Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  3    4    5    6    7    8    9  >>
Téma: STS-115 Atlantis
03.9.2006 - 08:17 - 
Včera 2006-09-02 přiletěla z Houstonu na Cape Canaveral opět posádka pro STS-115. Dnes má začít odpočítávání. Přesná předpověď počasí ještě pro den startu není, dlouhodobá na 2006-09-06 předpovídá 40% pravděpodobnost přeháněk a bouřek.

 

____________________
Antonín Vítek
 
03.9.2006 - 16:04 - 
Odpočítávání raketoplánu Atlantis k letu STS-115 začalo. Tady je časový rozpis (časy jsou v SELČ)

2006-09-03
14:00:00 Začátek odpočívávání

2006-09-04
06:00:00 Přerušení odpočítávání na 4 hodiny
10:00:00 Obnovení odpočítávání
11:30:00 Začátek plnění nádrží s kyslíkem pro palivové články
14:00:00 Konec plnění nádrží s kyslíkem pro palivové články
14:00:00 Začátek plnění nádrží s vodíkem pro palivové články
16:30:00 Konec plnění nádrží s vodíkem pro palivové články
18:00:00 Přerušení odpočítávání na 10 hdoin

2006-09-05
04:00:00 Obnovení odpočítávání
12:00:00 Začátek přerušení odpočítávání na 13 hodin a 33 minut
21:00:00 Obslužná věž odsunuta do parkovací pozice

2006-09/06
01:33:00 Obnovení odpočítávání
02:43:00 Aktivace plivových baterií
04:33:00 Závěrečné přípravy k plnění nádrže ET pohonnými látkami, vyklizení rampy
06:33:00 Přerušení odpočítávání na 2 hodiny (T-6 h)
07:03:00 ET připrav na plnění pohonných látek
07:23:00 Zasedání managementu k rozhodnutí o zahájení plnění ET
08:33:00 Obnoveno odpočítávání (T-6 h)
08:33:00 Chlazení plnicích pogtrubí kapalného kyslíku
08:43:00 Zahájeno pomalé plnění nádrže kapalným vodíkem
09:03:00 Zahájeno pomalé plnění nádrže kapalným kyslíkem
09:23:00 Rychlé plnění kapalného kyslíku
09:33:00 Rychlé plnění kapalného vodíku
11:33:00 Přerušení odpočítávání na 3 hdoiny (T-3 h)
11:33:00 ET ve stavu průběžného doplňování pohonnýchlátek
13:59:00 Meteorologický brífink posádky
14:09:00 Astronauti oblékají skafandry
14:33:00 Obnoveno odpočítávání (T-3 h)
14:39:00 Odjezd astronautů na rampu
15:09:00 Nástup posádky a připoutání v křeslech
15:58:00 Zkoušky fonického spojení astronautů se středisky
16:23:00 Uzavření vstupního průlezu
17:13:00 Začátek 10minutového přerušení odpočítávání (T-20 min)
17:23:00 Obnoveno odpočítávání (T-20 min)
17:24:00 Záložní řídicí počítač raketoplánu natahuje program OPS-1 pro řízení vzletu
17:34:00 Závěrečné přerušení odpočítávání (T-9 min)
17:44:49 Ředitel předstartovních příprav hodnotí stav raketoplánu
18:19:49 Obnoveno odpočítávání (T-9 min)
18:23:49 Starto čerpadel APU hydraulického systému družicového stupně
18:25:54 Tlakování kyslíkové nádrže v ET
18:26:52 Tlakování vodíkové nádrže v ET
18:28:18 Počítače raketoplánu přebírají řízení startu
18:28:49 Vzlet

Současná meteorologická předpověď je 80 % dobrého počasí v okamžiku startu.

 

____________________
Antonín Vítek
 
04.9.2006 - 22:28 - 
Odpočítávání pokračuje OK, bez technických problémů. Plnění nádrží pro palivové baterie bylo ukončeno.

Předpověď počasí pro středu (upřesněný okamžik startu je 18:28:49 SELČ) je stále na 80% příznivého počasí, na čtvrtek a pátek, což jsou jediné dva zbývající rezervní dny je o něco horší, jen 70%.

 

____________________
Antonín Vítek
 
05.9.2006 - 18:12 - 
http://spaceflightnow.com/shuttle/sts115/fdf/115ascentdata.html
Nemate nekdo tento letovy profil v textove forme? Rad bych si s nim pohral v "tabulkach" ...
 
05.9.2006 - 20:03 - 
Tuhle tabulku (a mnoho dalších) lze najít zde : http://www.cbsnews.com/network/news/space/current.html
Doufám, že se s námi pak podělíte o výsledky ...
 
05.9.2006 - 23:00 - 
Odpočítávání zatím pokračuje bez zřejmých technických problémů. Počasí se trochu zhoršilo, meteorologové dávají na všechny tři dny (středa, čtvrtek, pátek) 70% šanci na dobré počasí.

Samozřejmě start ani jeden den nebude u nás pohzrovatelný, Atlantis by nás přelétal ještě za denního světla.

 

____________________
Antonín Vítek
 
06.9.2006 - 07:11 - 
Jsou prosím někde k dispozici předběžné TLE pro první oblety? Chci zkusit radiový poslech raketoplánu na startovní frekvenci 259,7 MHz. 
06.9.2006 - 08:35 - 
> Jsou prosím někde k dispozici předběžné TLE pro první oblety? Chci zkusit radiový poslech raketoplánu na startovní frekvenci 259,7 MHz.

Příslušné elementy jsou na http://spaceflight.nasa.gov/realdata/sightings/SSapplications/Post/JavaSSOP/orbit/SHUTTLE/SVPOST.html
 
06.9.2006 - 10:07 - 
Při spouštění palivové baterie č. 1 na družicovém stupni dnes ríáno se objevily problémy s rozvodem A. Technici baterii vypojili a pokoušejí se jí nastartovat znova. Pokud se to nepodaří (termín byl teď v 10:00 SELČ), tak se start z technických důvodů odkládá.

Situaci sleduji.

Počasí je zatím stále na 70%.

 

____________________
Antonín Vítek
 
06.9.2006 - 10:11 - 
Podle http://www.spaceflightnow.com/shuttle/sts115/status.html už byl dnešní pokus o start odvolán (kvůli palivovému článku) a nejdříve se může startovat zítra 7.9.2006 v 18:03 SELČ.
[Upraveno 06.9.2006 poslal ales]
 
06.9.2006 - 10:29 - 
Start odložen, nejméně na zítra, v 18:03:09 SELČ. Pokud bude nutno vyměnit celou palivovou baterii č. 1, tak vezou zpět do VAB, demontáž od ET, atd. To by znamenalo odklad na 26. října.

 

____________________
Antonín Vítek
 
06.9.2006 - 15:56 - 
Popis závady na palivové baterii č. 1:

V průběhu aktivace palivových baterií dnes ráno (kolem 02:45 SELČ) byl pozorován proudový náraz, následovaný poklesem napětí v okruhu elektromotoru pohánějícího čerpadlo, které zajišťuje cirkulaci freonu v interní smyčce chlazení palivové baterie. Tato smyčka přenáší zbytkové teplo do tepelného výměníku, kde je předáváno freonu, cirkulujícímu v hlavní smyčce chlazení orbiteru, odkud je předávána buď do amonikového výparníku, nebo do vodního výparníku, nebo během letu na oběžné dráze do radiátorů na vnitřní straně dveří nákladového prostoru.

Palivové baterie mají životnost 2600 hodin. Kolik měla nalétáno právě tato baterie se mi ještě nepodařilo zjistit.

Tým manažerů bude jednat o situaci kolem 18. hodiny našeho času a v 19:00 SELČ má být tisková konference, na níž budou informace co a jak dál. Předpokládám, že bude na NASA TV.



[Upraveno 06.9.2006 poslal avitek]

 

____________________
Antonín Vítek
 
06.9.2006 - 21:09 - 
tiskovka v 22.00 
06.9.2006 - 21:10 - 
Tiskovka po zasedání manažerů (MMT) bude ne dříve než ve 22:00 SELČ

 

____________________
Antonín Vítek
 
06.9.2006 - 22:03 - 
Tiskova posunuta o další hodinu, na ne dříve než 23:00 SELČ

 

____________________
Antonín Vítek
 
06.9.2006 - 23:06 - 
Ještě o půl hodiny, na 23:30 SELČ. Asi je jednání MMT zapeklité.

 

____________________
Antonín Vítek
 
06.9.2006 - 23:22 - 
citace:
http://spaceflightnow.com/shuttle/sts115/fdf/115ascentdata.html
Nemate nekdo tento letovy profil v textove forme? Rad bych si s nim pohral v "tabulkach" ...

Tuhle tabulku (a mnoho dalších) lze najít zde : http://www.cbsnews.com/network/news/space/current.html
Doufám, že se s námi pak podělíte o výsledky ...



Hledal jsem hledal, ale nenasel a OCR ten obrazek 115ascentdata nerozlusti :-( Nevite, kde to je presne?
 
06.9.2006 - 23:31 - 
Tak nejdřív v pátek. Pořád řešej ten problém s palivovou bateríí a potřebujou víc času. Bylo by to prý v 15:40:37 GMT (17:40:37 našeho času). No tak držme palce!!! 
06.9.2006 - 23:38 - 
Další půlhodina. Hodina duchů!?

 

____________________
Antonín Vítek
 
06.9.2006 - 23:47 - 
citace:

Hledal jsem hledal, ale nenasel a OCR ten obrazek 115ascentdata nerozlusti :-( Nevite, kde to je presne?

http://cbsnews.cbs.com/network/news/space/115/SpaceCalcPC_115.zip - soubor SpaceCalcPC_155.xls, list Trajectory ...

 
07.9.2006 - 00:02 - 
Už tiskovka začala...

 

____________________
Antonín Vítek
 
07.9.2006 - 00:02 - 
Už tiskovka začala...

 

____________________
Antonín Vítek
 
07.9.2006 - 00:06 - 
Tak se pokusí odstartovat v pátek! Poslední den okna...

 

____________________
Antonín Vítek
 
07.9.2006 - 00:11 - 
Dík za aktuální info, dobrou noc. 
07.9.2006 - 00:19 - 
K proudovému nárazu došlo přibližně 10 minut po spuštění palivové baterie č. 1 a to na jedné fázi (motor je třífázový). Zhruba 16 hodin se analyzovaly záznamy a vyhodnocoval se "stromek" příčin (blokové schéma) za účasti přes telekonference s odborníky z výrobního závodu UTC. Teď budou procházet a analyzovat telemetrické záznamy z předchozích letů této plaivové baterie (a taky zbývajících dvou). V 19:00 SEČ ve čtvrtek se znova sejde MMT, aby definitivně rozhodla co bude.

Meteorologické předpověd dává 30% prtavděpdobnosti počasí bránícího startu, především místních přeháněk.

 

____________________
Antonín Vítek
 
07.9.2006 - 00:20 - 
Jenom připomínám, že v pátek je začátek pětiminutového startovního okna v 17:40:37 SELČ

 

____________________
Antonín Vítek
 
07.9.2006 - 08:36 - 
Ještě podrobnosti o současném stavu (dle tiskovky): Jak jsem již psal, k závadě došlo na třífázovém motoru, který honí freon v interní chladicí smyčce palivové baterie č. 1. Ta jednak odvádí vznikající reakční teplo, ale hlavně ochlazuje směs vodní páry a nezreagovanýo vodík natolik, že voda zkondenzuje a kapky se v odstředivém separátoru oddělí od plynu a odsají do nádrží. (Ta voda se pak částečně používá jako pitná pro posádku raketoplánu a při letech na ISS se přečerpává do vaků CWC = Collapsible Water Container a přenáší se na palubu ISS k dalšímu použití). V současné době jsou všechny tři palivové baterie letuschopné, ale motor čerpadla freonu na baterii č. 1 běží jen na dvě fáze. To podle vyjádření vedoucího techniků stačí pro zajištění bezpečného normálního provozu. Kdyby ale (nejhorší možná varianta) vypadla i druhá fáze, tak výkon jedné je natolik malý, že by čerpadlo nevydrželo běžet dlouho. Teď následuje věc, kterou jsem nestačil přesně v odpovědi vedoucího technika zachytit: posádka má 9 minut na vypojení palivové baterie, jinak se přehřeje. Nevím, zda se těch 9 minut počítá od výpadku druhé fáze, nebo od výpadku čerpadla vůbec.

Když by se za letu vypojila celá baterie, tak letová pravidla přikazují přistát při nejbližší příležitosti a ukončit let.

Z hlediska pravidel pro povolení startu je raketoplán tak jak právě je schopen letu. Ale po Columbii jsou všichni až příliš opatrní a zvažují každé možné riziko. Proto byl start odvolon a proto se objevil i další 24hodinový odklad.

 

____________________
Antonín Vítek
 
07.9.2006 - 09:19 - 
Chápu to správně že ty baterie teď běží nepřetržitě? Nedokážu si totiž představit, jak restartovat 3fázový motor jen na dvě fáze... 
07.9.2006 - 09:30 - 
citace:
Chápu to správně že ty baterie teď běží nepřetržitě? ...


Nebylo to řečeno sice explicitně, ale z kontextu to tak vyplynulo, že je nevypínali.

Tiskovka začaka rátce po půl noci a trvala do 00:57 SELČ, a já byl vzhůru už od 05:30, tak jsem toho měl plný zuby... Takže mi mohlo i něco utéct.

 

____________________
Antonín Vítek
 
07.9.2006 - 09:38 - 
Hodně se na tiskovce hovořilo i o možnosti, zda odvollat nebo neodvolat nutnost startovat i při tomto letu ve dne. Hale, jakožto hlavní manažer STS, zásadně trvá na této podmínce, což by znamenalo, že další okno, když se nestihne odstartovat teď, je až 26. a 27.10 (pouhé 2x 5 min po jednom ve dvou dnech). Kdyby - jak uvažuje McCain - by se nařízení o denním startu odvolalo (nakonec je to v pravomoci NASA, protože toto omezení si stanovila sama NASA), tak by se teoreticky mohlo startovat hned po přistání Sojuzu TMA-8 tj. 29. nebo 30.9.

Zvažuje se taky případně ještě startovat v sobotu. Protože ale je nutno odletět s raketoplánem od ISS nejpozději 17.9., znamenalo by to zkrácení pobytu u stanice, což by mohlo zase návazně znamenat, že se třeba nestihne poslední vycházka a že práce zůstane nedodělaná a nová posádka na stanici na tuto práci není natrénovaná. Takže i to by mělo dominový efek.

Kdyby se muselo startovat koncem října, tak se zcela jistě nestihne start Discovery, plánovaný na 14.prosiunce (tento let má zajistit výměnu 3. člena posádky ISS) a sklouzne do roku 2007. A následovat budou i další posuny.

 

____________________
Antonín Vítek
 
<<  3    4    5    6    7    8    9  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.083148 vteřiny.