Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: A co na to Evropa ?
16.10.2003 - 09:34 - 
MEK příspěvek #5423

Jak odpoví Evropa na tento čínský úspěch ?

Citace z iŽurnálu :

Svůj názor na vyslání prvního čínského kosmonauta do vesmíru řekl Českému rozhlasu Vladimír Remek, první člověk mimo americké a sovětské kosmonauty, který obletěl Zemi a dnes pracuje jako ekonomický rada našeho velvyslanectví v Moskvě: "Bezesporu to kvalifikuje Čínu jako špičkovou zemi i v této oblasti, protože to není otázka samotné techniky, vědy, samotného mozku, ale také určitého potenciálu pro takovou věc se koncentrovat, soustředit prostředky, a to bezesporu demonstruje vysoký potenciál."

S tímhle výrokem souhlasím, otázkou je teď, zda má Evropa ten "vysoký potenciál" - podle mně zatím bohužel ne. I když - ESA má velmi ambiciÓzní program Aurora http://www.esa.int/export/SPECIALS/Aurora/index.html, který by měl vyvrcholit přistáním lidí na Marsu kolem roku 2030. (The programme aims to prepare Europe for a prominent role in the international endeavour to send the first humans to Mars). I když se tady přímo o vlastních pilotovaných letech nic nepíše, dá se podle mně předpokládat, že při realizaci tohoto programu budou vlastní evropské pilotované lety jakýmsi "vedlejším" produktem. Nebo se mýlím ?



 

16.10.2003 - 11:15 - 
MEK příspěvek #5427

Podle ESA Bulletinu č. 115 je program Aurora, přijatý Radou ESA na ministerské úrovni v Edinburgu v r. 2001, v tzv. Přípravné peridě (leden 2002 - prosinec 2004), jejímž výsledkem by měl být tzv. Programový návrh. Tam se zřejmě bude konkretizovat, co se bude dělat. Jak již bylo řečeno, zatím je postaven cíl, tj. přistání kosmonautů na Marsu v roce 2030, ale až v roce 2016 se rozhodne, zda se přikročí k realizaci tohoto cíle. Program Aurora je spíše konkrétnější v návrhu programu robotických misí k Marsu. Zatím se mi nezdá, že by se zde udělovala nějaká priorita pilotovaným letům (v nejbližší době asi jen na ISS).
 

16.10.2003 - 12:04 - 
MEK příspěvek #5429

Jistěže, Aurora je dosud zaměřena na robotické mise a ten pilotovaný let je zatím v nedohlednu, ale přesto tu je alespoň nějaký náznak ...

Šlo mi hlavně o to, zda je (nebo v nejbližší době bude) Evropa na takovouto výzvu (pilotované lety) připravena ekonomicky a politicky, zda se všechny státy dokáží dohodnout, "protože to není otázka samotné techniky, vědy, samotného mozku, ale také určitého potenciálu pro takovou věc se koncentrovat, soustředit prostředky" ...
 

16.10.2003 - 14:22 - 
MEK příspěvek #5433

Evropa mě připomíná dinosaura v okamžiku vyhynutí. Ztrácí ekonomickou dynamiku, je neefektivní, stárne,handrkuje se o přízemní problémy,je svým způsobem i sociálně zhýčkaná, nemá jasně definové smělé cíle a prostředky ,jak jich dosáhnout .
Proto si nemyslím, že můžeme čekat o ESA něco převrátného(nebudou na to finance) a nepředpokládám velké rozdíly mezi evropskou kosmonautikou v roce 2030 a dneškem. TJ. nebude evropská orbitální stanice, nebudou pilotované lety, budou pravděpodobně vyvynuty nové nosiče a pokročí bezpilotní průzkum sluneční soustavy.

 

16.10.2003 - 15:13 - 
MEK příspěvek #5434

Obávám se, že evropa je zatím natolik "rozháraná", že na samostatný pilotovaný program nemá. Uvidíme za deset let.
 

16.10.2003 - 17:32 - 
MEK příspěvek #5436

Podpisujem sa pod Hawk-ov postreh #5433, Európa je a bude ešte viac byrokratickejšia a sociálnejšia, snívať o pilotovaných kozmických letoch bude zakázané a hriech, pretože nebude na dôchodcov.
 

17.10.2003 - 14:21 - 
MEK příspěvek #5448

Ale pánové, přestaňme brečet nad zkostnatělostí Evropy, a pojďme dělat něco pro to, aby to bylo lepší a Evropa co nejvíc přispěla k rozvoji kosmonautiky. Nevzdávejme to předem. Záleží na každém z nás :-)
 

17.10.2003 - 14:38 - 
MEK příspěvek #5449

... zalozme sdruzeni a lobujme!
:-)
 

17.10.2003 - 19:28 - 
MEK příspěvek #5455

Martine obáv ám se ,že i ten nejtvrdší lobing by přišel vniveč. Sohlasím s názorem o skotnatosti a byrokracii. Myslím si ,že přostředky jak by ecropa dopravila své kosmonauty by tu byla a není na zanedbatelné úrovni. Řekl bych ,že je vše o penězích, a když se podíváš na kterékoliv zprávy hospodaření eu je tak tak. Vezmuli tedy jako příklad let Číny....na jedné straně klobouk dolů,ale na druhé straně je to jen demonstrace jakési síly a potencionálu techniky. Sami čínani se dali slyšet ,že další let bude tak nejdříve za rok až dva. Pokud by chtěli rozjet nějaký program letů do vesmíru četnost by byla uspokojivá do 3 letů ročně,ale. Ale jak to tak vypadá dost se finančně vyčerpali,ikdyž dokázali, že mají na věc jako je vypuštění člověka do vesmíru. Zatím jejich letem docílili historického zlomu,ale co dál. Jejich lety budou pokračovat na bůzi programu vypouštění družic. Roste tedy konkurence díky jejich zásluze právě v tomto směru. Daleko pak jsou ambice stavět svou orbitální laboratoř a dále i přistání čínanů na Měsíci. Takže bych řekl,že jejich lety do vesmíru jsou tak trochu na dlohé lokte.
Jo Aleši brečet nepomůže,to je fakt...ale nezbývá jen to ? Vždyt podívej jak je vše o penězích v naších podmínká české kos.agentury.Nejsou k dispozici ani propagační tiskoviny a snaha oslovit zajímající se o kosmonautiku aby za základě řízeného programu propagandy šířili popularizaci kosmonautiky na školách a veřejnosti. Pak jednotlivé snahy lidí s vlastní iniciatívou zanikají,pokud celá akce neproběhne zábavnou formou a masově. Ostatně pořád se o tom můžeme pobavit ve Valmezu a nebo příští rok v Bohdaneči.
Snaha a uskutečnění dopravy lidí do vesmíru ze strany Evropy by byla bezesporu výborná věc. Bylo by to méně problémů jak například zajistit materiálem a střídání posádek na ISS bez závislosTi na USA. Pořád existuje i rivalita mezi účastnickými zeměmi,ale pořád to chce prachy a prachy. Přesvědčit danové poplatníky o nutnosti kosmických letů je také majsterštyk-prostě asi to nebude tak jednoduché jak by se na první pohled zdálo.
Takže vše má otevřený začátek a nekonečný konec.....
Daniel

 

18.10.2003 - 22:31 - 
MEK příspěvek #5471

Pánové, pánové, stále brečíte, že Evropa nic a že nastupuje Čína apod. Ale Evropa neudělala a nedělá zase tak málo. Zatím tu nikdo nepřipomněl velmi (a to zdůraznuji) velmi ambiciozní projekt Galileo, což je vlastní evropský satelitní navigační systém. Svou přesností, počtem satelitů, dostupností signálu atd. bude velmi konkurovat GPS a v mnoha bodech ho předčí. A je do něho dáváno mnoho GEuro. Dokonce se na něm i jistým způsobem podílejí české firmy. Takže z tohoto pohledu Evropa zaostává možná v pilotovaném průzkumu, ale v jiným oblastech má velké plusy. A Ariane není také zanedbatelný projekt. Takže zase až tak moc breku a spílání se nehodí. A ještě jeden postřeh. Nevím, zda je správný ale přijde mi, že za co v USA vyhodí 100 MUSD, to jsou v Evropě schopni postavit a vyprojektovat za 30 MEuro ) Samozřejmě jsou to menší sondy, více specializované, ale funkční ... Tedy většinou ...
Mimochodem je možné jít pracovat přímo do ESA, či jim předložit vlastní projekt. Pravda, nyní je to ještě trošku komplikovanější, neb musíte být z členských zemí EU, ale to se za rok, za dva změní a my se budeme moci podílet i přímo na činnosti ...
 

19.10.2003 - 11:59 - 
MEK příspěvek #5473 - reakce na příspěvek #5449

Ano, zprávně, lobujme !!!! :-)
 

19.10.2003 - 17:33 - 
MEK příspěvek #5476

Fakt je možné predložiť ESA nejaký vlastný projekt? A keď sa im bude páčiť, tak to zafinancujú? To by bolo super... Neviete niekto, ako také niečo prebieha?
 

20.10.2003 - 09:42 - 
MEK příspěvek #5480

Evropa zdaleka nevyužívá svůj potenciál a v porovnání s nejvyspělejšími státy dává na vědu a výzkum málo. Navíc díky nedostatečné koordinaci mezi státy EU v oblasti výzkumu dochází k neefektivnímu vydávání i takto omezených finančních prostředků.Více zde:
http://www.eis.cuni.cz/cze/info3_00.html#infor
Co se týče vlastní oblasti kosmonautiky, tak co je podlě vás současným pilotním projektem ESA, třeba na toto desetiletí?
V 90tých léteech byl pro ESA stěžejní projekt Ariane 5, teď mě něco jako pilotní projekt chybí. Pokud to srovnáme s USA (projekt OSP) ,Čínou(kosmická stanice) nebo i Japonském(HOPE X), tak je Evropa chudý příbuzný.
Mlhavý projekt Aurura,dokončení ATV pro skomírající ISS,systém Galileo a relativně chudý průzkum Sluneční soustavy(Mars Expres,měsíční Smart a Rosseta). To je vážně na Evropu trochu málo.
S ambicióznějším programem přijde ESA až ve druhém desetiletí.
http://mek.kosmo.cz/novinky/kznl/200302.htm
Vývoj nového nosiče se dle programu FLPP (Future Launcher Preparatory Programme)začne defacto v roce 2013,doporučuji připočíst nějaké roky navíc a je otázka zda nedopadne jako Hermes.



 

15.11.2006 - 22:19 - 
tak třeba sem (pro změnu nevím, kam s příspěvkem:))

ESA vypsala soutěž na nápady, kudy se ubírat v následujících 30 letech http://www.esa.int/esaCP/SEMI6M0CYTE_index_0.html - takže pokud umíte anglicky a přesvědčíte o kvalitě svých názorů, máte jedinečnou možnost se zúčastnit European Exploration Workshop, který bude v lednu příštího roku v anglii ...

 

____________________
 
16.11.2006 - 00:40 - 
uzaverka "kvalifikacnich" nametu je uz 1.prosince!!! 
16.11.2006 - 07:43 - 
citace:
tak třeba sem (pro změnu nevím, kam s příspěvkem:))

ESA vypsala soutěž na nápady, kudy se ubírat v následujících 30 letech http://www.esa.int/esaCP/SEMI6M0CYTE_index_0.html - takže pokud umíte anglicky a přesvědčíte o kvalitě svých názorů, máte jedinečnou možnost se zúčastnit European Exploration Workshop, který bude v lednu příštího roku v anglii ...


Hlavně, aby ty nápady bylo z čeho financovat.
 
19.11.2006 - 11:06 - 
citace:
tak třeba sem (pro změnu nevím, kam s příspěvkem:))

ESA vypsala soutěž na nápady, kudy se ubírat v následujících 30 letech http://www.esa.int/esaCP/SEMI6M0CYTE_index_0.html - takže pokud umíte anglicky a přesvědčíte o kvalitě svých názorů, máte jedinečnou možnost se zúčastnit European Exploration Workshop, který bude v lednu příštího roku v anglii ...


spíš mě zajímá k čemu to je, tohle plánování mají dělat odborníci všech oborů u kulatýho stolu a ne děcka
 
19.11.2006 - 11:37 - 
Je to něco na způsob brainstormingu, a tento styl může přinést podnětné nápady.  
21.11.2006 - 11:54 - 
citace:
Je to něco na způsob brainstormingu, a tento styl může přinést podnětné nápady.

presne tak, jakykoliv odbornici by byli na hlavu padli, kdyby se nepokouseli ziskat nejake impulsy zvenci ... i kdyz jsou experti, tak nejsou vsevedouci.

 

____________________
 
22.11.2006 - 20:36 - 
http://quiz.esa.int/se_conditions.htm

"Filling in in the form below (all fields are mandatory)"

Kde je ten formulář? Vidí ho někdo?
 
22.11.2006 - 21:27 - 
> Kde je ten formulář? Vidí ho někdo?

Ano, vidím ho

Ale ne na té stránce s podmínkami, ale např. z původní stránky http://www.esa.int/esaCP/SEMI6M0CYTE_index_0.html se na form dá dostat přes odkaz "Competition entry form" vpravo mezi "Related links". Přímý odkaz na formulář je http://www.esa.int/esaHS/SEMQJXOFHTE_index_0.html .
 
22.11.2006 - 22:54 - 
Aha. To je to "pod".
No ty jejich stránky jsou poměrně šílené na orientaci. Kam se hrabe Kosmo Portál.

Díky.
 
 


Stránka byla vygenerována za 0.126625 vteřiny.