Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4    5    6    7  >>
Téma: APOLLO
20.12.2006 - 18:48 - 
neviete niekto ako fungoval stabilizacny system pri starte LM z mesiaca? mam na mysli fakt, ako ovplyvnovalo umiestnenie paliva po bokoch raketoveho motora premiestnovanie taziska? 
03.1.2007 - 12:57 - 
citace:
nemate iekto dobry link na apollo aplications, nejake dobre zhrnutie vsetkych planovanych operacii a vsetkeho mozneho co s tym suvisi


Neni to sice link, ale vrele doporucuji nejnovejsi (leden 2007) cislo casopisu Spaceflight. Najdete v nem dva celostrankove rozpisy (plus nekolikastrankovy komentujici clanek) toh. s cim se pocitalo pro prvnich 28 letu rakety Saturn-1B a prvnich 25 letu rakety Saturn-V. (Sice tyto plany nikdy nebyly oficialne prijate NASA, byt vznikly na jeji pude, ale davaji jasnou predstavu o tom, co vsechno slo s hardwarem Apollo delat a v jake posloupnosti.) Jen doplnuji, ze Saturn-1B nakonec letel devetkrat (vyrobeno 14 ks), Saturn-V trinactkrat (vyrobeno 15 ks).

 

____________________
Tomas Pribyl
 
03.1.2007 - 14:21 - 
Pěkný výběr PDF dokumentů o Skylabu je na

http://www.geocities.com/bobandrepont/skylabastp.htm

 

____________________
Antonín Vítek
 
12.1.2007 - 10:18 - 
Měl bych jeden dotázek ohledně programu Apollo a konkrétně prvního přistání, Apolla 11.

Bylo před letem a prvním přistáním nejak probíráno a určováno co Armstrong po vstupu na povrch Měsíce řekne? Nebo ta legendární větička bylo na něm?


díky
 
12.1.2007 - 10:31 - 
Ahoj,

Prva veta bola samozrejme dopredu vymyslena (NASA), bohuzial to kozmonaut nepovedal len tak. Taktiez bol uz dopredu napisany text, ktory by prezident precital, keby sa astronauty nedostali domov.

Dovi
 
12.1.2007 - 11:05 - 
Díky za odpověď.
Jo tom případněm projevu prezidenta vim.
Je někde možno najít české znění?
 
12.1.2007 - 11:51 - 
citace:
Díky za odpověď.
Jo tom případněm projevu prezidenta vim.
Je někde možno najít české znění?


Český text byl v KOSMOS-NEWS č.16 (leden 2001) - http://web.quick.cz/kosmos-news2001/k121919171.htm

nebo tady - http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=990720_004852_vedatech_ond

 

____________________
Milan H.
 
12.1.2007 - 14:33 - 
Český text Nixonova projevu pro případ, že by astronauti z Apolla 11 nemohli odstartovat z Měsíce, mám v 1. dílu Kolumbů vesmíru. Mimochodem, právě jsem si přinesl korektury 2. dílu, takže jestli všechno půjde jako na drátkách, měl by být koncem února v knihkupectvích. 
16.2.2007 - 13:32 - 
taka mala zaujimavost urcite uzko suvisiaca s danou temou:

1973 September - Cancelled: Skylab Rescue. Prime Crew: Brand, Lind,
Influenced by the stranded Skylab crew portrayed in the book and movie 'Marooned', NASA provided a crew rescue capability for the only time in its history. A kit was developed to fit out an Apollo command module with a total of five crew couches. In the event a Skylab crew developed trouble with its Apollo CSM return craft, a rescue CSM would be prepared and launched to rendezvous with the station. It would dock with the spare second side docking port of the Skylab docking module. During Skylab 3, one of the thruster quads of the Apollo service module developed leaks. When the same problem developed with a second quad, the possibility existed that the spacecraft would not be maneuverable. Preparation work began to fit out a rescue CSM, and astronauts Vance Brand and Don Lind began preparations to rescue astronauts Bean, Garriott, and Lousma aboard the station. However the problem was localized, work arounds were developed, and the first space rescue mission was not necessary. The Skylab 3 crew returned successfully in their own Apollo CSM at the end of their 59 day mission.


chcel by som vytvorit akysi calculator s udajmi o pomeroch hmotnosti a paliva pri jednotlivych klucovych manevroch pri ceste zo zeme na orbit, z LEO na masacny orbit, na pristatie a start, na odlet z masacneho orbitu a pre alternativne zachytenie sa na LEO. ma niekto pristup k tymto udajom? alebo ak uz to niekto ma vypocita alebo ma alternativu tak by ju sem nemohol umiestnit? ja mam vo svojich vypoctoch mnoho nezrovnalosti a nechcem nikoho mylne zavadzat

dakujem
 
16.2.2007 - 14:10 - 
citace:
chcel by som vytvorit akysi calculator s udajmi o pomeroch hmotnosti a paliva pri jednotlivych klucovych manevroch pri ceste zo zeme na orbit, z LEO na masacny orbit, na pristatie a start, na odlet z masacneho orbitu a pre alternativne zachytenie sa na LEO. ma niekto pristup k tymto udajom? alebo ak uz to niekto ma vypocita alebo ma alternativu tak by ju sem nemohol umiestnit? ja mam vo svojich vypoctoch mnoho nezrovnalosti a nechcem nikoho mylne zavadzat


Na vsechna cisla kolem programu Apollo VRELE DOPORUCUJI knihu "Apollo - The Definitive Sourcebook" autoru Richarda Orloffa a Davida Harlanda (Springer Praxis, 2006). Sest set stranek nabitych cisly, cisly, cisly... Treba k palivu a okyslicovadlu: pro kazdou misi rozepsano, kolik byl tankovano, kolik si jaky manevr vyzadal (vlastni lod, lunarni modul, jednotlive stupne rakety, proste absolutne vsechno).

Pokud to opravdu potrebujete, neznam lepsi zdroj.

 

____________________
Tomas Pribyl
 
24.2.2007 - 16:19 - 
nieco o apollo aplications:

http://fotky.azet.sk/jsFotka.phtml?i9=7d6a66cd5c93&ft=24523509&ftv=1&ftid=14

http://fotky.azet.sk/jsFotka.phtml?i9=7d6a66cd5c93&ft=24523512&ftv=1&ftid=15

dufam ze posluzi :-)
 
03.4.2007 - 12:35 - 
Zaujalo ma, aké problémy vyplávali napovrch z hľadiska integrácie, bezpečnosti pri riešení krízových situácií v apolle 13.
Hlavne nekompatibilita niektorých častí modulov.
Dosť ma prekvapilo, že pri návrhu lodí sa príliš nezaťažovali tým, aby sa dali vzájomne zameniť dôležité komponenty a muselo sa imrovizovať.
Našiel som nejaké informácie o redizajne lodí po tom nešťastnom lete.
http://www.friends-partners.org/partners/mwade/craft/csmlcell.htm
http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/alsj/a13/a13.summary.html
http://www.astronautix.com/flights/apollo13.htm

Ako je to pri návrhu takých výprav ?
V projekte nie sú poradcovia na prežitie alebo improvizáciu ?
Neviem si predstaviť, že by také problémy kvôli nedostatočnej integrácii vznikli pri výprave na Mars.

 

____________________
Jaro
 
06.4.2007 - 07:43 - 
Loď Apollo CSM stavěl North American Aviation, LM stavěl Grumman. Každý vycházel z maximální optimalizace pro svůj úkol a ze svých zkušeností, v požadavcích nebylo nic o kompatibilitě a zaměnitelnosti. SM Apolla měl tři kyslíko-vodíkové články, které mohly fungovat nezávisle. Byl to tedy dostatečně bezpečný systém. Jenomže holt nikoho nenapadlo, že by nádrž mohla explodovat a poškodit i ostatní dvě, takže celý systém byl vyřazen. Pro další lety Apolla byly přijaty bezpečnostní opatření. Při jakékoliv další misi se zkušenosti využijí (kompatibilita, možnost výměny součástek, tahání energie, vody a systémů životních potřeb z různých částí lodě. Máme jenom jednu jistotu: vždycky se na něco zapomene nebo podcení (Challenger, Columbia). Můžeme jen doufat, že NASA neztratila svoje improvizační schoponosti. 
18.4.2007 - 22:13 - 
Dotaz
Apolo 8 mělo měsíční orbitu pod uhlem 12 st. .Byl směr letu ze západu na východ? Děkuji.
 
19.4.2007 - 08:16 - 
Ano, při letu nad přivrácenou stranou ze západu na východ (tj. při pohledu ze Země zleva doprava). 
19.4.2007 - 14:33 - 
citace:
Ano, při letu nad přivrácenou stranou ze západu na východ (tj. při pohledu ze Země zleva doprava).
Tak jsem to napsal blbě, že.
Při letu nad odvrácenou stranou ze západu na východ.

Zondy létaly také tak?
 
19.4.2007 - 16:30 - 
Profil letu:

http://www.myspacemuseum.com/profile.htm

http://www.hq.nasa.gov/office/pao/History/SP-350/profile.html

http://www.myspacemuseum.com/zond.htm

Podle těchto profilů Zondy létaly nad odvrácenou stranou Měsíce v opačném směru než Apolla (profil dráhy Zondů je kreslen z pohledu od jihu, tj. jinak, než jsme zvyklí).
 
19.4.2007 - 16:52 - 
citace:
... SM Apolla měl tři kyslíko-vodíkové články, které mohly fungovat nezávisle. Byl to tedy dostatečně bezpečný systém. Jenomže holt nikoho nenapadlo, že by nádrž mohla explodovat a poškodit i ostatní dvě, takže celý systém byl vyřazen. ...


To není přesné.

Byly to tři palivové baterie, každá tvořená 31 palivovými články. Ty byly až do Apolla 13 zásobovány ze 2 (dvou) nádrží s kapalným kyslíkem a 2 nádrží s kapalným vodíkem umístěných v vektoru č. 4 modulu SM; po havárii od Apolla 14 byla přidána ještě třetí nádrž na kyslík a třetí nádrž na vodík, které byly umístěny v do té doby prázdném sektoru č. 1 (výseči) válce SM a to z bezpečnostních důvodů na protilehlé straně od umístění stávajících dvou kyslíkových nádrží.

Při havárii byly otřesem vyvolaným vyražením průchodky kabelů stěnou kyslíkové nádrže č. 2, uvnitř níž došlo k požáru a tím k nekontrolovatelnému nárůstu tlaku, byl poškozen ventil (možná i potrubí nebo jeho příruby) u sousední, jinak nepoškozené nádrže č. 1, kterým postupně unikal kyslík do prostoru. Naštěstí únik byl natolik pomalý, že se podařilo řadu věcí udělat, než přestaly pracovat palivové baterie (spotřebovala se i část energie v akumulátorových bateriích CM, které se pak před návratem do atmosféry musely dobít z LM).

Schematický obrázek viz např.

http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/lunar/ap13acc.html

Závěrečná zprávy vyšettřovací komise v plnoém znění je na

http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/lunar/apollo_13_review_board.txt

 

____________________
Antonín Vítek
 
19.4.2007 - 22:56 - 
Tak jsem to napsal blbě, že.
Při letu nad odvrácenou stranou ze západu na východ.
citace:



Směr letu je pořád stejný od západu na východ i pro odvrácenou stranu Měsíce.
Ale Apolo 10 a další měli uhel orbity od 160 do 178 st. . Při Zemi to znamená opačný směr otáčení. Platí to i pro Měsíc?
 
19.4.2007 - 23:00 - 
.
citace:

Ano, při letu nad přivrácenou stranou ze západu na východ (tj. při pohledu ze Země zleva doprava).


Směr letu je pořád stejný od západu na východ i pro odvrácenou stranu Měsíce.
Ale Apolo 10 a další měli uhel orbity od 160 do 178 st. . Při Zemi to znamená opačný směr otáčení. Platí to i pro Měsíc?

 
20.4.2007 - 13:55 - 
citace:
Směr letu je pořád stejný od západu na východ i pro odvrácenou stranu Měsíce.
Chybně jste mě pochopil. Samozřejmě, že směr letu je pořád stejný.
citace:
Apolo 8 mělo měsíční orbitu pod uhlem 12 st...
Ale Apolo 10 a další měli uhel orbity od 160 do 178 st.

Apollo 8 nemělo na LLO i=12 st., ale i=168 st.
citace:
Při Zemi to znamená opačný směr otáčení. Platí to i pro Měsíc?

Ano, viz trajektorie, které jsem pro Vás včera vyhledal.
 
20.4.2007 - 20:56 - 
citace:
Apollo 8

NSSDC ID: 1968-118A
Launch Information

Launch Date/Time: 1968-12-21 at 12:51:00 UTC
Launch Site/Country: Cape Canaveral, United States
Vehicle: Saturn 5
Orbital Information
Orbit Central Body Epoch Start/End Date/Time Periapsis Apoapsis Period Inclination Eccentricity
Orbiter Earth 1968.356:05:06:00 (21 Dec)
- 1968.356:15:41:37 (21 Dec) 183.2 km 190.6 km 88.15 m 32.51° .00113
Orbiter Moon 1968.359:09:59:20 (24 Dec)
- 1968.359:14:00:00 (24 Dec) 111.2 km 310.6 km 128.7 m 12° .097
Orbiter Moon 1968.359:14:00:00 (24 Dec)
- 1968.360:06:10:16 (25 Dec) 110.4 km 112.3 km 118.9 m 12° .001
Key
Code Meaning
km kilometers
Return to Spacecraft Information
NASA logo
For questions about this mission, please contact:
Dr. David R. Williams
GSFC-Code 690.1
NASA Goddard Space Flight Center, Greenbelt, MD 20771
301-286-1258
dave.williams@gsfc.nasa.gov
citace:
Orbita :

i=32,60° ; h=181-191 km (okołoziemska);
i=12° ; h=111-315 km (okołoksiężycowa)
citace:
Parametry mise

* CSM se hromadí: 63,531 lb (28,817 kg)

[upravit překlad]

Zemská vyčkávací dráha

* Přízemí: 112.8 mi (181.5 km)
* Apogee: 118.9 mi (191.3 km)
* Sklon: 32.51 °
* Období: 88.17 min

[upravit překlad]

Měsíční orbita

* Perilune: 69.5 mi (111.9 km)
* Apolune: 193.3 mi (311.1 km)
* Sklon: 12 °
* Období: 128.7 min

citace:

Apollo 8 nemělo na LLO i=12 st., ale i=168 st.

Ale NASA uvádí něco jiného. Komu mam věřít?
 
20.4.2007 - 21:22 - 
citace:
Ale NASA uvádí něco jiného. Komu mam věřít?


Pravda může být různá, protože závisí na tom, co vezmete za základní rovinu:

- zemský rovník
- měsíční rovník
- rovinu ekliptiky

Pokaždé vám vyjde něco úplně jiného!!!!!!!!

Stejně tak např. u sond Stereo se stále vztahuje sklon k zemskému rovníku, i když už se pohybuje na heliocentrické dráze, takže dostáváte hodnoty kolem 30 stupňů, i když v heliocentrických ekliptikálních souřradnicích je to kolem 5 stupňů.

 

____________________
Antonín Vítek
 
20.4.2007 - 22:26 - 
vlado> Apolo 8 mělo měsíční orbitu pod uhlem 12 st...
JH> Apollo 8 nemělo na LLO i=12 st., ale i=168 st.

Toto je docela zajímavá teoretická otázky. Jestli je totiž energeticky (nebo jinak) výhodnější navést kosmickou loď na "retrográdní" oběžnou dráhu kolem Měsíce nebo ne? (slovem "retrográdní" v tomto případě myslím to, že loď při pohledu ze Země přelétá přivrácenou stranu Měsíce "zprava doleva" (od "Měsíčního východu" na "Měsíční západ")

Selským rozumem mi zatím vychází trochu výhodněji to, aby loď odlétala od Měsíce zpět k Zemi "proti směru letu Měsíce kolem Země" (aby lépe motoricky "vykompenzovala" rychlost letu Měsíce kolem Země). Protože Měsíc snad při pohledu ze Země obíhá Zemi "zprava doleva" (ve stejném směru, jako Země rotuje kolem své osy), tak pokud jsou motorické manévry pro zachycení na LLO a odlet k Zemi (LOI, TEI) prováděny nad odvácenou stranou Měsíce ("za Měsícem"), měla by loď přitom letět za Měsícem "zleva doprava" a výsledkem by měla být "retrográdní" dráha se sklonem nad 90°.

Je tato moje laická představa správná? (něco mi na ní nesedí, ale nevím co)
[Upraveno 20.4.2007 poslal ales]
 
21.4.2007 - 00:03 - 
citace:
citace:
Ale NASA uvádí něco jiného. Komu mam věřít?

Sklon 12 stupňů k lunárnímu rovníku, ale na retrográdní dráze (tzn. 168 st., pokud to porovnáváte s dalšími Apolly).
Velice podrobně je to popsáno a nakresleno zde:
http://www-lib.ksc.nasa.gov/lib/archives/apollo/pk/1APOLLO8.PDF
 
22.4.2007 - 22:15 - 
citace:

Pravda může být různá, protože závisí na tom, co vezmete za základní rovinu:

- zemský rovník
- měsíční rovník
- rovinu ekliptiky

Pokaždé vám vyjde něco úplně jiného!!!!!!!!


Pravda je jenom jedna . Uhel se měří k rovníku uváděného tělesa.
Od roviny ekliptiky to je pro Zem +23,4 st,pro Měsíc +5 st. .
Nevím jak jste došlí k uhlu 168 st .
Mě vychází,že Apolo 8 mělo opačný směr otáčení kolem Měsíce než ostatní Apolá.
 
24.4.2007 - 09:59 - 
citace:
Nevím jak jste došlí k uhlu 168 st .
Opsal jsem to ze SPACE-40.
citace:
Mě vychází,že Apolo 8 mělo opačný směr otáčení kolem Měsíce než ostatní Apolá.
Jak jste se tedy vypořádal s trajektoriemi uvedenými na stranách 9a a 14b tohoto dokumentu?:
http://www-lib.ksc.nasa.gov/lib/archives/apollo/pk/1APOLLO8.PDF



 
24.4.2007 - 20:35 - 
citace:
ak jste se tedy vypořádal s trajektoriemi uvedenými na stranách 9a a 14b tohoto dokumentu?:
http://www-lib.ksc.nasa.gov/lib/archives/apollo/pk/1APOLLO8.PDF



Vo tom to je. V dokumentu jsou znázorněny udajné trajektorie A 10-17 a né Apola 8. Dá se to poznat podle udajného místa změny eliptické dráhy kolem Země na eliptickou dráhu kolem Měsíce. Apolo 8 mělo pozemskou eliptickou dráhu s apogeem až za Měsícem.
 
25.4.2007 - 10:00 - 
Vlado, přečtěte si prosím první odstavec:

http://history.nasa.gov/ap08fj/12day3_lunar_encounter.htm
 
27.4.2007 - 11:21 - 
Myslím, že nejautoritativnějším zdrojem dat o selenocetrických drahách jednotlivých misí Apollo je publikace:

A. N. Winterboltom, G. E. Perry: "The DRA Table of Space Vehicles 1958-1991." - Farnborough : DRA, 1993. - Str. T-33 až T-38.

Ještě jsem nestihl všechno dát do SPACE-40, tak souhrn základních údajů dávám sem (pořadí parametrů je sklon k měsíčnímu rovníku /stupňů/, perioda /min/, výška pericetra /km/, výška apocentra /km /):

Apollo 8 LOI-1: 168; 128; 112; 313
Apollo 8 LOI-2: 168` 120; 112; 115

Apollo 10 LOI-1: 174.4; 129; 111; 316
Apollo 10 LOI-2: 174.4; 120; 107; 115

Apollo 11 LOI-1: 178.75; 128; 113; 313
Apollo 11 LOI-2: 178.75; 120; 100; 122
Apollo 11 DOI (LM): 178.7; 114; 14; 108

Apollo 12 LOI-1: 164.7; 128; 111; 314
Apollo 12 LOI-2: 164.7; 120; 100; 122
Apollo 12 DOI (LM): 164.7; 114; 14; 111

Apollo 14 LOI-1: 166; 128.5; 109; 315
Apollo 14 DOI (CSM + LM): 166; 114.0; 16; 110
Apollo 14 LOI-2 (CSM): 166; 118.4; 104; 114

Apollo 15 LOI-1: 151.28; 128; 108; 314
Apollo 15 DOI (CSM + LM): 151.28; 114; 15; 109
Apollo 15 LOI-2 (CSM): 151.28; 120; 103; 123
Apollo 15 LOI-3 (CSM): 151.28; 120; 100; 141

Apollo 16 LOI-1: 169.3; 128; 107; 315
Apollo 16 DOI (CSM + LM): 169.3; 114; 20; 96
Apollo 16 LOI-2 (CSM): 169.3; 120; 98; 126

Apollo 17 LOI-1: 159.9; 128; 94; 317
Apollo 17 DOI-1 (CSM + LM): 159.9; 115; 28; 109
Apollo 17 DOI-2 (LM): 159.9; 114; 13; 111
Apollo 17 LOI-2 (CSM): 159.9; 118.8; 96; 126

Upozorňuji však, že operativní výpočty selenocentrických drah lodí Apollo (jak velitelského a služebního modulu - CSM, tak měsíčního modulu - LM) probíhaly v souřadné soustavě, která byla definována takto:

počátek souřadnic - těžiště Měsíce

základní rovina - rovina, procházející těžištěm Měsíce a rovnoběžná s rovinou rovniku Země v okamžiku prvního navedení lodi na cirkumlunární dráhu (LOI-1) (tedy NIKOLI ROVINA MĚSÍČNÍHO ROVNÍKU !!!!)

směr osy X: směr k jarnímu bodu v okamžiku LOI-1

Jinak význam zkratek nahoře pro "nepamětníky":

LOI - lunar orbit insertion - navedení na dráhu kolem Měsíce
DOI - descent orbit insertion - navedení na sestupnou dráhu (k měsíčnímu povrchu pro přistání)
CSM - Command and Service Modules - velitelský a servisní modul
LM - Lunar Module - měsíční (výsadkový) modul


[Upraveno 29.4.2007 poslal avitek]

 

____________________
Antonín Vítek
 
<<  1    2    3    4    5    6    7  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.206793 vteřiny.