Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4    5  >>
Téma: MRO - Mars Reconnaissance Orbiter
13.3.2006 - 09:07 - 
Vyborne!!!! 
13.3.2006 - 09:11 - 
Martin: Rozliseni na to ma urcite. Problem je ale takovy:
1) Priority. Tok dat z MRO bude obrovsky, stejne tak jeho vytizenost. Najit volne misto na hledani 30 let ztracenych landeru bude obtizne. Z vedeckeho hlediska jde totiz pouze o PR. Coz do jiste miry plati i o Beagle nebo MPL.
2) Poloha. Zrejme nikdo nevi s potrebnou presnosti, kde ty landery jsou. Pri plnem rozliseni urcite nebude snimkovani zabirat prilis velkou plochu, to si pochopitelne vyzada snimkovani dane oblasti vicekrat - v pasech. Na to se opet najde cas aji jen tezko.

Za sebe ale musim rict, ze by se mi takove zabery moc libily.
 
13.3.2006 - 09:59 - 
citace:
1 pixel = 30 cm, to už niečo ukáže.


Jestli je to tak, pak doufám, že by to mohlo poskytnout i informace po výskytu, četnosti a velikostech těch prachových ďáblů, aby se začalo něco ujasňovat i o atmosférických procesech zde. Jsem hodně zvědav, jak okolo těchto zjištění budou sdílní.

 

____________________
Áda
 
13.3.2006 - 13:25 - 
Já se těším na fotky Roverů a Vikingů, ty budou snímat určitě - letos je to 30 let od přistání. Doufám že kamery budou testovat i během aerobrakingu (když sonda nebude v atsmosféře). 
13.3.2006 - 13:33 - 
citace:
Já se těším na fotky Roverů a Vikingů,


V jaké krajině stojí Vikingy? Aby nakonec nebyly ukryté někde pod písečnou dunou.

 

____________________
Áda
 
13.3.2006 - 14:44 - 
citace:
V jaké krajině stojí Vikingy? Aby nakonec nebyly ukryté někde pod písečnou dunou.


To nehrozi, na to jsou tam vzhledem k tenke martanske atmosfere kratkou dobu.
 
13.3.2006 - 14:45 - 
citace:
Doufám že kamery budou testovat i během aerobrakingu (když sonda nebude v atsmosféře).


Nebudou. Někdy příští týden sonda během dvou oběhů pořídí pár zkušebních fotek a další pak až po skončení aerobrakingu někdy v listopadu.

citace:
V jaké krajině stojí Vikingy? Aby nakonec nebyly ukryté někde pod písečnou dunou.


Pokud si vzpomínám, tak Vikingy dokázala vyfotit sonda MGS loni nebo předloni, takže zřejmě zasypány nejsou :-)
 
13.3.2006 - 14:50 - 
Google opět boduje - mapy Marsu - http://www.google.com/mars/  
14.3.2006 - 14:07 - 
Jsem netrpělivý, ale myslím si, že budeme muset čakat delší dobu než pro nás zajímavá místa vyfotí. Ale i tak, pokud to na podzim začne , bude to super. Ten Mars je čím dál zajímavější.  
27.9.2006 - 14:46 - 
na prelomu zari a rijna by se snad mely objevit prvni fotky z HiRISE na palube MRO v opravdu super rozliseni ... http://www.marsdaily.com/reports/HiRISE_Camera_Will_Take_First_Close_Up_Pictures_Of_Mars_On_Sept_29_999.html 
27.9.2006 - 18:21 - 
citace:
Google opět boduje - mapy Marsu - http://www.google.com/mars/


Moc krásné! Myslím, že až to spatří záhadologové, tak tam objeví několik "plošin Nazca" a začnou v tom vidět pictogramy.
 
30.9.2006 - 13:24 - 
a uz je to tu - prvni obrazek z Marsu s rozlisenim 30cm/px (to neni preklep)
http://www.nasa.gov/mission_pages/MRO/multimedia/mro-20060929a.html
 
02.10.2006 - 08:37 - 
Ano, rozhodně to není překlep, jak uvádí popis k snímku je to 29,7cm. Hezké je i upozornění na případné osoby vyskytující se v oblasti snímku - stěží budou (on nebo ona) vidět! Ale, budou, hledejme Marťany!
 
02.10.2006 - 14:29 - 
citace:
Ano, rozhodně to není překlep, jak uvádí popis k snímku je to 29,7cm. Hezké je i upozornění na případné osoby vyskytující se v oblasti snímku - stěží budou (on nebo ona) vidět! Ale, budou, hledejme Marťany!



Nepochybuji, že záhadolovové je tam uvidí. Dokonce jsem přesvědčen, že najdou dost objektů, vyhodnotitelných jako možný Marťan a já se na ně moc těším. Při tomhle rozšiření přeci budou rozpoznatelní prachoví ďábli - aspoň ti větší. I různé jiné dočasné útvary, za nimiž je možno tušit třeba vodu, zmrzlý CO2 aj. Takže "Marťani" budou!

 

____________________
Áda
 
04.10.2006 - 10:18 - 
Nějak jsem už dlouho neslyšel - nečetl nic o "Tváři na Marsu". Ještě se milovníci záhad o ni zajímají, nevite někdo o nějako jejich novince z této oblasti? Dík. 
04.10.2006 - 10:47 - 
citace:
Ano, rozhodně to není překlep, jak uvádí popis k snímku je to 29,7cm. Hezké je i upozornění na případné osoby vyskytující se v oblasti snímku - stěží budou (on nebo ona) vidět! Ale, budou, hledejme Marťany!


No, mě se tam zatím nejvíce líbí ta pěticípá hvězda...
 
04.10.2006 - 10:57 - 
> Nějak jsem už dlouho neslyšel - nečetl nic o "Tváři na Marsu". Ještě se milovníci záhad o ni zajímají, nevite někdo o nějako jejich novince z této oblasti?

I v naší diskusi v tématu "Zajímavosti ze sluneční soustavy" upozornil "power" 21.9.2006 na to, že :
HRSC na sonde Mars Express vyfotila perfektne tzv. tvar na Marsu v oblasti Cydonia - obrazky dostupne treba na strankach ESA http://www.esa.int/esaCP/SEM09F8LURE_index_0.html . Taková fotka samozřejmě nemůže milovníky záhad odradit, protože ten "kopec" vypadá opravdu docela zvláštně.

Na fotku "tváře" z MRO si asi ještě budeme muset počkat, ale už teď se můžeme dívat na pěkné obrázky z MRO v plném rozlišení např. na
http://hiroc.lpl.arizona.edu/images/TRA/ nebo http://marsoweb.nas.nasa.gov/HiRISE/hirise_images/
 
04.10.2006 - 14:52 - 
To já se nejvíc těším na fotky Vikingů, Mars Pathfinderu a Roverů, a fotku trosek Mars Polar Landeru, snad se je podaří najít. Fotit ráno nebo večer kvůli stínu, z toho se dá taky mnoho vyčíst. 
04.10.2006 - 15:18 - 
citace:
Nějak jsem už dlouho neslyšel - nečetl nic o "Tváři na Marsu". Ještě se milovníci záhad o ni zajímají, nevite někdo o nějako jejich novince z této oblasti? Dík.


Mám dojem, že se nechcete smířit se smutným faktem, že si budete muset kupovat Magazín 2000, abyste byl v obraze o pitomostech, kterým budete muset jako popularizátor kosmické tématiky čelit.

 

____________________
Áda
 
04.10.2006 - 15:47 - 
citace:
> Nějak jsem už dlouho neslyšel - nečetl nic o "Tváři na Marsu". Ještě se milovníci záhad o ni zajímají, nevite někdo o nějako jejich novince z této oblasti?
Diskuse se rozpoutala na IAN:
http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=1958
 
05.10.2006 - 09:05 - 
Děkuji za informace, diskuze probíhá a na ten Magazín se podívám časem, ani jsem nevědě, že je. 
08.10.2006 - 11:58 - 
Na takuto fotku som sa dlho tesil:

http://www.nasa.gov/mission_pages/MRO/multimedia/mro-2061006-1.html

Uvadza sa, ze maximalna projektovana rychlost prenosu zo sondy na Zem (v pasme X) je 6 Mbit/s. Zaujima ma, aka je skutocna rychlost prenosu teraz blizko opoziciie, aka sa predpoklada v blizkosti konjunkcie a tiez aka je rychlost prenosu v pasme Ka.
 
08.10.2006 - 12:09 - 
Jsem moc zvedav, jestli MGS opravdu nasel Beagle 2...
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/4542174.stm
MRO by to mohl rozhodnout.
 
09.10.2006 - 09:08 - 
Tino: Tak to je super, netusil jsem, ze tento zaber prijde tak brzo!
Je krasny, i kdyz musim priznat, ze jsem cekal jeste vice detailu.
 
09.10.2006 - 09:10 - 
Beru zpet, nevsiml jsem si, ze je tam i link na vyssi rozliseni obrazku - tak teda jako jo.  
09.10.2006 - 13:33 - 
podla http://marsoweb.nas.nasa.gov/HiRISE/hirise_images/mapped/TRA_000827_1875/ to vyzera na poriadny prelom ... toto nevyzera ako kanon vytvoreny vodou ... skor sa mi zda ze ide o nejaku tektonicku poruchu ... ale zasa tu http://marsoweb.nas.nasa.gov/HiRISE/hirise_images/mapped/TRA_000853_1900/ to vyzera ako "tecuca" voda 
10.10.2006 - 13:49 - 
Nezbývá než uronit krokodýlí slzu nad výsledky Mars Express, který sice přináší úchvatné záběry, ale mediálně nezajímavé. Těšil jsem, leč marně, že stihne záběry vozítek nebo trosek Beagle dříve než US sondy, teď ho může mediálně zachránit jen snímek nějakého "marťana". 
10.10.2006 - 14:31 - 
MEx nema na nieco take kameru! 
10.10.2006 - 14:56 - 
citace:
MEx nema na nieco take kameru!

Máš pravdu, MEx umí jen:
- 3D barevné snímkování s rozlišením 10 až 30 metrů na pixel
- Režim s vysokým rozlišením až 2m na pixel
Ale jednalo se mi o to, že by jako první přinesl fotografie daných oblastí.
 
10.10.2006 - 15:15 - 
citace:

Máš pravdu, MEx umí jen:
- 3D barevné snímkování s rozlišením 10 až 30 metrů na pixel
- Režim s vysokým rozlišením až 2m na pixel
Ale jednalo se mi o to, že by jako první přinesl fotografie daných oblastí.


Spis to umet prodat.
 
<<  1    2    3    4    5  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.132033 vteřiny.