 - 
Tak ted aby to vyslo 
15.1.2006 - 11:20 - 
POUZDRO PŘISTÁLO !

Do hledání zrnek prachu se může zapojit kdokoliv, kdo má "počítač, čas a trpělivost" ...
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/veda-a-zajimavosti/clanek.phtml?id=49655
http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/
 
15.1.2006 - 11:36 - 
Jako hodinky
Bonemina na to koukala taky a pri vzpomince na MERy a Huygense poznamenala, ze pristani by se mely prednostne delat v lednu, ze se pak vic dari
 
15.1.2006 - 12:58 - 
Taky sem se na to díval a bylo to skvělý
Celkem mě zaujaly ty infračervený kamery, kterýma to sledovali i to, jak rychle to puzdro našli....jen ještě mohli dát kameru do jednoho z těch vrtulníků, aby bylo vidět, jak to probíha přímo na místě
 
15.1.2006 - 18:21 - 
> jen ještě mohli dát kameru do jednoho z těch vrtulníků, aby bylo vidět, jak to probíha přímo na místě

V pozdějších záznamech na NASA TV už byly vidět i záběry přímo z místa přistání (ležící pouzdro, lidé obcházející kolem, odnášení, ...). Určitě to budou opakovat ze záznamu ještě mockrát.
 
15.1.2006 - 20:59 - 
Akorat me prekvapila prezentace ve zpravach - na Nove totiz tentokrat byla myslim o neco lepsi nez na CT (Primu jsem nevidel). Na druhou stranu, na CT na tuhle udalost upozornili i den predem. 
15.1.2006 - 23:09 - 
Znáte SETI@home?

Stardust@Home !!

http://stardustathome.ssl.berkeley.edu
 
15.1.2006 - 23:16 - 
Už jenom čekám, kdy se to rozjede...

Zatím jedu v tomhle:
http://www.boincsynergy.com/stats/index.php?exact=yes&searchmember=&searchteam=Super+Team
 
16.1.2006 - 00:01 - 
JJ, v Boincu jedu taky (CPDN,Predictor,Rosetta,Simap,Einstein,LHC) :-)
Jsem taky v Czech National Teamu, kterej je momentálně 3. na světě :-)
Jinak viz.: www.boinc.cz , statistika na http://www.boincstats.com/stats/boinc_team_graph.php?pr=bo&id=7281

Jinak, do Stardust@home sem už taky dal svůj email, každpádně by mě zajímalo, jestli to pojede na Boinc platformě nebo na nějakým proprietárním programu...

Nevíte někdo, jak má ten projekt vlastně fungovat, bude to na komplu prostě chroupat nějakej algoritmus nebo to bude člověk maunálně projíždět a označovat zrníčka ?
 
16.1.2006 - 00:30 - 
Je český. Příšerné omezení. V takovém nemůžu být z principu. Nerad se zcela zbytečně omezuju... 
16.1.2006 - 00:35 - 
Na FAQ to maji popsane

Bude to delane pekne rucne, o to prave jde, ze lidske oko je pro tenhle ucel idealni detektor - kdyz se vlastne presne nevi, jak ma ta stopa zrnka v aerogelu vypadat, hodi se ta lidska schopnost videt "tady je neco podezreleho".

Clovek bude mit doma programek, co bude stahovat kratka videa - sekvence zaberu z mikroskopu z jednoho mista gelu, zaostrenych na ruznou hloubku. Narozdil od poruch a nepravidelnosti gelu by stopa zrnka mela byt viditelna ve velkem rozsahu hloubek. Kdyz nejaky snimek oznaci jako podezrely dva pozorovatele ze ctyr, postoupi do "druheho kola" a kdyz i pak uspeje, podivaji se na to misto aerogelu vedci podrobne. Tech policek ma byt hrubo pres milion, ale pri dostatecnem poctu dobrovolniku to pujde
 
16.1.2006 - 09:48 - 
Vyborne! Timto virtualne gratuluji vsem zainteresovanym do projektu a tesim se na vysledky analyz! 
16.1.2006 - 11:29 - 
K Stardust@home ještě doplním, že přihlášení dobrovolníci budou zřejmě muset nejprve projít webovým školením a závěrečným testem. Teprve pak se budou moci zapojit do prohlížení snímků. Na zúčastněné to tedy klade zcela jiné požadavky, než klasické Boinc @home projekty, do kterých se může snadno zapojit prakticky kdokoliv. Tentokrát účastníci do projektu nezapojují svůj počítač, ale přímo sebe (své oči, svůj mozek a svůj čas). Opravdu to není pro každého.

První snímky k rozboru (z automatického mikroskopu) by měly být k dipozici asi až v březnu 2006.
 
19.1.2006 - 09:12 - 
Tak otevreli pouzdro a v aerogelu je pry uz ocima zcela jasne videt spoustu stop :) Nektere jsou opravdu jasne jako den a obcas pry uz pri zbeznem pohledu se da zahlednout i to zrnko prachu na konci :))) Vypada to, ze vysledky predci ocekavani :)

http://www.spaceflightnow.com/stardust/060118capsule.html

Nevim, jestli se to tyka obou stran toho aerogelu nebo je takhle bohata jen ta strana "kometarni".
 
20.1.2006 - 10:43 - 
Snímek aerogelu v pouzdře s "obrovským" impaktem ...
http://www.nasa.gov/mission_pages/stardust/multimedia/jsc2006e01008.html


 
20.1.2006 - 15:05 - 
Krasa, krasa, krasa Kdovi, kolik budu mit zjara casu, ale par snimecku si vyhodnotit chci  
01.8.2006 - 15:54 - 
stardust@home se má spustit 1. 8. 2006 (dnes) ve 20:00 SELČ.

http://stardustathome.ssl.berkeley.edu/
 
10.2.2011 - 22:54 - 
sonda Stardust NExT se vrací na scénu ...
14.2.2011 prolétne 200km nad kometou 9P/Tempel 1
a ohledá i místo atakované projektilem sondy Deep Impact v roce 2005 :

http://stardustnext.jpl.nasa.gov/



http://www.astrovm.cz/cz/pro-navstevniky/novinky_obr/stardust-dalsi-setkani-s-kometou.html

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2011/09feb_stardustnext/

http://www.jpl.nasa.gov/video/index.cfm [Upraveno 10.2.2011 Ludek_F]
 
11.2.2011 - 23:45 - 
T: -3 dny ....... http://stardustnext.jpl.nasa.gov/



navigace / trajektorie
http://stardustnext.jpl.nasa.gov/mission/mission_details.html


 
13.2.2011 - 08:12 - 
Nevite nekdo v kolik presne hodin/minut se zitra nejblize priblizi sonda ke komete?
Ma cenu sledovat NASA TV/CNN ?
 
13.2.2011 - 09:49 - 
Časový harmonogram (bez záruky):

Zahájeno snímkování 2011-02-15 04:33 UTC.

Průlet ve vzdálenosti 200 km od jádra bude 2011-02-15 04:37 UTC.

Ukončeno snímkování 2011-02-15 04:40 UTC.

Příjem telemetrie z průletu na Zemi začne 2011-02-15 04:56 UTC.

Přechod na spojení přes anténu s vysokým ziskem 2011-02-15 05:37 UTC.

Zahájení přenosu vědeckých dat (72 Mbyte včetně 72 snímků) z průletu 2011-02-15 10:15 UTC.

Zatím naní v NASA TV nic hlášeno, jen tiskovka kolem 2011-02-15 18:00 UTC.

 

____________________
Antonín Vítek
 
13.2.2011 - 10:03 - 
citace:

Zatím naní v NASA TV nic hlášeno, jen tiskovka kolem 2011-02-15 18:00 UTC.



Nová zpráva: Reportáž z průletu z JPL bude od 2011-02-15 04:30 UTC.

Chat bude na http://www.ustream.tv/user/NASAJPL2

 

____________________
Antonín Vítek
 
13.2.2011 - 20:41 - 
Mám potvrzeno přímo z JPL v Pasadeně, že uvedené časy průběhu průletu kolem komety jsou stále s přesností zaokrouhlení na minutu OK.

Vzhledem k nejistotě o konkrétní poloze jádra komety je ještě stále okamžik největšího přiblížení zatížen chybou mnoha sekund.

 

____________________
Antonín Vítek
 
14.2.2011 - 23:17 - 
Sterdust-NExt jde do "dalšího finále", foto komety Tempel 1 z T-42hod :



http://www.nasa.gov/mission_pages/stardust/news/stardust20110214.html

Live coverage on NASA TV and via the Internet begins at 8:30 p.m. PST (11:30 p.m. EST) /14.2.2011
= 4:30 UT/15.2.2011 = 5:30 SEČ/út 15.2.2011
 
15.2.2011 - 06:22 - 
Potvrzeno ze stanice s 70m parabolou DSN...povedlo se.
Takze ted cekat jen na snimky.
Meli behem prenosu kameru na technickej monitor...nejvetsi priblizeni bylo 197km.
 
15.2.2011 - 07:36 - 
První snímky ze Stardust/NExT se očekávají kolem 08:00 UTC = 09:00 SEČ.

 

____________________
Antonín Vítek
 
15.2.2011 - 09:14 - 
Stejne se divim, proc na vesmirne sondy nedaj jednoduche vyklapeci rameno s kamerou s moznosti zamereni temer v jakemkoliv uhlu.
Ze neni 120cm parabola na "rotatoru" je jasne.....tihove teziste, ale kamera, ktera tam stejne musi byt by na vyklapecku sla dat.
Konec koncu vyklapeci plosinu pro Vegy (kamery) jsme tusim delali my.

Mohli jsme mit snimky uz behem preletu.

Mimochodem je zajimavej kousek (dobre pro media a P.R.) ta cinska Lunarni sonda, jak spravne posazena kamera na prutovem vylozniku zabrala Zemi i cast sondy...je to efektni. A taky dobre pro optickou kontrolu sondy v pripade, ze by nastala zavada od mikrometeoritu.
 
15.2.2011 - 10:25 - 
V řídícím středisku je vidět nadšené operátory. Všechno se povedlo a přichází i první obrázky: http://www.jpl.nasa.gov/news/stardust/
Objevil se jenom jeden zádrhel: sonda byla naprogramována tak, aby začala jako první vysílat záběry z nejtěsnějšího přiblížení, což se nestalo a obrázky jsou posílány od prvního pořízeného. Všichni jsou ale optimističtí, obrázky se pravděpodobně nikde neztratily a jenom dorazí později. Z prvních záběrů je navíc evidentní, že sonda byla správně orientována, protože kometa je víceméně uprostřed zorného pole.
 
15.2.2011 - 15:26 - 
"Stejne se divim, proc na vesmirne sondy nedaj jednoduche vyklapeci rameno s kamerou s moznosti zamereni temer v jakemkoliv uhlu.
Ze neni 120cm parabola na "rotatoru" je jasne.....tihove teziste, ale kamera, ktera tam stejne musi byt by na vyklapecku sla dat.
Konec koncu vyklapeci plosinu pro Vegy (kamery) jsme tusim delali my."

Odpověď je jednoduchá: Cena.
Otočná plošina je drahá a proto se dnes používá vyjímečně. Většinou se objevuje v návrhu sondy, ale jedná se o jednu z vymožeností, která je první na seznamu tzv. vyškrtnutelných položek, které příjdou na řadu, když cena stoupá přes původní rozpočet. To je třeba příklad sondy Cassini, která ji měla mít a nemá.
U sondy Stardust je to ještě komplikovanější, protože kvůli ochraně před prachem se kamera "dívá" skrz periskop.
 
<<  1    2  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.063274 vteřiny.