Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen
Poslední návštěva: 23.6.2024 - 03:58

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4  >>
Téma: Jednosměrná kolonizace Marsu ?
21.1.2011 - 15:42 - 
Zakládám na toto šílené téma samostatné diskuzní vlákno, abych nebyl offtopic u Falconu 9 (případně to sem můžete přesunout, kdo jste moderátor). Mluví se o tom čím dál více, na renomovaných diskuzních fórech se objevují anketyu, apod.

Z obchodního hlediska to má zdrcující logiku: bylo by to nesrovnatelně levnější, než klasická "návratová" mise. Nejrizikovější i nejnákladnější fází cesty by stejně byl návrat zpět na Zemi. A jednosměrná mise by vyvolala bezprecedentní emoce a zájem veřejnosti - pořady jako Superstar nebo XYZ má Talent by bledly závistí. "Běžná" mise by masy nudila, a spíše by upozornila lidi ve stylu "cože - my tam ještě nebyli ? a za to tu NASA vlastně celá ta desetiletí platíme ?".

Je zde ještě jeden zajímavý problém - a tím je zaručená ochrana Země před případným zamořením mimozemskými mikroorganismy. Vlastně jde o jakousi "dlouhodobou karanténu" - pokud by kolonisté na Marsu přežili bez problémů třeba 20 let, tak by asi šlo konstatovat, že je bezpečné, aby se vrátili na Zemi.

Související odkazy:

http://blogs.physicstoday.org/newspicks/2010/10/pair-pushes-for-manned-one-way.html
Pair pushes for manned one-way Mars mission

http://www.heraldsun.com.au/news/world/nasa-mars-mission-a-one-way-trip/story-e6frf7lf-1225944877007
NASA Mars mission a one-way trip

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1324192/Hundred-Year-Starship-Mars-mission-leave-astronauts-planet-forever.html
The Hundred Year Starship: The Nasa mission that will take astronauts to Mars and leave them there forever
 
21.1.2011 - 15:31 - 
http://www.novinky.cz/veda-skoly/222092-o-let-na-mars-bez-navratu-je-velky-zajem-hlasi-se-400-lidi.html
O let na Mars bez návratu je velký zájem, hlásí se 400 lidí

Lidé musí kolonizovat jiné planety i za cenu, že to pro ně bude znamenat trvalé rozloučení se Zemí, protože let bude technicky možný zatím jen směrem – tam. S touto myšlenkou přišel loni v říjnu americký časopis Journal of Cosmology – a vyvolal naprosto nečekanou reakci: už teď chce vyrazit na takovou cestu na čtyři stovky dobrovolníků.

Tedy: v jedné anketě na Slashdotu hlasovalo pro tuhle možnost fakt nezanedbaetlné procento lidí. Ale mě to tak překvapivé nepřijde: v populaci je velké množství mužů středního a vyššího věku, před důchodem, často bezdětných, nebo rozvedených - nebo prostě osamělých, třeba již bez rodiny. Sci-fi a kosmonautika znamená návrat do dětství - a úkolem "přebytečných" mužů bývalo ve většina kultur prostě - riskovat. Samotné námořní obchodování historicky začínalo určitě jako životu nebezpečná platba do neznáma, s mizivou šancí na návrat. Lidé i dnes riskují život celkem běžně - třeba v rámci kriminální pokusů, nebo různých ozbrojených politických bojů, apod. A nebo třeba jen při sportu.

Prostě nejde ani tak o to, že bych někoho chtěl k "sebevražedné" expedici hecovat - spíše mi zajímá možnost, že by někdo, kdo se tak jako tak chová dost "sebevraždně" už na Zemi, byl jaksi přesměrován směrem ke vznešenějším cílům.

Ale samozřejmě - tohleje určitě pravda:
Albert Harrison, který od 70. let studuje psychologii astronautů, ale varuje, že život na jiné planetě nebude žádná legrace. „Po vzrušení při startu a po přistání na Marsu bude velmi těžké vyhnout se depresi. Koneckonců, lidé přeruší spojení s rodinou, přáteli a všemi důvěrně známými věcmi. Každý den bude hodně podobný těm ostatním. I prostředí bude asi k smrti nudné,“ upozornil.

K zešílení by byl konec jakékoliv interaktivity: se Zemí by si kolonisté už navěky vyměňovali jen "dopisy", doručované až za desítky minut. Pro nás dnes nepředstavitelné - ale ještě začátkem 19. století bylo běžné, že příbuzní, kteří se odstěhovali do zámořských kolonií, už pak celý zbytek života posílali jen dopisy (Vedlo to taky k nebývalému rozvoji literárních dovedností a ke "zlidovění" této dříve spíš elitářské dovednosti...).

Ještě v 18. století vyslal fracnouzský král do Tichomoří expedici, z nichž se většina účastníků nikdy nevrátila domů živá - a navíc, neměli ani jistotu, že se domů dostanou jejich objevy ! (v tomto by situace kolonistů na Marsu byla dnes daleko lepší). Kolonisté by se nejprve krátce stali celebritami, "rockovými hvězdami"... poté by zájem veřejnosti opadl, a oni by se stali doživotními odsouzenci.

Ale rozhodně by pro ně nebyl "každý den stejný": Země by jim vysílala bezpilotní nákladní lodě. Nalezení a vyložení posílaných zásob by byla priorita č. 1, otázka přežití. A na základě získaných zkušeností by ze Země létali asi i další kolonisté. Opadl by zájem - a nebo by naopak narůstal ? K čemu by vedla necenzurovaná, radioamatérská komunikace mezi Zemí a kolonií na Marsu ? jaké by byly politické důsledky ? vyhrožovala by Země "vzbouřeným" kolonistům, že zastaví zásobovací lety, pokud vyhlásí "nezávislost" ?

A jak by to bylo se zpátečním letem ? nebyl by nakonec tenhle let více riskantní, než rozhodnout se dožít zbytek života na Marsu ? prali by se po letech kolonisté o zpáteční letenky ?

Každopádně: Elon Musk je jediný z těch, kteří o zřízení kolonie na Marsu mluví, kdo skutečně má v hangáru funkční raketu, do které může případné zájemce naložit. Vše ostatní zatím byly čisté teorie - o pilotovan0 kosmonautice se zatím rozhodovalo na nejvyšší politické úrovni - ne na úrovni osobní iniciativy či odvahy.
 
21.1.2011 - 15:54 - 
akos to tam písal?
"Ale mě to tak překvapivé nepřijde: v populaci je velké množství mužů středního a vyššího věku, před důchodem, často bezdětných, nebo rozvedených - nebo prostě osamělých, třeba již bez rodiny. Sci-fi a kosmonautika znamená návrat do dětství - a úkolem "přebytečných" mužů bývalo ve většina kultur prostě - riskovat."

http://beyondapollo.blogspot.com/2011/01/mars-needs-women-2000.html

ženy toho menej "zožerú", sú odolnejšie proti ponorkovej chorobe atď.. atď..
súkromná iniciatíva, nám aj tu môže priniesť iné výsledky, ako by sme čakali
 
21.1.2011 - 16:10 - 
No já bych ženám nic nezakazoval... ani účast na "jednosměrné" misi... ale zejména v začátcích je zde jedna velká neznámí: když lidstvo kolonizovalo Zemi, tedy její obyvatelné oblasti, tak se tedy cestou postupně rozmnožovalo - a to je i to, co si představujeme pod heslem "kolonizace sluneční soustavy" - ne, že by tam lidé jezdili na dovolenou, ale že by se tam skutečně rodily děti.

Ale teprve toto by ale u minikolonie na Marsu - zvláště bez zaručené možnosti návratu - byl skutečně dratický morální problém. Není určitě fér, aby se děti rodily do prostředí, kterému nejsou přizpůsobené.

No a i když tam ženy mohou odcestovat s odhodláním děti nemít - tak by to stejně asi byla poněkud depresivní představa, ze které nevidím jednoduché východisko.

Muži jsou zvyklí se vydat víceméně na povel - nebo na truc - někam, kde mají v podstatě v popisu práce vydržet - a zemřít. Známe i osamělé "strážce" majáku, kterým lodi vozili zásoby jednou za několik let. I toto dokázali někteřé lidé zvládnout - a byla to tehdy skoro větší izolace, než bude ta na Marsu.

Faktem je, že pokud vím, tak rodiny s dětmi nežijí ani na antarktických základnách - snad kromě nějakých propagandistických argentinských, v nejteplejších oblastech - a to je na Antarktidě prakticky jistá možnost návratu, a přeci jen: min. v létě se tam dá vylézt na vzduch bez speciálního vybavení.

Takže je to skutečně celé HODNĚ zajímavá otázka, jaké by ta kolonie měla mít složení, a jak by vypadal. Samozřejmě - jak se tam kolonisté budou "hromadit", tak se bude zlepšovat šance, že budou schopní řešit složitější situace... ale jiné problémy se mohou objevit.
 
21.1.2011 - 17:08 - 
Predovšetkým - deti sú tradične akýmsi symbolickým spečatením "nároku na územie", v zmysle my sme tu a sme tu doma, toto je náš domov, naše "rodné miesto".

Lenže na druhej strane je obvyklé (a rozumné) mať deti až vtedy, keď je miesto "zabepečené", keď poskytuje dostatočne vysokú mieru bezpečia proti okolitému "nepriateľskému" prostrediu...
S možnosťou návratu to príliš veľa spoločného nemá. Skôr je tu úzke spojenie so sebestačnosťou kolónie.

Jednosmerná výprava je otázkou skôr politickou ako inou, a myslím, že najviac protivníkov má /mala by v skupine voličov, ktorý by sa nikdy na takúto výpravu sami nikdy nepodujali - majú z podobných akcií strach, obvykle preto, že sú si až príliš dobre vedomí faktu, že by v podobnej akcii so svojimi schopnosťami neobstáli.



[Upraveno 21.1.2011 Alchymista]
 
21.1.2011 - 18:36 - 
Tak zase beru na sebe úlohu rozrušovače fantasy idylky.
Jak budou ochráněni lidi na Marsu i během cesty tam před kosmickým zářením?

 

____________________
--
MIZ
 
21.1.2011 - 21:10 - 
citace:
Tak zase beru na sebe úlohu rozrušovače fantasy idylky.
Jak budou ochráněni lidi na Marsu i během cesty tam před kosmickým zářením?


Na Marsu bude nutné se po většinu času tak nějak "zahrabat". byly tam objeveny výchozy poměrně rozsáhlých podzemních prostorů (zřejmě) sopečného původu, takže evidentně první základny budou tak či onak "jeskynní".

cesta tam bude sázka do loterie, jak se zdá... vysloveně riziková by byla snad jen hodně nadstandardní sluneční aktivita. stínění lodě bude nutné rozšířit o nějaká jádra lehčích prvků.. taková nádrž s vodou vypadá dost nadějně.

zkušenosti s delšími lety do "otevřeného kosmu" bude právě asi potřeba získávat postupně... nejdřív třeba měsíc nebo dva, na zkoušku, a pak teprve někoho posílat na Mars. [Upraveno 21.1.2011 xChaos]
 
21.1.2011 - 21:12 - 
"Jak budou ochráněni lidi na Marsu i během cesty tam před kosmickým zářením?"

ver.. never.. extrémne rýchla cesta "tam", sa dá relatívne lacno, zariadiť aj pomocou "poctivej" chémie
pri pobyte na marse musia pomôcť roboti, ktorí vybalia a nafúknu nejaký veľký nafukovací modul, a potom ho "zahrabú", majú na to x rokov pred príchodom kolonistov [Upraveno 21.1.2011 alamo]
 
21.1.2011 - 21:14 - 
citace:
Predovšetkým - deti sú tradične akýmsi symbolickým spečatením "nároku na územie", v zmysle my sme tu a sme tu doma, toto je náš domov, naše "rodné miesto".



přesně tak.

citace:

Lenže na druhej strane je obvyklé (a rozumné) mať deti až vtedy, keď je miesto "zabepečené", keď poskytuje dostatočne vysokú mieru bezpečia proti okolitému "nepriateľskému" prostrediu...
S možnosťou návratu to príliš veľa spoločného nemá. Skôr je tu úzke spojenie so sebestačnosťou kolónie.



přesně tak. a toto se dá očekávat nejprve po desítkách let, kdy by Země vysílala další a další "ztracené" kolonisty.

citace:

Jednosmerná výprava je otázkou skôr politickou ako inou, a myslím, že najviac protivníkov má /mala by v skupine voličov, ktorý by sa nikdy na takúto výpravu sami nikdy nepodujali - majú z podobných akcií strach, obvykle preto, že sú si až príliš dobre vedomí faktu, že by v podobnej akcii so svojimi schopnosťami neobstáli.



zajímavé na tom je, že omezená jednosměrná výprava - na rozdíl od zpáteční cesty, což by byla mega-expedice epických rozměrů - začíná už dnes být v dosahu možností financování (i realizace) soukromým sektorem. Viz Space X. Ano, nepůjde to hned... ale nejsme od toho vzdáleni 100 let, spíš třeba tak 5 let.

a těžko říct, jestli je na místě to soukromému sektoru zakazovat.... i když je to samozřejmě dost šílená mise (ale dnes a denně dělají lidé i tady na Zemi větší a sebevražednější pitomosti).
 
21.1.2011 - 21:30 - 
"Lenže na druhej strane je obvyklé (a rozumné) mať deti až vtedy, keď je miesto "zabepečené", keď poskytuje dostatočne vysokú mieru bezpečia proti okolitému "nepriateľskému" prostrediu..."

to je náramne čudná vec, ktorá závisí na "uhle pohľadu", tu na zemi sa za zábezpeku proti -okolitému "nepriateľskému" prostrediu- považuje práve to že máte deti, čo sa o vás na staré kolená postarajú..
opýtajte sa našich rómov, prečo "vyrábajú" ďalších rómov, hoci vlastne ani nemajú s čoho by ich uživili
 
21.1.2011 - 22:54 - 
Já bych to s dovolením vzal přesně z opačného konce:

jedním z nejjistějších zdrojů příjmů je dneska status mediální celebrity. no a první rodina založená na Marsu by jistě byla hodně ve středu zájmu médií - ve skutečnosti - daleko víc, než osamělý trosečník/dobrodruh vysazený na Marsu na doživotí.

takže paradoxně - co se samotného finančního zabezpečení týče, tak by u členů rozmnožující-se kolonie na Marsu bylo asi jedno z nejlepších v pozorovatelném vesmíru... to ale nic nemění na tom, že by to bylo hodně divné...
 
21.1.2011 - 23:11 - 
"to ale nic nemění na tom, že by to bylo hodně divné..."
sprav si niekedy turistický výjazd na Lunik 4 v "Košicoch" a potom budeš mať iné merítka "podivnosti"
akože to Alchymista?
"najviac protivníkov má /mala by v skupine voličov, ktorý by sa nikdy na takúto výpravu sami nikdy nepodujali - majú z podobných akcií strach, obvykle preto, že sú si až príliš dobre vedomí faktu, že by v podobnej akcii so svojimi schopnosťami neobstáli."

o čo sú viac proti.. o to viac následne potom "zúrivejšie" sú ochotný sledovať a konzumovať (a platiť) životné osudy "neštandardných" ľudí v najrôznejších reality šou

"co se samotného finančního zabezpečení týče, tak by u členů rozmnožující-se kolonie na Marsu bylo asi jedno z nejlepších v pozorovatelném vesmíru.."

takže v tomto má xChaos rozhodne pravdu
cesta na mars, dokonca aj s návratom, by bola ako "reality šou" dokonca zisková už dnes..

 
22.1.2011 - 12:17 - 
Ok... otazká dětí je podle mne velmi duležitá, ale než dojde na děti je tu otazka sexu čož je dnes v kosmonautice takové tabu..... Takže než dojde na děti tak my mne zajímalo co s tímto tabu ve vesmiru... Připadně na Marsu.

Nechci tuhle diskuzi vžádnem připade zbulvarizovat, jen mi to vyvstává jako celkem duležitá otázka hlavne pro některé puritánské američany.

----------------------------------------------------------

Jinak podle mne jsou samotné děti duležité pro dlouhodobé udržení kolonie, prvni bych to viděl na 10 let stavby pořádné zakladny v uboči nejaké hory, půl zakladny v jeskyni, zde prostory pro spanek, nemocnice, jidelna, škola a také v nejvetší hloubce uložen jaderný reaktor.
Na volném prostransví kde by byla druhá pulka základny byly "větší stavby" a to vyzkumné labolatoře, vyrobní haly, hangary na vozidla, telekomunikačni sít a především skleník na potraviny...

Přeci jenom musi být v obytných prostorech ve skále nějaká okna... protože koukat do zdi cely život mi připada 100x více deprimujici než cokoli jiného, vyrubana zakladna do skaly s okny na kterých budou nějaké zaviratelné ovověné okenice či neco podobného na stínení zaření mi přijde jako schudná varianta než uplne ponořit obyvaci bunky do skály.

Po těch deseti letech jak bude alespon čast zakladny v plném provozu a dalši část ve stavbě tak bych už osobně doporučil děti přivádět na svět č. "2"...

Podle mne by to ti stavaři zakladny (např. 500 lidi) při vhodných strojich a dodávkach do země stihli za par let..

---------------------------------------------------

A podle mne by to bylo medialně velmi zajímavé téma pro všechy věkové katerogie i lidi různého společenského statusu, jak pro nas co se o kosmonautiku zajimáme a další inteligenci (která normalně "velké bratry" nesleduje) tak i pro "obyčejné" lidi co jim je kosmonautika normalne u zadku a koukaji na telenovely a "velké bratry"...

Z toho by bylo ohromné množství peněz protože by to byla "kosmicka reality show" a celosvetově. Možná už jen tím by si ta mise na sebe vydělala peníze a také na zasobování stavebnimi stroji a jinými materiály a potřebami pro chod. [Upraveno 22.1.2011 Conquistador]
 
22.1.2011 - 15:48 - 
No... jako reálné vidím, že ta počáteční "jednosměrná" kolonie by minimálně ve světě získala takový ohlas, že by lidé všude ve světě najednou masově souhlasili i s financováním cesty prvních kolonistů zpět ... jakkoliv by náklady na takovou misi předtím pokládaly za přemrštěné. 
22.1.2011 - 16:00 - 
Nebo ještě jinak - zpáteční cesta není nemožná, je pouze nereálně nákladná. Nákladnější, než zásobování kolonisty na Marsu konzervama po zbytek jeho života (pokud si vodu a kyslík převážně vyrobí na místě...)

Jednoduše tedy jednosměrní kolonizátoři mohou být motivováni finančně: stačí demonstrovat návrat třeba jen u první trojmístné posádky, aby lidi věřili, že návrat je možný.

Dalším kolonistům nabídnete každému miliardu dolarů po návratu, pokud na Marsu vydrží aspoň 10 let. No do tohohle by myslím už šel ledaskdo, ne ? a přitom je to směšná částka ve srovnání s celkovými náklady té expedice. Ale přitom je tam prvních deset let možné místo paliva pro cestu zpět posílat další a další kolonisty, a teprve za deset let je začít vozit zpět :-)

Paradoxně - i minimální pilotovaná mise na Mars, která by jen rychle dovezla lidi tam a zpět, a neměla sama o sobě žádný vědecký význam, by sehrála obrovskou roli: demonstrovala by další dlouhodobé výpravě, že cesta zpět je možná - pouze si vzhledem k vysoké ceně bude nutné zpáteční lístek dlouhodobě "odpracovat".

Tím se ale zásadně mění celá logika odkládání Marsovské mise: takovéto "když už tam letí, tak jich musí letět aspoň 50", "když už tam budou, tak ať zůstanou na povrchu aspoň celý marsovský rok, ať se to vědecky vyplatí", apod.

Prdlajs: kdyby se podařilo "Marsovské Apollo" - tedy velmi zhruba 2-3 členná mise, u které by se 1-2 lidi dotkli na pár hodin povrchu Marsu a zase zdrhali zpět - tak by to znamenalo, že by pak "trvalá" kolonizace Marsu měla nějaké mravní opodstatnění: "vidíte - umíme lidi dostat zpět - jen ne všechny najednou"

(No v případě nečekaných problémů by se pořád mohla ta "precursor" mise změnit na trvalou kolonizaci... poslat jim zásoby navíc by oproti ostatním nákladům byla legrace...)

Do budoucna by celkově mise k Marsu mohly být koncipované tak, že třeba na pět lidí cestujících tam by se tam vezlo palivo pro dopravu cca jednoho člověka zpět (zásoby nehrají takovou roli). Místo v "záchranných člunech" by by bylo vyhrazené třeba pro kolonisty se zdravotními problémy, u kterých je známo řešení na Zemi ale není možné jejich řešení "v terénu". Případně, pokud by byl rezervní kapacity přebytek, tak by stačilo vyhlásit, že "předčasná" výpověď by na Zemi byla spojená se ztrátou nároku na odměnu za ten dlouhodobý pobyt...

ekonomicky je to jasné, ale psychologicky ne: kdyby část kolonistů měla možnost cesty zpátky a část ne, mohl by mezi nimi vzniknout nějaký druh davové psychózy nebo nevraživosti. takže když už, tak by snad bylo lepší, aby aspoň zpočátku nemohl odletět nikdo... a další "turnus" po těch 10ti letech měl na palubě dost kapacity pro všechny... (na druhou stranu - třeba by tam někdo chtěl prožít celý život dobrovolně - to se nedá takhle předpovědět... )
 
22.1.2011 - 16:32 - 
citace:
No... jako reálné vidím, že ta počáteční "jednosměrná" kolonie by minimálně ve světě získala takový ohlas, že by lidé všude ve světě najednou masově souhlasili i s financováním cesty prvních kolonistů zpět ... jakkoliv by náklady na takovou misi předtím pokládaly za přemrštěné.
No myslím že to bude ponejprv společná Ruskočínská a ammerická vědecká mise tak jako v Antarktídě. Kolonizace a osídlení Marsu bude možné až bude zajištěno přežití. První lidí kteří budou chtít riskovat takovou cestu budou asi lidé kteří se budou doma cítit v nebezpečí. A v r.2050 se bude jednat o přelidněné nárdy které vytlačí evropany na Mars a nebo tam Američani postaví mešity a jako první odvážní osadníci budou Muslimové.
 
22.1.2011 - 17:07 - 
Výprava ako reality šou - bol by to zaujímavý program ako séria dokumentov, ale nemyslím si, že by mal šancu na výrazný divácky úspech.
Jednoducho preto, že tupač hľadá v "realityšou" niečo celkom iné ako úspešný priebeh výpravy, totiž medziľudské konflikty hnané do extrému. Stačí si všimnúť psychologické profily väčšiny účastníkov takýchto šou - čím väčší pako, tým väčšia hviezda...
Takže buď by výprava krachla pre vnútorné konflikty osadenstva, alebo by krachla realityšou pre divácky nezáujem.

Navyše mám dojem, že program predvádzajúci dobre fungujúci kolektív inteligentných jedincov s minimom vnútorných konfliktov by bol pre "programové zámery" väčšiny televízií krajne nežiadúci, pretože by zobrazoval situáciu skupiny, ktorá zmysluplne predvádza, že sa dá "fungovať aj inak". A mohla by sa stať pre divákov "špatným príkladom". [Upraveno 22.1.2011 Alchymista]
 
22.1.2011 - 19:30 - 
a keď už o tom hovoríme.. zakladanie akýchkoľvek kolónií "na povrchu" je fakt "od veci"..
pre mňa najprijateľnejšia verzia "existencie" v kozme, vypadá takto

kolónia s "prachom", a "počasím" v "gravitačnej jame" to je podľa mňa iba pre "robotov"
 
22.1.2011 - 20:02 - 
dajte pokoj z Marsom.. ja chcem "ísť" na Ceres
http://sk.wikipedia.org/wiki/1_Ceres
vody je tam viac ako na Marse
gravitácia vlastne 0.. "počasie" nijaké
podľa všetkého, je tam dokonca cestovanie rýchlejšie a výhodnejšie ako k Marsu, hneď po Mesiaci najvýhodnejší zdroj základných surovín
Mesiac a Ceres sú dohromady darom od bohov, všetko čo potrebujeme na to aby sme skutočne mohli začať existovať, vo vesmírnom meradle
.......................................................
prepáčte ale Mars mi smrdí na míľu "veľkou politikou"
prvé čo si predstavujem keď niekto povie MARS, je toto: "daj prachy, plať dane.. IDEME TERAFORMOVAŤ.. pre blaho budúcich generácií"
toť.. až naprší a uschne.. len si to predstavím, dostávam vyrážku.. [Upraveno 22.1.2011 alamo]
 
22.1.2011 - 22:35 - 
"Ale teprve toto by ale u minikolonie na Marsu - zvláště bez zaručené možnosti návratu - byl skutečně dratický morální problém. Není určitě fér, aby se děti rodily do prostředí, kterému nejsou přizpůsobené. "

Presne tak - dite se neda proste chapat jako majetek rodicu a takto to by to v podstate znamenalo - ze je v podstate zakone vyuzivat deti s pouhym souhlasem rodicu pro ruzne pro ty deti velmi sokujici eperimenty - treba prave vyzkum vyvoje ditete v simulovanem prostredi protiatomoveho bunkru.

Diteti by bylo receno - nejspis jsme jen my zde prezili - ten pad te znicujici komety pred tvym narozenim - a on by musel vyrustat v prostredi toho bunkru - zkoumani preziti lidstva v techto podminkach ci i mozna na tom Marsu nebo v prostredi dlouho trvajci vypravy generacni mezihvezdnou raketou - i to by se jim mozna dalo namluvit - pritazlivost generuje specilani zarizeni umisteno mimo trup by jim bylo treba receno - vystaci jeho zdroj energie nejmene jeste na sto let letu.

Vse by pres kamery a mikrofony sledovali vedci jako v experimetu Mars500 dni.

V horsim pripade by dokonce byla zakona reality-sou trudemanshow - snad se to takto jmenovalo - zivot v televiznim studiu v prostredi hercu a napadu rezisera vcetne pocasi v nem - vse v ramci co nejvetsi sledovanosti te show.

Ci dokonce casem pripojeni ditete ke specialnimu simulatoru - dukaz ze clovek pokud v tom zije od narozeni neni schopen nijak rozlisit to ze zije jen v pocitacovem programu a klidne uveri na ponekud zmenene fyziklani zakony - lide letaji apod.
Tedy potvrzeni dukazu - ze ani my vschni nejsme schopni dokazat ze jsem jen data v simulacnim programu jine cvilizace - v ramci vyzkumu vzniku a vyvoje civilizaci ve vesmiru - nebot nevime co je "skutecny vesmir a realita".

Trochu delsi komentar jsem napsal - ale dite narozne na Marsu by proste uz od narozeni bylo odsouzeno jako trestanec na dozivoti - ze jeho cilem bude provadet mereni a dalsi vedecke vyzkumu - opravovat zarizeni - pestovat jidlo a hledat zasoby ze Zeme - anis by si to svodbodne mohlo zvolit.
A navrat na Zem by taky nebyl uplne fer - moznost trvalych jeho nasledku pri letu zpet a potize se zaclenenim do zivota na Zemi - pokud byste nevraceli dite ve veku kojence - jak by to mozna u nich vypadalo lze zrejme dle mne studovat ted na detech - ktere zili od narozeni v tom sklepe v Rakousku.
 
22.1.2011 - 22:49 - 
Když vzpomenu na někdejší hru na netu s vepřizační výpravou na Mars z roku 2004, kdy jsme plnili ultimátní povinnost lidstva - zaprasit vesmír - tak mě vaše diskuse těší. Vlastně se bavíte o zaprasení Marsu, takže v základnách v lávových tunelech bude dostatek chlívků, aby si člověk na Marsu mohl dát vepřový řízek.

Každopádně, než tam někdo přivede na svět dítě, jistě tam přijde před tím na Rudý svět pár generací selat.

 

____________________
Áda
 
22.1.2011 - 22:57 - 
Docela si netroufnu odhadnout- kolik by asi takove zasobovani dejme tomu 3 clenne skupiny stalo - pri pouziti dnesni raketove techniky a dnesnich technologiich a cenach.
Rozhodne by se, ale musely posilat a to v predstihu do zasoby nahradni dily do zarizeni pro vyrobu kysliku a udrzovani prijatelneho ovzdusi , vyroby a rozvodu elektricke energie , pestovanio castecne potravy, komunikacni a vypocetni technika vedecke pristroje, dily na skafadry (a nebo rovnou nahradni skafandry) a marsovska vozidla.

Nevim kolik by to stalo a dle odhadu rocnich nakladu by se dalo odhadnout - zdali je to vubec realne.

I tak pujde o risk - sice muzeme vyloucit narozdil od pusteho ostrova - kde si lze robinzonsky zivot relativne zaridit - tedy prezit bez prilis velkeho utrpeni.

Tedy vyloucit krome selem i nepratelske bakterie a viry - ale zustavaji veskere zdravotni problemy: zuby, slepe strevo, kaminky v ledvinach a mocove trubici, nemoci srddce a cela rada dalsich vyvolanych i dedicne - pribudou zrejme dychaci a dalsi problemy kvuli jinemu ovzdusi - zaludnecni kvuli strave.

A pak moznost urazu - zlomeni cehokoliv pri padu odkudkoliv a rizko pri tom uniku veskereho kysliku nez se dostane do bezpeci vozidla napriklad.
Ci i porucha nebo havarie (treba pad ze svahu) vozidla - nejde se proste "utaborit" vedle nej a dojit si na ovoce ci i na lov - a i rozdelat ohen - nez prijde pomoc - zasoby kysliku predevsim asi budou hrat roli a mozne potize se spojenim z krateru kam by mohlo to vozidlo i spadnout.
 
22.1.2011 - 23:08 - 
Ono se to netýká jenom Marsu, ale je to problém mnohem obecnější, jak tu zmínil xChaos. Např. i úvah o mezihvězdných výprav systémem tzv. generačních lodí, a je to hlavně etický problém. Ačkoliv první generace by se nejspíš skládala z party téměř fanatických nadšenců, ty další generace by odsoudili k žaláři ať už na Marsu, lodi nebo kdekoliv jinde. Ty další generace by neměly možnost volby a nejspíš by ani nesdílely nadšení těch prvních. S největší pravděpodobností by takto budovaná společnost nepřežila a pokud by se jí to nějakým zázrakem podařilo, asi by v nich Země měla velkého nepřítele. 
22.1.2011 - 23:10 - 
citace:

Nevim kolik by to stalo a dle odhadu rocnich nakladu by se dalo odhadnout - zdali je to vubec realne.



Dokud nejsou zkušenosti z dlouhodobé základny na Měsíci, tak nejspíš reálné odhady nemůže mít nikdo.

 

____________________
Áda
 
22.1.2011 - 23:15 - 
"další generace by neměly možnost volby a nejspíš by ani nesdílely nadšení těch prvních. S největší pravděpodobností by takto budovaná společnost nepřežila a pokud by se jí to nějakým zázrakem podařilo, asi by v nich Země měla velkého nepřítele. "

Proto ten experimet s vesmirnou lodi v podminkach typu Mars500 by pak asi napadlo predtim nekoho provest a jen s nemoznosti - vse se jiz rozbilo by tem detem bylo receno - jit ven na inspekci lodi z vnejsku napriklad.
 
22.1.2011 - 23:34 - 
citace:
"další generace by neměly možnost volby a nejspíš by ani nesdílely nadšení těch prvních. S největší pravděpodobností by takto budovaná společnost nepřežila a pokud by se jí to nějakým zázrakem podařilo, asi by v nich Země měla velkého nepřítele. "

Proto ten experimet s vesmirnou lodi v podminkach typu Mars500 by pak asi napadlo predtim nekoho provest a jen s nemoznosti - vse se jiz rozbilo by tem detem bylo receno - jit ven na inspekci lodi z vnejsku napriklad.


Mám obavu, že aby se při takovém experimentu získaly relevatní výsledky, museli by tam být zavřeni "naprosto definitivně". Tzn. pokud se něco vážného přihodí, jako úraz, nemoc apod., tak je v tom nechat i s tím, že třeba zemřou. Pokud účastníci budou vědět, byť třeba podvědomě, že se jim nemůže nic vážného stát, budou se chovat jinak.
 
22.1.2011 - 23:42 - 
V tom mate pravdu - tu by se muselo zasadne resit jak postupovat (tedy alespon u tech rodicu - dokud by tam byli oni - slo by predstirat "definitvni smrt ditete" a tu vsem detem oznamit a pretalkova komora s nim by proste neustila do vesmiru - ale jen do sachty s vytahem kam by si pro nej hned nekdo prijel).

Toto prave mi vadi u toho experimentu Mars500 - o nic nejde - jsem stale na Zemi - vlastne se to muzu cely chapat jen jako takovy herni simulator - prote se jen objevi GameOver a ja pujde byt bez penez, ale jinak plne ziv a zdrav domu.
 
22.1.2011 - 23:51 - 
Realne by dle mne ve skutecnosti hrozilo - ze nova generace odmitne zplodit deti - neprenese tu odpovednost je sem privest do tohoto vezeni (obcas se v predcozi dobe - ze kat odmitl mit deti - nechtel do toho zatahnou nevinne prave i ony a misto toho si bral do uceni bud dobrovolnika a nebo deti jineho kata a choval se k nim jak k vlastnim potomkum).
Tedy ze s umrtim posledniho ditete ta vyprava tou lodi s konci - na Mrasu treba jen prokracovani te kolonie by nebylo - tedy jen s novymi dobrovolnikami by to pokracovalo.
 
23.1.2011 - 00:25 - 
"odcestovat s odhodláním děti nemít"
Sterilizace dle mne bude jednoznacnou nutnosti - stejne jako kdysi se u techto vypravach do vemirnych dalek rikalo - s preventivne vyoperovanym slepym strevem a zlucnikem a nekde snad i bez zubu - jen s umelym chrupem (spravovani zubu si ovsem dokazu relativne predstavit i tam - lepe nez nejakou operaci).
 
23.1.2011 - 00:30 - 
ĽUDIA.. ujasnite si čo vlastne chcete..
všetky SNY sa môžu veľmi ľahko zmeniť na nočnú moru
ak sa však budete báť snívať, nikam sa nepohnete
...............................
podľa mňa.. let ľudí na Mars (a pobyt na jeho povrchu) nie je cieľom, ale iba iba krom, k finálnemu cieľu, naozaj trvalej prítomnosti (a prežitiu) ľudstva v kozme [Upraveno 23.1.2011 alamo]
 
<<  1    2    3    4  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.122305 vteřiny.