Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  31    32    33    34    35    36    37  >>
Téma: Rusko - Federální kosmický program (politika, rozpočet)
12.2.2015 - 14:23 - 
No jo, jenže to je ta věc, kterou nepředpokládali. :-) 
12.2.2015 - 15:01 - 
citace:
Okej, takze budeme dalsich 50 rokov lietat na sojuzoch, az ziskame taku vyspelost ze zrazu pristaneme na marse. Naopak, kadejake americke lodicky s integrovanym zachrannym systemom a motorickym pristavanim su menej vyspele a rozhodne menej poctiva praca, pretoze nelietaju 50 rokov... a europa? Pche! Aj keby urobila navratovu kabinu jak krava so servisnym modulom z atv (co moze z fleku), rusi su daleko vpredu pretoze ich sardinkarne lietaju v rovnakej podobe UZ 50 ROKOV. To je vyspelost, panecku...

Yamato, a v čem se tak zásadně liší americké zkušenosti? Mercury hup nahoru s jednou sardinkou a šplouch do moře (jako Vostok, akorát že ten sebou plácnul do stepi). Gemini hup nahoru se dvěma sardinkami a šplouch do moře (jako Voschod, opět do stepi). Pak ovšem přišlo Apollo a uznávám, že to byla velká změna, ale opět šplouch do moře a nakonec útěk od projektu, takže veškeré z toho plynoucí zkušenosti jsou fuč a všechno se musí v rámci SLS/Orion vyvíjet znovu. Pak raketoplán. Velké sny a velký ekonomický průser a slepá ulička kosmonautiky. Ale pozor, aspoň konečně přesné přistání na pevnině (jako Buran)! Jenže i tohle je fuč a Orion, drahý jako prase, bude opět šplouchat do moře. Tak kde je, sakra, nějaký postup dopředu? Snad jen u SpaceX, pokud se naplní plány a dojde k vícenásobnému použití a k přesnému motorickému přistání 1. stupně i pilotované lodi (jako u raketoplánů) a snížení nákladů (někam na úroveň těch opovrhovaných Sojuzů).


No napriklad ten orion ma tepelny stit z avcoatu, co je material z apolla, a backshell su zase keramicke dlazdice, co je z sts. Tie technicke parametre a data z apolla a sts sa tiez nestratia, su v ucebniciach (a na wiki )
Naopak o parametroch zondu sa hlada tazko, a je ich malo na robenie nejakych solidnych zaverov. A o tom nafukovacom stite som nasiel jednu spravu a konec... Takze nejaky rozdiel v skusenostiach bude. Ono skusenost co lezi niekde v sufliku je nanic, pokial sa k tomu nedostanu dalsie generacie inzinierov.
 
12.2.2015 - 17:07 - 
citace:

No napriklad ten orion ma tepelny stit z avcoatu, co je material z apolla, a backshell su zase keramicke dlazdice, co je z sts. Tie technicke parametre a data z apolla a sts sa tiez nestratia, su v ucebniciach (a na wiki )
Naopak o parametroch zondu sa hlada tazko, a je ich malo na robenie nejakych solidnych zaverov. A o tom nafukovacom stite som nasiel jednu spravu a konec... Takze nejaky rozdiel v skusenostiach bude. Ono skusenost co lezi niekde v sufliku je nanic, pokial sa k tomu nedostanu dalsie generacie inzinierov.

Je veľmi naivná predstava myslieť si, že ked niečo nenájdeš po pár klikoch na googli alebo na wiki, tak že sú tie informácie stratené. Jasné, často nie sú pri ruských kozmických technologiách verejne prístupné všetky technické detaily, no to nie sú vždy ani pri amerických. Navyše dajme tomu inžinieri, ktorý by v Rusku začali na nejakom projekte robiť a potrebovali by k nemu súvisiace informácie z dávnejších skúšok podobných technológii, by sa k nim aj určite dostali, bez ohľadu na to, či sú niekde v šuflíkoch alebo trezoroch (čo navyše často ani nie je pravda, stačí sa len spýtať v príslušných inštitútoch a konštrukčných kanceláriách). Proste kde je vôla, tam je aj cesta.
Jasné, občas sa nejaká technologia naozaj stratí, ale to sa dokonca stáva aj v Amerike (čo myslíš, keby chceli Američania opätovne postaviť už tebou spomínanú Galileo probe, išlo by to ako po masle? - odpoved ťa prekvapí).
A ak máš problém nájsť si niečo k onomu nafukovaciemu tepelnému štítu - nech sa páči:
http://www.dlr.de/rb/Portaldata/38/Resources/dokumente/gsoc_dokumente/rt/arcachon_paper.pdf
http://www.spaceflight.esa.int/irdt/factsheet.pdf
 
12.2.2015 - 19:16 - 
No napriklad ten orion ma tepelny stit z avcoatu, co je material z apolla, a backshell su zase keramicke dlazdice, co je z sts.

Yamato, ptal jsem se, kde vidíš postup dopředu. Ty ho vidíš v tomhle, po padesáti letech vývoje a asi bilionu utracených dolarů (v dnešní kupní síle). No dobře, obdivuji tvůj optimistický pohled na svět. [Upraveno 12.2.2015 NovýJiřík]
 
12.2.2015 - 20:13 - 
Dobrá, a jaký tepelný štít má Sojuz, když jsme u toho "postupu dopředu"? 
12.2.2015 - 21:47 - 
citace:
No napriklad ten orion ma tepelny stit z avcoatu, co je material z apolla, a backshell su zase keramicke dlazdice, co je z sts.

Yamato, ptal jsem se, kde vidíš postup dopředu. Ty ho vidíš v tomhle, po padesáti letech vývoje a asi bilionu utracených dolarů (v dnešní kupní síle). No dobře, obdivuji tvůj optimistický pohled na svět. [Upraveno 12.2.2015 NovýJiřík]


nechcem sa tu zbytocne hadat. pokial niekto tvrdi ze 50 rokov lietany sojuz, ktory nikdy neletel inam ako na LEO, je vrchol dokonalosti, zatialco orion urceny pre BEO, stavany na skusenostiach z apolla a STS je postup dozadu, tak to je asi skor otazka filozofickeho pohladu na svet.
Niekto vidi zebru a zacne elaborovat ze to je kon s bielymi pruhmi. Ja vidim stale len zebru. Ked budu astronauti z oriona zbierat kamene na asteroide a rusi budu stale zdokonalovat skusenosti v sojuzoch na LEO, tak sa mozeme vratit k tejto plodnej diskusii o tom co je postup dopredu. [Edited on 12.2.2015 yamato]
 
13.2.2015 - 00:29 - 
Ked budu astronauti z oriona zbierat kamene na asteroide a rusi budu stale zdokonalovat skusenosti v sojuzoch na LEO, tak sa mozeme vratit k tejto plodnej diskusii o tom co je postup dopredu. [Edited on 12.2.2015 yamato]

To je férový postoj. Jestli někdy Orion s lidmi k tomu asteroidu poletí, tak o tom můžeme zavést řeč. Já jen že za necelé dva roky jsou v USA volby a ty se pravidelně projevují snahou o sebeprosazení zrušením toho, co zavedl ten před tím.
 
13.2.2015 - 07:21 - 
No, jak je vidět, Obamovi se to až tak nepodařilo - Orion se staví, SLS (něco jako Ares V) taky. Bohužel se mu podařilo zdržet program o nejmíň tři roky. Nechápu tebou uváděný bilion dolarů - to počítáš i Apollo? Nebo jen STS, který se použil na lety družic, vypuštění observatoří, záchranu a provozování Miru, stavbu a provoz ISS a hromadu dalších věcí? Tvoje argumenty jsou dost divné. 
13.2.2015 - 09:07 - 
Páni vašnostové, přelezte laskavě se svou debatou někam do Budoucnosti/Minulosti/Souvislostí kosmonautiky a uvolněte vlákno pro diskuzi na téma ruský Federální kosmický program (politika, rozpočet). 
13.2.2015 - 11:00 - 
Tak jo, když to shrnu, Rusko má spoustu zkušeností z různých oblastí (Zondy, Luny, Věnery, zkoušky LK-1, Bor, Buran), většinu těch informací má někde uloženou. Pro ruského vědce, pověřeného báťuškou Putinem něco vyvinout, po podepsání tří bumážek třem různým sveřepě se tvářícím důstojníkům raketového vojska nebo FSB, se příslušné dveře po určité, předem neurčitelné době, určitě otevřou. Bohužel ale báťuška Putin v současnosti (ne)válčí na Ukrajině, aby se Ukrajina zpacifikovala a vyčerpala, a zapomnělo se na Krym, k tomu ještě bonus rozvratu Evropské Unie, z velké části zaviněný jejími neschopnými politiky. Takže nemá zájem ani o spolupráci s ESA (beztak jde většinou o špiony z NATO) a nebo dokonce s ukrutnými USA, které usilují jen a jen o pohlavní zneužití bodrého a silného ruského medvěda. Tudíž nemá zájem ani o spolupráci na ISS, ani na ničem jiném novém, s jedinou výjimkou. A tou je, že to nové musí vyděsit USA, nebo alespoň Polsko a Pobaltí, a musí to zvýšit útočnou sílu, pardon, co to kecám, obranyschopnost Udatné Ruské Armády. Takže od Ruské kosmonautiky v nejbližších pěti letech nečekám vůbec nic, a myslím si, že nebudu překvapen. 
13.2.2015 - 13:22 - 
citace:
No, jak je vidět, Obamovi se to až tak nepodařilo - Orion se staví, SLS (něco jako Ares V) taky. Bohužel se mu podařilo zdržet program o nejmíň tři roky.


S Orionem by se dalo souhlasit, ale Ares byl podle mě zrušen zcela správně. Mimochodem, proč by to zrovna v Rusku mělo fungovat jinak? Tam se v kosmickém průmyslu snad nikdy nepolitikařilo? Já měl třeba za to, že někteří noví vysocí lidé v ruské kosmonautice nemají rádi výrobce Sojuzu nebo tak něco. (Nezmiňoval to tu někdo nedávno?) [Upraveno 13.2.2015 Geal]
 
14.2.2015 - 12:15 - 
citace:
Tak jo, když to shrnu, Rusko má spoustu zkušeností z různých oblastí (Zondy, Luny, Věnery, zkoušky LK-1, Bor, Buran), většinu těch informací má někde uloženou. Pro ruského vědce, pověřeného báťuškou Putinem něco vyvinout, po podepsání tří bumážek třem různým sveřepě se tvářícím důstojníkům raketového vojska nebo FSB, se příslušné dveře po určité, předem neurčitelné době, určitě otevřou.


To myslíte vážně? nebo si jen děláte srandu? Můžete něčím, čímkoliv, doložit, že minulé zkušenosti a plány konstruktérů nejsou uloženy v archivech dotyčných konstrukčních kanceláří, ale ve sklepeních absolutně nesouvisejících resortů typu FSB? To nám chcete namluvit, že archív Boeingu je uložen v centrále FBI? A archív mladoboleslavské Škodovky v centrále BIS, nebo (vzhledem k majiteli Škodovky) v berlínském Bundesamtu für Verfassungsschutz? A že když se mladoboleslavští inženýři chtějí podívat na výkresy stodvacítky, tak musí podepisovat bumážky a jet do Prahy do BISky, nebo snad do Berlína?

Navíc je kolosální nesmysl zatahovat do kosmonautiky Putina. Protože za prvé, kromě první poloviny 60. let se Kreml o kosmonautiku prostě nezajímal. A za druhé, jak se psalo výše, Rusko není stát postavený na evropských tradicích, ale na asijských, proto tam hlava státu nenařizuje jednotlivých občanům co mají dělat a jak se mají chovat.

citace:
Takže nemá zájem ani o spolupráci s ESA (beztak jde většinou o špiony z NATO) a nebo dokonce s ukrutnými USA,


Nevládní ukrajinští publicisté říkají, že takový stav mysli není neobvyklý, ale po vypnutí kyjevských TV kanálů je prý po pouhých několika týdnech člověk opět schopen vnímat okolí. Po dalších několika týdnech už pak je dokonce schopen pochopit, kdo nemá zájem o spolupráci, kdo už desetiletí neustále vyhlašuje nové a nové sankce, kdo utrácí miliardy dolarů na budování pátých kolon a rozvracení demokraciií, kdo bombarduje desítky zemí atd..

Možná by jejich recept fungoval i ve střední Evropě.
 
14.2.2015 - 12:19 - 
šme še pobavili. Popojedem... 
14.2.2015 - 12:34 - 
citace:
A za druhé, jak se psalo výše, Rusko není stát postavený na evropských tradicích, ale na asijských, proto tam hlava státu nařizuje jednotlivých občanům co mají dělat a jak se mají chovat


Opraveno. :-)
 
14.2.2015 - 20:45 - 
A za druhé, jak se psalo výše, Rusko není stát postavený na evropských tradicích, ale na asijských, proto tam hlava státu nařizuje jednotlivých občanům co mají dělat a jak se mají chovat

Pokud jsem postřehl, tak je to Evropská unie, kdo lidem zakazuje/nařizuje jaké smějí/nesmějí používat žárovky, kolik wattů smějí mít vysavače atd. To nedělá žádná vláda v Asii, dokonce ani v KLDR (i když tam to asi není nutné, v noci šťáva nejde, tak na co žárovky).
 
14.2.2015 - 21:38 - 
Netušil jsem, že Evropská Unie je "hlava státu". Despocie je tradičně spíš orientální systém. 
14.2.2015 - 21:52 - 
OT: 100 W žiarovky zakázal Putin ?? Fasa, čo keby sme na neho uvalili nejaké sankcie...Trebárs aby nemohol do USA dodávať raketové motory, čo vy na to?  
14.2.2015 - 22:09 - 
Já jsem vždycky byl proti závislosti amerického národního kosmického programu na ruských motorech. Ale zase na druhou stranu, jak sami lidé z Eněrgomaše poukázali, bez exportů by dost možná ta firma už dnes neexistovala. Tak teď snad aspoň přežijí díky Angaře. 
15.2.2015 - 08:17 - 
citace:
Ale zase na druhou stranu, jak sami lidé z Eněrgomaše poukázali, bez exportů by dost možná ta firma už dnes neexistovala.


asi tak. Potrebuju sa navzajom.
 
15.2.2015 - 09:19 - 
to geal:

Projednou vám vaše vtipkování prominu, ale propříště si před diskuzí o asijském způsobu vlády něco přečtěte. Pokud neovládáte ruštinu, zkuste např. The Cambridge History of China, nejlépe 8 svazek. Troufnu si napsat, že budete velmi udiven.
 
15.2.2015 - 10:49 - 
To mám opravdu veliké štěstí, že mi odpouštíte. Bohužel jsem spíše zastánce osvícenství a humanismu, a tak nedokáži ocenit výhody systému popravujícího tisíce lidí a budu raději trpět pod žárovkovým a vysavačovým útlakem. Můžete mě politovat, jestli chcete. 
15.2.2015 - 11:02 - 
citace:
To mám opravdu veliké štěstí, že mi odpouštíte. Bohužel jsem spíše zastánce osvícenství a humanismu, a tak nedokáži ocenit výhody systému popravujícího tisíce lidí a budu raději trpět pod žárovkovým a vysavačovým útlakem. Můžete mě politovat, jestli chcete.

Absolútne súhlasím. Osobne som v Rusku bol niekoľkokrát a mám tam aj rodinu ktorá mi povedala aký je tam "raj". Takže X-krát budem trpieť pod žiarovkovým a neviem akým Bruselským útlakom ako pod Putinovskou demokraciou. Je to na dlhú a nekonečnú debatu ale nevieme si vážiť v akom systéme žijeme čim nechcem povedať že je to OK. Nie je to OK.
 
15.2.2015 - 11:13 - 
Mimochodem, aby to bylo trošku víc k tématu, pořád ještě tu nezaznělo, jakým způsobem ti oškliví západní experti v 90. letech způsobili ten týmiž lidmi zmíněný úpadek sovětské kosmonautiky po Chruščevovi. Ale mám pocit, že klást takové podpásové otázky by bylo příliš kruté. 
25.2.2015 - 00:09 - 
Uskutočnilo sa zasadnutie Vedecko-technickej rady Roskozmosa s cieľom posúdenia koncepcie ruskej pilotovanej kozmonautiky do roka 2030.

http://www.roscosmos.ru/21321/

Javí sa mi to akoby sa dohodli na účasti v ISS do 2024. Rozhodnutie o rakete k riešeniu úloh na vysokých orbitách a ďalej bolo odložené na marec.
 
25.2.2015 - 09:32 - 
citace:
Javí sa mi to akoby sa dohodli na účasti v ISS do 2024.


Souhlasili s návrhem koncepce. Do 2024 ISS, pak samostatná ruská stanice, od počátku 30. let pilotované lety k Měsíci

to Geal:

Jestli "těmi lidmi" myslíte mne, tak to není to kruté ani podpásové. A to proto, že kdyby jste se obtěžoval přečíst mé repliky, zjistíte, že jsem o úpadku sovětské kosmautiky po Chruščovovi nic nenapsal.

To, že jste diskuzi o Ervého nesmyslech (umístění archívů velkých podniků obecně a kosmických zvláště + míra přímého zasahování hlavy státu do života země) převedl na žárovky a popravy mi lichotí. I když repliky k věci by byly ještě milejší. Nicméně u žárovek mě teorie nezajímá a popravy jsou hoodně mimo téma (jen podotknu, že nahrazení plošných masakrů statisíců výběrovými popravami tisíců je velký civilizační pokrok; škoda že některé země k němu ještě nedospěly).
 
25.2.2015 - 10:30 - 
citace:
...popravami tisíců je velký civilizační pokrok; škoda že některé země k němu ještě nedospěly).
Teraz neviem či myslíte na to isté na čo myslím ja ( napr. gheto v Moste či niektoré osady na východe Slovenska ) [Editoval 25.2.2015 fritz.lochmann]
 
25.2.2015 - 10:40 - 
Mod:
Prosím vraťte se ke kosmonautice ... pokud politika, tak jen v přímé souvislosti s kosmonautikou. Žádné popravy a podobné věci tu probírat nebudeme. Při pokračování tímto směrem začnu podobné příspěvky mazat.
 
25.2.2015 - 11:59 - 
citace:
Mod:
Prosím vraťte se ke kosmonautice ...
O.K.
Anatoly Zak dnes informuje o oddelení časti ruského segmentu ISS od zvyšku stanice po roku 2024 http://www.russianspaceweb.com/vshos.html
Mne sa to zdá trošku chaotické a zmätočné najmä v spojení s MLM, UM a OKA-T. Zjavne sa jedná o obraz ruskej ekonomiky. Modulov NEM-1 a 2 sa na ISS zrejme nedočkáme vôbec, u MLM a UM je tiež otázne či sa vôbec dostanú k ISS. Chýbajú peniaze, ďalej je tu šlendriánstvo a neschopnosť priemyslu vyrobiť niečo zmysluplné. Teda okrem zbraní určených na "obranu ruských záujmov"
 
25.2.2015 - 14:27 - 
citace:
Chýbajú peniaze, ďalej je tu šlendriánstvo a neschopnosť priemyslu vyrobiť niečo zmysluplné. Teda okrem zbraní určených na "obranu ruských záujmov"

peniaze nechýbajú.. je to ťažko uveriteľné, ale je to naopak, je ich až príliš veľa
a "vesmírne preteky 2"?
a prečo by rusi mali vyvolávať niečo čo znovu "prehrajú"?
oni si myslia že ich prehrajú..
ja si myslím, že tie prvé vyhrali.. predali prvú skutočnú letenku
podľa mňa absolútne víťazstvo
že to rusi neuznávajú a ignorujú, to je ich "mentálny" problém
na rusoch nezáleží
totiž to
a čo vy páni kozmici?
vy by ste chceli nové vesmírne preteky?
vesmírne preteky sú v príkrom rozpore s ideou "žijeme v globalizovanom svete" (v ktorom je možné napríklad globalizovane bojovať proti "GW", a mnoho iného )
tak čo chcete ich?
lebo ak ich vy nechcete, skuhrať na Rusov, že to oni ich nechcú, je scestné
rusi tu problém nemajú
 
25.2.2015 - 14:42 - 
Ja ich chcem Preteky vyprodukovali viac vysledkov v kratsom case, nez globalizovany svet, ktory sa zameriava na jobs programy. Dnes je zrejme ze globalizovany svet je chimera, vychod ma svoje videnie, zapad zase svoje. Ked uz sa maju pretekat, nech sa pretekaju v pichani vlajok do planet, a nie v destabilizovani nevhodne pohodenych krajin. 
<<  31    32    33    34    35    36    37  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.217226 vteřiny.