Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma ><<  1    2    3    4    5    6    7  >>
Téma: STS-134 Endeavour
16.5.2011 - 18:26 - 
Zapomněli jste napsat, že Endeavour úspěšně odstartoval. 
16.5.2011 - 19:23 - 
pokud se koukám správně tak jsme třeba v Praze minimálně dalších 10 dní bez šance na pozorování  
16.5.2011 - 19:49 - 
První od nás opticky pozorovatelný přelet ISS bude 29.5 před půl pátou ráno asi 15 stupňů nad obzorem. Od 31.5 bude ISS vidět opět denně. Do té doby si mohou užívat jen radioamatéři, těm denní světlo nevadí. My ostatní se můžeme těšit až na pozorování po odpojení Endeavouru. 
16.5.2011 - 20:22 - 
Ještě je možnost pozorovat denní tranzity ISS +STS přes sluneční disk od 23.května. Trvání přeletů je sice krátké, ale dá se stihnout pozorovat i tvar soustavy.A samozřejmě nafotit nebo natočit. 
18.5.2011 - 07:59 - 
http://www.spacedaily.com/reports/Wolf_Clause_betrays_China_US_cooperation_999.html

Endeavour nese Alpha Magnetic Spetctrometer -2 o hmotnosti 7000 kg, jeden z nejdůležitějších nástrojů pro výzkum původu vesmíru. Na tomto přístroji jako hlavní programový vědec pracoval nositel nobelovy ceny Samuel Ting. Čínští vědci hráli důležitou úlohu při návrhu přístroje, navrhli a vyrobili některé rozhodující části. Přesto podle „Volf Clause“ přijaté Sněmovnou US bylo čínským novinářům zakázán přístup k sledování startu Endeavouru. Tato klauza se stala přílepkem zákona o rozpočtu na rok 2011 podepsaný Obamou 15.4.2011

Jestli si a republikánští zákonodárci myslí, že takovou a podobnou diskriminací zastaví čínský vývoj kosmické techniky, je to mírně řečeno pošetilé.
 
18.5.2011 - 08:21 - 
Řekl bych, že jde o snahu zabránit úniku know-how do Číny. Vzhledem k totálnímu kopírování všeho, k čemu se číňani dostanou, se USA nedivím. Čína sama loni neprojevila zájem o jednání o vědecké spolupráci na ISS. No a protože nemůžete zaručit, že čínský novinář není agent tajné služby, zatrhli přístup i novinářům. To je ale podle mně přehnané, pouští do prostor novináře ostatních států, kteří taky mohou špiónit, tak by měli i pustit i Číňany. Čína může spolupracovat s Evropou a zbytkem světa, takže jí to zase moc neublíží. 
18.5.2011 - 12:36 - 
Raketoplán Endeavour se dnes ve 12:14 SELČ úspěšně připojil k ISS.

 

____________________
 
18.5.2011 - 23:48 - 


výsledek postartovní kontroly stavu tepelné ochrany Endeavouru :
http://www.spaceflightnow.com/shuttle/sts134/110518fd3/index3.html
 
19.5.2011 - 09:03 - 
To poškození vypadá jen povrchové - chápu sice, že chtějí udělat další kontrolu, ale těm destičkám nic nebude - jen seškráblá povrchová vrstva. 
19.5.2011 - 09:15 - 
citace:
... těm destičkám nic nebude - jen seškráblá povrchová vrstva.

Aj Columbii nič nebolo, len sa uvolnil kúsoček penovej hmoty... Celkom chápem, že sú opatrní. Nechcem maľovať čerta na stenu, ale čo v prípade, že by bol raketoplán po opakovanej kontrole označený za nespôsobilý bezpečne pristáť? Existuje vôbec nejaký plán B?
 
19.5.2011 - 09:30 - 
citace:
citace:
... těm destičkám nic nebude - jen seškráblá povrchová vrstva.

Aj Columbii nič nebolo, len sa uvolnil kúsoček penovej hmoty... Celkom chápem, že sú opatrní. Nechcem maľovať čerta na stenu, ale čo v prípade, že by bol raketoplán po opakovanej kontrole označený za nespôsobilý bezpečne pristáť? Existuje vôbec nejaký plán B?

Samozřejmě, raketoplán byl by obětovanej a posádky by zůstala na ISS a až by byl připravenej Atlantis, tak by tam pro ně doletěl.
Dneska už se s takovou alternativou počítá, před Columbií se tohle neřešilo.
 
19.5.2011 - 09:33 - 
PS: V tomhle případě si ale také myslím, že jse spíš o povrchové poškození na méně rizikových místech, jakých už bylo desítky. Akorát po havárii Columbie se to poněkud ostřeji sleduje.  
19.5.2011 - 11:34 - 
raketoplan nemoze nepristat. Pravdepodobne ho uz ma zazmluvnene nejake muzeum, zaloha zaplatena, strata raketoplanu by bola porusenim zmluvnych podmienok 
19.5.2011 - 11:58 - 
Myslel jsem, ze je NASA muzejim dava "za odvoz". 
19.5.2011 - 12:53 - 
citace:
Myslel jsem, ze je NASA muzejim dava "za odvoz".
Ne ne; nový majitel musí zaplatit řádově miliony USD (tuším, že něco kolem 20 mil) za to, že bude orbiter po posledním návratu z kosmu "odstrojen" a připraven na převoz a trvalé vystavení pro veřejnost.
Těch potřebných prací je poměrně hodně, například vyčištění všech systémů raketoplánu od explozivních a toxických provozních látek, atd.
 
19.5.2011 - 16:48 - 
http://www.space.com/11716-astronauts-space-station-astrophysics-spectrometer-ams.html
Astronauti instalují na kosmickou stanici ke studiu neviditelného vesmíru zařízení za 2 miliardy dolarů
Clara Moskowitz, SPACE.com Senior Writer
Date: 19 May 2011 Time: 05:49 AM ET




Magnetický spektrometr Alpha je 19. května robotickou rukou shuttlu vynášen z nákladního prostoru raketoplánu Endeavour.
CREDIT: NASA TV
Velký obrázek: http://i.space.com/images/i/9683/original/ams-shuttle-transfer.jpg

Tato reportáž byla aktualizována 6:52 ráno EDT.

HOUSTON – Drahý, ambiciózní astrofyzikální experimentální celek budovaný 17 let byl dnes instalován na Mezinárodní kosmickou stanici.

Ze svého nového bidýlka na páteři této stanice se bude Magnetický spektrometr Alpha (AMS) za 2 miliardy dolarů shánět po stopách nejdivnějších substancí vesmíru, počínaje temnou hmotou až k antihmotě.

Aparát byl doručen na orbitální laboratoř raketoplánem Endeavou, který byl v pondělí 16. května vystřelen na svou poslední misi. Raketoplán se ve středu 18. května přidokoval i s AMS v nákladovém prostoru.

„Je to obrovský milník pro stovky vědců ze 16 zemí celého světa, kteří na AMS pracovali déle než deset let. Pro nás jako posádku je to čest hrát v tomto obrovském podniku roli,“ řekl shuttle astronaut Greg H. Johnson po připojení zařízení ke stanici.

„Je to ohromná zpráva pro vědce, inženýry i zvídavé lidi po celém světě,“ odpověděla Lucia McCullough z capcomu na Řízení mise. „Děkuji vám za vaši dovednou práci při tomto velice důležitém úkolu – jsme z toho prostě u vytržení.“

Dnes 19. května astronauti použili roboty, aby s pečlivou choreografií realizovali přenos experimentálního celku o rozměrech autobusu ze shuttlu na stanici.


Umělecké pojetí Magnetického spektrometru Alpha instalovaného na Mezinárodní kosmickou stanici.
CREDIT: NASA/MIT
Velký obrázek: http://www.space.com/images/i/4564/original/090902-station-ams-02.jpg

Robotické manévry

Šest astronautů Endeavour, kteří prcovali na noční šichtě své 16-denní mise se vzbudilo ve středu večer v 10:56 EDT (ve čtvrtek 02:56 GMT).

Ve 2:30 ráno EDT (06:60 GMT) astronauti ovládající robotickou ruku raketoplánu uchopili Magnetický spektrometr Alpha a dále jej vyzdvihli z nákladového prostoru. Mezi tím během této přepravy bylo experimentální zařízení předáno z ruky raketoplánu robotické ruce kosmické stanice, která AMS přenesla na zbytku jeho cesty do jeho trvalého domova na páteřním nosníku stanice.

7-tunové experimentální zařízení bylo instalováno na kosmickou stanici v 5:46 h ráno EDT (09:46 GMT).

„Vaše vstřícná a fantastická práce nás dostala o jeden krok blíž k realizaci vědeckého potenciálu AMS,“ řekl posádce hlavní výzkumník experimentu, laureát Nobelovy ceny Samuel Ting z Massachusetts Instute of Technology po instalaci experimentálního celku. „S vaší pomocí nám bude AMS na stanici po následujících 20 let poskytovat podklady k lepšímu pochopení počátku vesmíru. Přejeme vám bezpečný návrat.“

„Díky, Same,“ odpověděl velitel Endeavour Mark Kelly. „Právě jsem se díval z okna orbiteru a AMS vypadá na tom nosníku absolutně fantasticky.“

AMS je nejdražší experiment, jaký kdy na stanici letěl. Je to produkt 17 let práce více než 500 vědců ze 16 zemí. Video: http://www.space.com/11439-sifting-cosmic-sands-dark-matter.html

Představuje to jeden z nejzákladnějších lidských instinktů: zvídavost, řekl před startem Endeavour Ting.

„Rozdíl mezi lidmi a zvířaty je zvídavost,“ řekl Ting SPACE.com. „Je to zvídavost, co žene fyziky do jejich sháňky po neznámu.“


Technici prověřují Magnetický spekrometr Alpha za 2 miliardy na pracovní stolici před jeho plánovaným startem na raketoplánu NASA Endeavour. Aparát AMS bude z Mezinárodní kosmické stanice hledat kosmické paprsky.
CREDIT: NASA/Glenn Benson
Velký obrázek: http://www.space.com/images/i/9291/original/529243main-EDIT.jpg

Obrovský magnet

Obrovský experimentální celek zapouzdřuje 3-stopy (1-metr) široký magnet, který bude ohýbat dráhy kosmických částic letících vesmírem a posílat je do speciálních detektorů, které proměří jejich vlastnosti. Obrázky: http://www.space.com/11673-nasa-alpha-magnetic-spectrometer-antimatter-infographic-explainer.html

„Je to detektor částic,“ řekl pilot Endeavour Greg H. Johnson při předletovém interview NASA. „Sbírá různé kosmické částice, které naší atmosférou na Zem neprojdou, takže tento konkrétní experiment nelze na povrchu planety provádět.“

Vědci doufají, že tyto částice budou obsahovat i tak exotické druhy jako antihmotu a i podivnou hmotu, která obsahuje vzácné částice zvané podivné kvarky. AMS bude rovněž pátrat po známkách prchavé temné hmoty, kterou vědci podezírají, že prostupuje prostorem, ale ještě nebyla přímo detekována.

Nejvíce vzrušující objevy AMS by se ale mohly ukázat být takové, jaké vědci ještě ani neuměli vymyslet, aby je předpověděli.

„Uspořádali jste vědecké experimenty … a skončíte s tím, že zjistíte něco, co jste neočekávali,“ řekl dnes reportérům Gary Horlacher vedoucí ředitel raketoplánů. „I Hubble to udělal, všechna ta velká pozorování skončila naším překvapením. Předpokládám, že stejně jako Hubble tohle na dlouho přepíše naše učebnice.“

Tento experiment téměř nikdy nedostal šanci letět. Po havárii raketoplánu Columbia v roce 2003 byly lety určené k vynesení AMS zrušeny. Chtělo to lobování stovek vědců a schválení zákona Kongresem, aby přidali jednu další misi raketoplánu k vynesení AMS.

Rafinovaná instalace

Instalaci experimentálního celku zahájili astronauti Drew Neustel a Roberto Vittori řídící robotickou ruku raketoplánu Endeavour zvanou Canadarm 2, jíž AMS uchopili a vynesli z nákladového prostoru orbiteru.

Pak astronauti tento aparát předali svým kolegům z posádku Gregu Chamitoffovi a Johnsonovi, kteří řídili robotickou ruku kosmické stanice. Ruka stanice se přichytila k AMS a přenesla ho k jeho trvalému stanovišti na nosníku na pravoboku této kosmické laboratoře.

„Čekali jsme na tento den dlouho,“ řekl Vittori. „Všechno proběhlo velice hladce, robotická ruka fungovala perfektně.“


Podívejte se do hlubin Magnetického spektrometru Alpha, který bude lovit temnou hmotu, kosmické paprsky a antihmotné galaxie.
CREDIT: Karl Tate/SPACE.com
Velký obrázek: http://www.space.com/images/i/9615/original/ams02-alpha-magnetic-spectrometer-iss-experiment-infographic-110513c-02.jpg

Celý manévr přenesení AMS ze shuttlu na stanici trval asi dvě a půl hodiny.

„Zabere to pár hodin; je to rafinovaná operace,“ řekl Chamitoff při předletovém interview NASA. Poukázal, že zachycovací mechanismus použitý k instalaci AMS nemá na místě odpovídající míru zálohování či záložních zařízení pro případ selhání. „Bude se mi dýchat lépe, až to bude hotovo, a budu vědět, že je to přichyceno úspěšně, právě proto, že tam nemáme zálohování, kdyby něco nevyšlo.“

Přístroj bude zapnut krátce po instalaci a měl by začít zaznamenávat data téměř okamžitě. Výsledky z experimentů však nebudou k dispozici po celé měsíce, protože vědci budou na sebrání a analýzu jeho mnoha měření potřebovat čas.

Ťuknutí do tepelného štítu shuttlu prohlédnuto

Ač se dnes posádka shuttlu zaměřila na AMS, někteří manageři mise zkoumají pár malých šrámů objevených na tepelném štítu raketoplánu.

Šrámy odhalil podrobný skan dlaždic tepelného štítu, který astronauti provedli během jejich celého prvního dne v kosmu v úterý, zrovna tak jako fotky spodku břicha raketoplánu s vysokým rozlišením provedené během speciálního manévru, když Endeavour přilétal k Mezinárodní kosmické stanici před přidokováním.

Největší z poškozených ploch měří napříč téměř 7 palců (18 cm).

„Není to důvod se plašit, nezpůsobuje to žádné obavy,“ řekl ve středu reportérům LeRoy Cain, předseda managerského týmu mise raketoplánu. „Ale ještě jsme neudělali všechnu práci, abychom mohli určit, zda budeme potřebovat k vyhodnocením, která potřebujeme, nějaké další informace. Žereme se, abychom to udělali už teď.“

Bude-li to třeba k vyhodnocení, zda poškozené dlaždice představují pro shuttle při návratu na Zem nějaké nebezpečí, mohou manageři mise přistoupit k tomu, aby astronauti provedli druhou volitelnou inspekci někdy později během této mise.

Endeavou je uprostřed 16-denní mise k dodání AMS a dalšího zařízení na Mezinárodní kosmickou stanici. Je to 25. a poslední kosmický let tohoto shuttlu před jeho letošním vyřazením spolu se zbytkem flotily těchto orbiterů NASA.

 

____________________
Áda
 
19.5.2011 - 17:49 - 
Start natočený mobilem z letadla:

 

____________________
____________________
Zbyšek Prágr
http://zlutykvet.cz
 
20.5.2011 - 09:32 - 
Výstup EVA-1 byl zahájen dnes (20.5.2011) v 9:10 SELČ. Drew Feustel a Greg Chamitoff mají při výstupu především vyměnit materiálové experimenty MISSE, nainstalovat propojky amoniaku mezi nosníky P3 a P6 a namontovat komunikační vybavení (antény) na moduly Destiny a Harmony. 
20.5.2011 - 11:41 - 
Víme, jestli má Feustel v plánu vzít Krtečka s sebou na nějakou EVA vycházku ?  
20.5.2011 - 16:08 - 
Dnešní výstup EVA-1 trval celkem 6 hodin a 19 minut. Podařilo se splnit většinu plánovaných úkolů, kromě zapojení kabeláže k nově instalovaným anténám na modulu Destiny. Důvodem bylo to, že ve skafandru Grega Chamitoffa přestal fungovat senzor oxidu uhličitého a řídicí středisko proto rozhodlo výstup trochu zkrátit a předčasně ukončit. Zbývající práce bude dokončena při některém z budoucích výstupů do kosmu. 
22.5.2011 - 07:08 - 
Včera (2011-05-21) večer pracovní skupina DAT [=Damage Assessment Team] na základě vyhodnocení dat pořízených během cílené inspekce tepelné ochrany TPS [=Thermal Protection System] dospěla k závěru, že poškození podezřelé dlažice mezi šachtou pravobočního podvozku a šachtou připojení palivového potrubí z nádrže ET neohrožuje raketoplán během jeho sestupu atmosférou. Dala proto svůj souhlas k budoucímu (2011-06-01) návratu Endeavour na Zemi.

Samozřejmě se bude po odletu od stanice dělat ještě celková kontrola stavu náběžné hrany křídla, což je normální plánovaná akce teď při každém letu raketoplánu.

 

____________________
Antonín Vítek
 
22.5.2011 - 17:12 - 
Na ISS dnes (22.5.2011) proběhl druhý výstup do kosmu v rámci mise STS-134. Feustel a Fincke při výstupu EVA-2 promazali otočný kloub SARJ P3, doplnili amoniak do chladicí smyčky na P6, nainstalovali držák na S1 a promazali úchop manipulátoru Dextre. Výstup trval celkem 8 hodin a 7 minut. 
24.5.2011 - 07:08 - 
Nafotil odlétající Sojuz celou sestavu ISS? 
24.5.2011 - 07:11 - 
Ano, díval jsem se na živý přenos.
http://www.spaceflightnow.com/shuttle/sts134/110523gallery/
 
25.5.2011 - 08:04 - 
Dnešní (25.5.2011) výstup EVA-3 zahájili Feustel a Fincke v 7:43 SELČ. Hlavním úkolem výstupu je montáž a aktivace (zapojení) soklu PDGF na ruský modul Zarja (aby tam mohl v budoucnu překročit staniční manipulátor SSRMS). 
25.5.2011 - 23:47 - 
Období viditelnosti nočních( resp. ranních ) přeletů přes naše území začíná sice až 29.května, ale v pondělí 23. bylo možno pozorovat transit komplexu před Sluncem v trvání 1,2s. Je to sice krátké, ale přesto bylo možné stihnout zahlédnout nejvýraznější detaily. Dnešní transit byl velmi krátký, na centrální linii trval pouze 0,67s, takže viditelnost detailů nulová, ale za to , vzhledem ke vzdálenosti 444 km , výhodná velikost ( cca 62") pro focení. Krteček sice není vidět...
http://astrofotky.cz/~MilAN/1306358261.jpg
 
26.5.2011 - 07:43 - 
citace:
Ano, díval jsem se na živý přenos.
http://www.spaceflightnow.com/shuttle/sts134/110523gallery/

Vždyť to jsou jen screeny z NASA Tv, pochybuju, že by někdo z posádky fotografoval nebo ano?
 
26.5.2011 - 09:13 - 
citace:
citace:
Ano, díval jsem se na živý přenos.

Vždyť to jsou jen screeny z NASA Tv, pochybuju, že by někdo z posádky fotografoval nebo ano?
Samozřejmě že ano. Stačí sledovat vlákno Provoz ISS.

Sojuz TMA-20 po odpojení odcouval 180 m od ISS, kde zastavil, Paolo Nespoli se odpoutal ze své sedačky a přestoupil z přistávacího do obytného modulu, odkud pořídil mnoho fotografií a filmových záběrů stanice s raketoplánem.
Přičemž Sojuz stál na místě a ISS se otáčela jako na rožni, aby byla nafocena z více úhlů.

Přesný harmonogram "fotoakce" byl následující:

Central Time GMT - Event
1:30 pm May 23 18:30 May 23 - 25S / TMA-20 Hatch Closing
4:32 pm May 23 21:32 May 23 - Undocking Command to begin to open hooks and latching
4:35 pm May 23 21:35 May 23 - Hooks Opened / Physical Separation from MRM-1 at 0.12 meters/sec; Undocking Command + 3 minutes
4:38 pm May 23 21:38 May 23 - Separation Burn #1 (30 second burn, 1 meter/sec, starts at a range of ~20 meters)
4:41 pm May 23 21:41 May 23 - Arrive at Stationkeeping for Imagery (range between 180-200 meters); Nespoli moves into Habitation Module
4:50 pm May 23 21:50 May 23 - Endeavour / ISS Imagery Begins (2 minutes, 28 seconds prior to orbital Noon)
4:55 pm May 23 21:55 May 23 - Start of ISS Maneuver to "Photo" Attitude
5:06 pm May 23 22:06 May 23 - ISS in "Photo" Attitude
5:15 pm May 23 22:15 May 23 - Imagery Completed; Separation Burn #2 (20 second burn, 0.73 meters/sec)
5:21 pm May 23 22:21 May 23 - Start of ISS Maneuver back to Shuttle-ISS docked attitude
6:00 pm May 23 23:00 May 23 - Nespoli leaves the Habitation Module; crew begins final suit leak checks and Habitation/Descent Module hatch leak checks
8:36 pm May 23 01:36 May 24 - Deorbit Burn (4:25 in duration, 115.2 m/sec; Soyuz distance from ISS ~12 km)
9:01 pm May 23 02:01 May 24 - Module separation
9:03 pm May 23 02:03 May 24 - Entry Interface (336,614 feet / 62 miles altitude, 3 minutes after Module separation; 27 minutes after Deorbit Burn)
9:11 pm May 23 02:11 May 24 - Command to Open Chutes (6.6 miles altitude, 8 minutes after Entry Interface; 35 minutes after Deorbit Burn)
9:26 pm May 23 02:26 May 24 - Landing

Fotky zatím nejsou k dispozici - podle standartní procedury po přistání Sojuzu prochází veškerý materiál poletovou kontrolou / inventarizací přes Moskvu.
Datové karty z Nespoliho kamery a foťáku se mají američanům / evropanům opět dostat do ruky zhruba týden po přistání, viz: http://cosmiclog.msnbc.msn.com/_news/2011/05/25/6719301-ultimate-space-shots-still-in-transit
 
26.5.2011 - 09:20 - 
citace:
citace:
Ano, díval jsem se na živý přenos.
http://www.spaceflightnow.com/shuttle/sts134/110523gallery/

Vždyť to jsou jen screeny z NASA Tv, pochybuju, že by někdo z posádky fotografoval nebo ano?


Ještě nejsou, ale budou.

 

____________________
____________________
Zbyšek Prágr
http://zlutykvet.cz
 
26.5.2011 - 09:37 - 
Z vesmíru dorazila první fotografie krtečka v raketoplánu

http://zpravy.idnes.cz/z-vesmiru-dorazila-prvni-fotografie-krtecka-v-raketoplanu-pa6-/domaci.asp?c=A110526_082046_zahranicni_js

 

____________________
____________________
Zbyšek Prágr
http://zlutykvet.cz
 
<<  1    2    3    4    5    6    7  >>  


Stránka byla vygenerována za 0.451346 vteřiny.