Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Ruský let na Mars?
02.4.2001 - 19:52 - 
MEK příspěvek #541

Četli jste na http://www.friends-partners.org/mwade/craft/marpost.htm o možnosti ruského pilotovaného letu k Marsu? Přijde mi to přimejmenšim velmi zajímavé.Myslím,že finance by se sehnat dali,jednak od případných zahraničích partnerů,ale hlavně nabízením reklamy.Otázkou však je,jestli by nestálo za to přidat nějaký ten peníz,aby kosmonauté mohli strávit pár hodin na Marsu(peníze získané z nabízení reklamy by tím ohromně vzrostli).
 

02.4.2001 - 23:18 - 
MEK příspěvek #542

Nedomnivam se že by Rusko mělo dost finančních prostředku ani na vyslaní kosmonauta na Měsíc, nedejbože na Mars.



 

03.4.2001 - 11:59 - 
MEK příspěvek #543

Zajímavý je i článek v "Nezavisimoj gazetě", ze kterého autor čerpá. V něm jsou vysvětleny důvody pro takový projekt: Alternativa k ISS, mezinárodní program, který by tentokrát koordinovalo Rusko. Často jsme zde diskutovali o cenách jednotlivých kosmických programů, zde autoři hovoří o 10 mld. USD. Finance budou rozhodně problém, ale mám pocit, že si autoři zbytečně zavírají dveře k vážnějším úvahám.
Skutečnost, že projekt byl vypracován v RKK Energija, by měl svědčit o jisté serióznosti. Nerozumím ale tomu, proč stavět obrovskou loď pro 6 kosmonautů (základní blok o délce 28 m a průměru 6 m), s nutností 4 startů znovuzrozené rakety Energija, když nejde o přistání lidí na Marsu.
Vysvětlete mi někdo, proč takovou misi nemůže uskutečnit loď postavená na bázi základního bloku Miru se tříčlennou posádkou a příp. několika menšími moduly.
Naopak zcela chápu RKK Energija, že si netroufá na výsadek kosmonautů na Marsu. Souhlasím ale se Zdeňkem, že bez přistání vypadá projekt jako "nedotažený do konce".

PS: Nevíte, co je to xenonový pohon?
Jiří Hošek



 

03.4.2001 - 15:32 - 
MEK příspěvek #544 - reakce na příspěvek #543

: Vysvětlete mi někdo, proč takovou misi nemůže uskutečnit loď postavená na bázi základního bloku Miru se tříčlennou posádkou a příp. několika menšími moduly.
: Naopak zcela chápu RKK Energija, že si netroufá na výsadek kosmonautů na Marsu. Souhlasím ale se Zdeňkem, že bez přistání vypadá projekt jako "nedotažený do konce".

: PS: Nevíte, co je to xenonový pohon?
: Jiří Hošek

Zkusím laicky odpovědět. Loď postavená na bázi základního bloku MIRu by nemohla být tak dlouho autonomní. Cesta na Mars a zpět bude trvat cca. 22 měsíců a po tu dobu + po dobu pobytu na orbitu Marsu (1 měsíc)musí být plně autonomní.
Tj. nelze doplňovat jídlo, nelze doplňovat kyslík, energetické zdroje, vodu apod. Na vše tam musí být technologie, která recykluje vše, co jen recyklovat jde. Všechno musí být minimálně zdvojené (míním všechny systémy) + náhradní aparáty. A to už bude muset být pěkný kolos.

Co je zajímavé je plánované masivní využití xenonových motorů jako hlavních motorů mise. Zde také padla otázka, co jsou xenonové motory. Jsou to v podstatě iontové motory, kde je použit xenon.
Iontový motor si můžete zjednodušeně představit jako ohromnou letící obrazovku, kde ale ze "stínítka" vylétávají kladné ionty aktivní látky (xenonu) a tak tvoří potřebný tah. Bokem pak musíme ještě speciální "elektrodou" vyrovnávat potenciál, tj. uvolňovat elektrony zpět do vyslaného xenonového kladného oblaku.

Iontový motor obecně má v použití výhodu proti klasickým motorům tyto:
- nepotřebuje okysličovadlo, místo něho vezeme také xenon, takže vezeme jakoby dvojnásobek paliva
- akcelerace je iontům udělována elektrickým polem, tzn. tah motoru je lehce regulovatelný a je dlouhodobý, stálý a výkon motoru je přímo úměrný dodanému výkonu
- energii pro urychlení iontů lze získat ze solárních článků
- motor skoro nemá pohyblivé, tj. nespolehlivé části, ke všemu může být konstruován jako velmi malý

Má však i své nevýhody:
- má malý tah, řádově desítky mili-newtonů (tato nevýhoda je kompenzována tím, že motor může běžet několik let v kuse)

První pokusy s xenonovým motorem jako hlavním motorem mise byly uskutečněny prostřednictvím mise Deep Space 1. Zde byl použit xenonový motor, který dával tah 92 mN při 2,3 kW el. energie a potenciálu 1280 V. Celý motor měřil, což je velmi zajímavé, pouhých 30 cm !!!! Za 1800 hodin činnosti motoru bylo spotřebováno 11,4 kg xenonu a byla získána rychlost 700 m/s.
Více na: http://nmp.jpl.nasa.gov/ds1/

Z tohoto přehledu je jasné, že xenonový pohon se hodí na dlouhodobé mise, kde je možné, či nutné pozvolna měnit trajektorii letu. Při použití této technologie pak je nutné směr korigovat nepřetržitě, nikoliv párkrát pomocí korekčních zážehů. Proto je nutné mít dobrou, resp. přesnou informaci o poloze vesmírného tělesa pro regulátor tahu.
Proto se dnes NASA intenzivně zabývá vývojem StartTracků.
A také je jasné, že se otevírají dveře výzkumům tohoto typu pohonu. Jednak jde o zvýšení výstupní rychlosti plynu, jednak o lepší zdroje energie než solární panely (učinnější solární panely, reaktory, lepší jaderné baterie ...)

Mějte se a s chutí mě opravujte ve všem, v čem jsem se spletl.

Véna




 

03.4.2001 - 16:34 - 
MEK příspěvek #546 - reakce na příspěvek #544

Myslím že by šel použít odvozený základní modul Miru,stačilo by ho vybavit přídavnými moduly(něco jako MPLM)se zásobami a záložními systémy. Problém osobně vidím ve velikosti a účelu lodě. Proč 6 kosmonautů,když stačí 4(Velitel+zástupce,lékař-specialista +zástupce). Lidé jsou důležití až na povrchu Marsu, na orbitě stačí družice. Xenonové iontové motory fungovaly na lehké družici DSP-1,ale ve velkém je ještě nikdo nezkoušel.
Dotaz: Šlo by nejdřív k Marsu poslat dva přistávací moduly a modul se zásobami a pak teprve pilotovanou loď,která by se s nimi setkala nad Marsem?



 

04.4.2001 - 08:46 - 
MEK příspěvek #547 - reakce na příspěvek #546

: Dotaz: Šlo by nejdřív k Marsu poslat dva přistávací moduly a modul se zásobami a pak teprve pilotovanou loď,která by se s nimi setkala nad Marsem?

Mnoho projektů počítá s tím, že by některé moduly letěly samostatně a setkaly se s pilotovanou lodí buď nad Marsem nebo přímo na jeho povrchu (např. rover). Při takovémto řešení odpadá nutnost obrovského urychlovacího stupně lodi i obrovské rakety.

PS. V sobotu má odstartovat sonda Mars Odyssey.



 

04.4.2001 - 19:46 - 
MEK příspěvek #549 - reakce na příspěvek #546

: Myslím že by šel použít odvozený základní modul Miru,stačilo by ho vybavit přídavnými moduly(něco jako MPLM)se zásobami a záložními systémy. Problém osobně vidím ve velikosti a účelu lodě. Proč 6 kosmonautů,když stačí 4(Velitel+zástupce,lékař-specialista +zástupce). Lidé jsou důležití až na povrchu Marsu, na orbitě stačí družice. Xenonové iontové motory fungovaly na lehké družici DSP-1,ale ve velkém je ještě nikdo nezkoušel.

Posádku s šesti členy považuji za optimální.V pořadu o Miru,který běžel před jeho zánikem,mluvi jeden doktor o tom,že po šesti měsících
na stanici začínají být kosmonauti trochu zdeptaní okolím.Zde by let trval dva roky a jejich zdeptání by bylo ještě umocněno tím,že by věděli,jak daleko jsou od Země.Depresívně by také mohla působit několika vteřinová odmlka v komunikaci se Zemí.Myslím tedy,že je nejlepší,aby na lodi byla "nějaká ta společnost".

Musel by to být skvělý pohlet na takovou obrovskou loď,když by obíhala na orbitě.Jenom ty její obrovské solární panely...



 

05.4.2001 - 06:47 - 
MEK příspěvek #550

:MYŠLENKY O PILOTOVANÉM LETU K MARSU BYŤ I BEZ PŘISTÁNÍ
PATŘÍ V SOUČASNOSTI POUZE DO OBLASTI SCI-FI.(1.4.=apríl).
Ať již z hlediska financí(to hlavně)a též technického vývoje
(jen si vezměte jak dlouho trvá postavení ISS,které se vleče
již nějakých 15 let od prvních projektů).
Z hlediska dopravních lodí má svět pouze sojuzy(vyvinuté
před 36lety pro lety snad i k měsíci) a raketoplány(4 ks!)(vývoj před
25 lety).Tedˇ je hlavní dokončit ISS v tom rozsahu,jaký je plánován
(Odhadem to dělá tak 50 letů STS,10-15 letů sojuzů a 30 letů progresů)
do roku 2007.

V současnosti v podstatě svět není schopen vyslat k Marsu ani
sondu s přístroji viz posledních 10 let letů k Marsu.

Mimochodem je zajímavé,že tato otázka v této diskusi zaujala
tolik zájemců(odhaduji,že mladšího věku,kteří zřejmě mají zájem
o sci-fi,kde jsou lety na Mars takovou prkotinou jako dojít ráno
do krámu pro housky).

Zdraví a všem přeje pěkný den M.Filip.

Četli jste na http://www.friends-partners.org/mwade/craft/marpost.htm o možnosti ruského pilotovaného letu k Marsu? Přijde mi to přimejmenšim velmi zajímavé.Myslím,že finance by se sehnat dali,jednak od případných zahraničích partnerů,ale hlavně nabízením reklamy.Otázkou však je,jestli by nestálo za to přidat nějaký ten peníz,aby kosmonauté mohli strávit pár hodin na Marsu(peníze získané z nabízení reklamy by tím ohromně vzrostli).





 

06.4.2001 - 08:16 - 
MEK příspěvek #551 - reakce na příspěvek #550

Můj pohled je jiný.
První, co jsem si ověřoval, bylo, jestli článek vyšel 1.4. Mám dojem, že L.Gorškov myslel svůj projekt vážně. Samozřejmě jde pouze o návrh, který nebyl nikde schválen. Úvahy o stálé kosmické stanici NASA také vznikaly před více než 30 lety téměř jako sci-fi; bylo jasné, že musí prozatím ustoupit vývoji raketoplánu.
Můžete si být jisti, že kdyby zde někdo teoreticky popsal třeba princip pohonu sondy k hypotetické planetární soustavě Alfy Centauri, tak si ten článek rád přečtu, protože o tom nevím vůbec nic.


Jiří Hošek



 

09.4.2001 - 11:55 - 
MEK příspěvek #552 - reakce na příspěvek #551

: :MYŠLENKY O PILOTOVANÉM LETU K MARSU BYŤ I BEZ PŘISTÁNÍ
: PATŘÍ V SOUČASNOSTI POUZE DO OBLASTI SCI-FI.(1.4.=apríl).
: V současnosti v podstatě svět není schopen vyslat k Marsu ani
: sondu s přístroji viz posledních 10 let letů k Marsu.

Pilotovaný let k Marsu není sci-fi. Současné problémy jsou pouze důsledkem podceňování významu vesmíru v USA a nedostatkem financí
a politické vůle v celém světě. Vzhledem k tomu, že náklady na vybudování částečné (v podstatě zbytečné,Bushem požadované)
protiraketové obrany USA se odhadují na 40 mld.USD,lze říct,že ani peníze nepředstavují neřešitelný problém. Všechny technické
problémy se dají vyřešit,ne sice hned a levně,ale DAJÍ !!!!
Let v podobě představené původním článkem je nereálný,ale idea letu na Mars nesmyslem NENÍ.
Radek V.,22 let, VUT Brno




 

09.4.2001 - 13:19 - 
MEK příspěvek #553 - reakce na příspěvek #542

Zaujalo mě, kolik kolegů na síti se zajímá a případně podporuje
myšlenku pilotovaného letu k Marsu. Ostatně Mars Society si klade
úplně stejné cíle. A úplně podobné úvahy byly dělány ještě dříve,
než byla Mars Society založena. Například časopis New Scientist
publikoval v roce 1964 sérii úvah o tom, jak svět bude vypadat v roce
1984 (rok 1984 byl vybrán proto, že je to současně i název Orwellova
románu, ale to je jiná historie). V příspěvku Exploration to the Farthest
Planets píše tehdejší ředitel Marshallova letového střediska NASA
Dr. W. von Braun toto: Man may have landed on the surface of Mars by
1984. If not, he will surely have made a close approach for personal observation
of the red planet. Jak je vidět, přání zde byla dlouho, a souhlasím
s těmi, kdož říkají, že je to otázka politických priorit, na co se budou
dávat peníze. Nedovedu ale dohadnout, jak se bude veřejné mínění vyvíjet
a bude-li v budoucnu více nakloněno výzkumu vesmíru (úplně jiná otázka
je podpora například výzkumu u nás, ale na to má každý z Vás jistě
svůj osobní názor a tak to tady nebudeme rozebírat).
Co je ovšem zajímavější jsou zprávy z Marsu. Jistě jste se v TV nebo
na internetu potěšili sekvencí ze startu rakety Delta 2 s 2001 Mars Odyssey
(jen věřím, že se někde v půlce letu neohlásí Zemi palubní počítač s
nějakým problémem, stejně jako to udělal ve známém románu počítač IBM,
pardon HAL).
Dále mě zaujala zpráva NASA 01-52, kde se píše o snaze vládní
zpravodajské agentury NIMA lokalizovat místo přistání sondy Mars Polar Lander
(ze snímků MGS). Po více než roce prý zjistili, že si MPL klidně stojí na povrchu Marsu
na svých třech přistávacích nohách. NASA je pesimističtější. Jelikož je rozlišovací schopnost
MGS asi 1,4m a rozměr MPL 2m, je to všechno na hranici rozlišení a
ty pixely, které jsou interpretovány jako MPL mohou být jen šumem
kamery. Bude to chtít další snímky pod jiným úhlem atd. Ale to je jen zajímavost.
Všem klidný den a sondě Mars Odyssey klidný let přeje Lubor Lejček



 

09.4.2001 - 19:35 - 
MEK příspěvek #554 - reakce na příspěvek #552

: : :MYŠLENKY O PILOTOVANÉM LETU K MARSU BYŤ I BEZ PŘISTÁNÍ
: : PATŘÍ V SOUČASNOSTI POUZE DO OBLASTI SCI-FI.(1.4.=apríl).
: : V současnosti v podstatě svět není schopen vyslat k Marsu ani
: : sondu s přístroji viz posledních 10 let letů k Marsu.

: Pilotovaný let k Marsu není sci-fi. Současné problémy jsou pouze důsledkem podceňování významu vesmíru v USA a nedostatkem financí
: a politické vůle v celém světě. Vzhledem k tomu, že náklady na vybudování částečné (v podstatě zbytečné,Bushem požadované)
: protiraketové obrany USA se odhadují na 40 mld.USD,lze říct,že ani peníze nepředstavují neřešitelný problém. Všechny technické
: problémy se dají vyřešit,ne sice hned a levně,ale DAJÍ !!!!
: Let v podobě představené původním článkem je nereálný,ale idea letu na Mars nesmyslem NENÍ.
: Radek V.,22 let, VUT Brno


USA je třeba vyprovokovat k přistání na Marsu nějakým potenciálním konkurentem,kterým by Rusko být mohlo,jen ty peníze...
Myslím,že v případě potřeby by USA dokázaly celý projekt uskutečnit za několik málo let.
P.S.:Co si lidé v roce 1960 asi mysleli o procházce na Měsíci?





 

10.4.2001 - 08:50 - 
MEK příspěvek #557 - reakce na příspěvek #554

: USA je třeba vyprovokovat k přistání na Marsu nějakým potenciálním konkurentem,kterým by Rusko být mohlo,jen ty peníze...
-->Těch impulsů může být několik, těžko říct, kdy přijdou, ale mám pocit, že NASA si nakonec bude muset vystačit s rozpočtem srovnatelným se současnými 14,5 mld. USD ročně. Což znamená dilema: mise na Mars nebo kosmická stanice-2? Co je vlastně důležitější? Nebo se velmoci z ekonomických důvodů dokáží domluvit na další spolupráci? Nedávno jsem četl zajímavý názor: Kdyby se USA bývaly vzdaly stanice ISS a pokračovaly v letech na Mir, měly by nyní finanční zdroje na přípravu mezinárodní mise na Mars, na kterou by na oplátku částečně přispívalo Rusko. Každá z velmocí by tak řídila jeden projekt a vůči sobě by se cítily rovnoprávné. Stejný princip vedl k odůvodnění projektu Marpost (USA: stanice, Rusko: Mars).
Zatím je podstatné, že není výrazně omezován program průzkumu Marsu automaty; podobnou úlohu sehrály před Apollem Rangery a Surveyory.

: Myslím,že v případě potřeby by USA dokázaly celý projekt uskutečnit za několik málo let.
-->NASA před čtyřmi lety jasně deklaroval, že je schopen projekt
realizovat maximálně osm let od případného politického rozhodnutí.
To odpovídá době realizace Apolla.

: P.S.:Co si lidé v roce 1960 asi mysleli o procházce na Měsíci?
-->Že je to sci-fi nebo apríl.

Jiří Hošek



 

10.4.2001 - 14:02 - 
MEK příspěvek #559 - reakce na příspěvek #552

Ani jsem si tady netroufal říct, že by k 40.výročí letu J.Gagarina mohlo Rusko vyhlásit nějaký nový program.
Před chvílí jsem ale slyšel v rádiu, že Rusko připravuje let na Mars, který by se měl uskutečnit ve 2.polovině příštího desetiletí. Vůbec nevím, o co jde, ani jestli by mělo jít i o přistání. Třeba je to celé kachna, ale jestli takový program nevyhlásí teď, tak už asi dlouho ne.

Hezký den přeje
Jiří Hošek



 

10.4.2001 - 14:29 - 
MEK příspěvek #560 - reakce na příspěvek #559

Jde asi o tuto agenturní zpravu:

Rusko připravuje let člověka na Mars
MOSKVA 10. dubna (ČTK) - Ruští vědci pracují na
projektu letu člověka na Mars, který by se mohl uskutečnit v
letech 2016 až 2020. "Bude to další krok v rozvoji světové
kosmonautiky po nynější Mezinárodní vesmírné stanici
(ISS)," řekl dnes v rozhovoru pro agenturu ITAR-TASS
ředitel lékařskobiologického ústavu Ruské akademie věd
Anatolij Grigorjev.
Projekt je teď podle něj ve stadiu "technické přípravy".
Ucelený program se může objevit v roce 2005, kdy bude
dokončena ISS. Na organizování letu na Mars se budou
podílet tytéž země, které se účastní projektu ISS, tedy vedle
Ruska také USA, Kanada, evropské státy a Japonsko.
Expedice na rudou planetu bude vyžadovat zcela novou
kosmickou loď s nejmodernějším vybavením, které
kosmonautům umožní pracovat zcela samostatně a bez
pomoci ze Země. Signál z oběžné dráhy Marsu na Zem
přijde totiž až za 20 minut, ale většina rozhodnutí musí
padnout okamžitě.
Odborníci soudí, že let na Mars potrvá asi dva roky: devět
měsíců tam, stejnou dobu zpátky a tři nebo čtyři měsíce
pobytu na planetě. Posádku by mělo tvořit čtyři až pět mužů,
ženy v ní nebudou. Jeden z kosmonautů musí být
bezpodmínečně lékař, a to chirurg i psycholog zároveň.
Podle Grigorjeva je třeba, aby lety na Mars byly
pravidelné, což umožní připravit planetu na případné budoucí
osady. Tyto plány "jsou zcela reálné, i když teď připomínají
fantastický sen", poznamenal vědec.
Mars, pojmenovaný podle římského boha války pro svůj
povrch rudé barvy, rozrytý meteority, posetý sopkami a
zbrázděný roklinami, si zatím svá tajemství přísně střeží.
Navzdory nejnovějším teoriím se zatím nikomu nepodařilo
přinést přesvědčivý důkaz o tom, zda byl nebo stále je na
rudé planetě život. Podle vědců však může přijít doba, kdy
lidé budou muset Zemi opustit, protože zdroje k životu
budou vyčerpány. Přesídlit pak mohou jedině do vesmíru.
Dosud nejambicióznějším pokusem evropských zemí zjistit
na Marsu známky života je projekt Beagle 2. Asi třicetikilový
modul Beagle 2, pojmenovaný po výzkumné lodi, s níž se v
první polovině 19. století plavil přírodovědec Charles
Darwin, má 26. prosince 2003 přistát na Marsu. Beagle
"pročichá" vzduch na Marsu a zavrtá se i do jeho povrchu,
aby odebral vzorky.
Existuje jistá naděje, že Mars byl před čtyřmi miliardami
let velmi podobný Zemi, s velkými zásobami vody a tím
správným chemickým prostředím. Podle některých teorií byl
dokonce z Marsu přenesen život na Zemi.

Je zajímavé, že se v návrhu projektu nemluví zatím o Číně.
Jinak tato zpráva částečně odpovídá na otázku kolegy Maixnera,
proč letět na Mars. Z komerčního hlediska asi žádné tlaky nejsou.
Praktická otázka je samozřejmě otázka života, to ale mohou zjistit automaty.
Zřejmě ale skutečně je tento návrh snahou Ruska být v čele takové
iniciativy, dodá to domácím obyvatelům opět pocit velmoci, vedoucí lidstvo
ze Země do kosmických dálek. Je zajímavé, že Rusové prostě takoví jsou.
Jinak hezký a zatím jen pozemský den Vám všem přeje Lubor Lejček




 

11.4.2001 - 09:19 - 
MEK příspěvek #561 - reakce na příspěvek #560

Hledal jsem komentáře ke včerejší agenturní zprávě o případném pilotovaném letu k Marsu,
co jsem do této diskuze zkopíroval. Na americkych strankach se komentuje jen rusky plan vytvorit
si vlastní kosmickou stanici na polární dráze ("aby bylo mozne lepe sledovat území Ruska"),
ale o plánu letu k Marsu jsem nějak nic nezahlédl (ale neprohlížím
všechno, třeba někdo z Vás ví více). Dále jsou tam vyjmenována ruská prvenství v dobývání kosmu,
připomělo mi to minulost, kdy jsem takový seznam vídával často.
Na ruských stránkách ta včerejší zpráva je, v podstatě agenturní zpráva je přesný překlad (rusky ale už nějak
zapomínám) ruské zprávy plus komentář dodaný agenturou ČTK. Uvidíme tedy,
jak se tento projekt bude vyvíjet.
Všechny na síti zdraví Lubor Lejček




 

12.4.2001 - 11:59 - 
MEK příspěvek #563 - reakce na příspěvek #561

Na I-netu jsem nenašel nic, pouze v dnešním Právu na str. 8 vlevo dole článek:

MOSKVA (DPA,ČTK,hor)
....Ředitel ruské kosmické agentury Jurij Koptěv, oznámil včera v Moskvě na mezinárodní konferenci o odvrácení militarizace vesmíru, jíž se účastní zástupci 104 zemí světa, že Rusko sice zkoumá možnost vytvoření vlastní kosmické stanice, ale v současné době se orientuje na účast v projektu ISS. Podle něj bude plnit všechny úkoly, které jsou s tímto projektem spojeny.
Koptěv také informoval o ruských plánech pilotovaných letů k planetám Sluneční soustavy, mj. k Marsu, které Rusko plánuje uskutečnit v letech 2016 až 2020.

Je to tedy zprostředkovaná informace a nevím, jestli si tisková agentura něco do zprávy nepřidala. Nikde jsem nenašel ani dementi předvčerejší zprávy. Zdá se mi, že v RKA by rádi svým partnerům v nejbližších letech takovou spolupráci navrhli.

Jiří Hošek



 

24.8.2006 - 14:45 - 
Tak se chystá v roce 2009 Rusko-čínská mise na Mars. Těsnější spolupráce těchto dvou států v kosmonutice by mohla vést k zajímavým výsledkům. Bohužel ani jeden z nich není ochoten být v tomto směru finančně štědřejší. 
31.10.2006 - 20:08 - 
Před mnoha lety, myslím že ve VTM ,byl kratičký článeček o letu na Mars za pomoci jednoho startu Energie s kosmickou lodí, zřejmě obdoba Saturn+Apollo.
Připadá vám tato mise teoreticky vůbec reálná? Když si vezmem třeba množství zásob na tak dlouhý let, tak i na 2-3 člennou posádku musel zbýt minimální prostor.
 
01.11.2006 - 07:37 - 
Počítal jsem misi k Marsu pomocí dvou startů Saturnu 5 (s 3člennou posádkou a 1 Landerem (pro 2) a klasickými KPL. Vyšlo mi to uskutečnitelné, navíc by posádka měla i větší obytný modul (snad až velikosti menšího Spacehabu). Problém byl v tom, že se cca půl roku letí tam, u Marsu jste maximálně 20 dní a pak zase letíte půl roku nebo víc zpátky, ale Poljakov dokázal, že je to možné. Pokud vyšlete dva roky předem ještě jeden Saturn 5 s druhým Landerem, můžete poslat 4 lidi a po setkání na orbitě Marsu uskutečnit dvě přistání, (navíc první přistání má záchrannou loď). Tento scénář platí i pro Ares 5. S 1 startem Energije to možné není, i kdyby rusové použili jaderný motor. Se dvěma starty už ano. Jenomže kvůli rizikům cesty NASA plánuje dvouroční misi s cca 1 rokem na Marsu (třetinová gravitace by měla stačit dostat posádku do formy pro zpáteční let). Můj návrh mi ale připadá lepší. 
 


Stránka byla vygenerována za 0.122892 vteřiny.