Kosmonautika (úvodní strana)
Kosmonautika@kosmo.cz
  Nepřihlášen (přihlásit)
  Hledat:   
Aktuality Základy Rakety Kosmodromy Tělesa Sondy Pilotované lety V Česku Zájmy Diskuse Odkazy

Obsah > Diskuse > XForum

Fórum
Nejste přihlášen

< Předchozí téma   Další téma >
Téma: Rusko bude startovat z Jižní Ameriky !
11.4.2005 - 19:39 - 
11.4.2005, zpráva z netu 14:35 - Rusko a Francie podepsaly dohodu o výstavbě nového kosmodromu v Jižní Americe, z něhož budou startovat ruské kosmické lodi. Jeho výstavba přijde na 448 milionů dolarů.

Tak se konečně ledy hnuly !
 
12.4.2005 - 14:21 - 
Tak si zrovna nejsem jistý, co se vlastně stalo, vždyť rampa pro Sojuz 2 už se staví. Nebo je to něco jiného ? 
12.4.2005 - 15:59 - 
Rampa pro Sojuzy 2 se stavi na CSG, ale podle toho co napsal Vladimir Maran to vypada na stavbu noveho kosmodromu (ale kde a proc, to nevim). 
12.4.2005 - 16:03 - 
Tak vse je vysvetleno, stavba zadneho noveho kosmodromu v Jizni Americe se neplanuje, jde opravdu ciste o stavbu vypousteciho stavu pro Sojuzy 2 na CSG, viz. http://www.spaceflightnow.com/news/n0504/11soyuz/

S pozdravem Vaclavik Michal
 
14.4.2005 - 00:25 - 
Napadla mne taková jedna věc:
K jakému účelu slouží ty čtyři příhradové stožáry okolo rampy v Korou ?
Podobných stožárů už jsme si všiml na fotkách ze startu Ariane 5, a pořád mne, ale nenapadá, k jakému účelu by mohly sloužit....
 
14.4.2005 - 07:45 - 
Hromosvody. 
14.4.2005 - 10:14 - 
Bleskosvody :-)
Jinak jsou skoro u kazde rampy (az na vyjimky), krasne je to videt na Bajkonuru na rampe pro Energiji, nebo treba na poslednich snimcich ze startu Atlasu. Vetsinou jsou po ctyrech (v kazdem rohu pomyslneho ctyruhelniku kolem rampy), a jejich vyska by mela byt kolem 1,3 az 1,5 vysky konstrukce rampy (ikdyz napriklad na jiz zminovanem Bajkonuru to vypada, ze je to dvojnasobek, ale nikdy jsem tam nebyl, takze nevim :-)

S pozdravem Vaclavik Michal
 
15.4.2005 - 12:06 - 
Bohužel, u téhle rampy půjde jen o vypouštění středně těžkých bezpilotních nákladů, alespoň podle oficiálních zpráv.

Starty pilotovaných Sojuzů z oblasti rovníku by otevíraly obrovské možnosti - hlavně pro lety na Měsíc a na Mars. Ale ESA v tomhle směru disponuje vhodnými technologiemi sama už teď - akorát v tomhle směru zatím zjevně nehodlá vynakládat velké finanční prostředky nebo příliš vytrubovat oficiální plány tak jako NASA.

ESA již před lety odzkoušela ARD (Amospheric Reentry Demonstrator), což byla v podstatě maketa kabiny Apola. Připojením kabiny tohoto typu na již vyvinutý servisní modul ATV (Automatic Transfer Vehicle - to by mělo startovat snad už příští rok) by mohlo vzniknout CTV (Crew Transfer Vehicle) - neboli evropská alternativa k CEV, akorát že vzhledem k nosnosti Ariane od rovníku a rozměrům ATV by šlo o značně "přerostlé" Apollo - dost možná pro 5-6 lidí, nebo pro tři lidi s opravdu velkým komfortem.

ESA taky demonstrovala, že je (občas) bez předchozích zkušeností schopna podniknout něco do té doby naprosto nemyslitelného - viz např. přistání na Titanu, nebo v poslední době projekt Rosetta. Přístup ESA je hodně odlišný od přístupu Činy nebo Indie, které se trpělivě plahočí nějaých 20-30 let za NASA a Ruskem a postupně předvádějí, že opravdu disponují 30 let starými technologiemi a nestydí se je používat i dnes.

Mrzí mě, že nemůžu s klidným svědomím např. jít schvalovat evropskou ústavu - i když mě děsí že tím pádem budu hlasovat jako ODS (která mě nijak extrémně sympatická není) nebo dokonce komunisti, a i když tím potenciálně můžu ohrozit spolupráci ČR na zajímavých projektech ESA. Ústava má být jednoduchý několikastránkový dokument mluvící o základních lidských svobodách a právech - tohle mě přijde spíš jako konstrukce zajišťující rovnováhu sil mezi jednotlivými úřednickými frakcemi na různých úrovních. Fandím ESA - ale spojovat ESA nějak zvlášť s osudem politických struktur v EU se mi nechce.

ESA je určitě potenciálně nejschopnější kosmickou agenturou na světě, a to zejména v případě nějaké ekonomické dělby práce s Ruskem (jako jsou třeba ty starty Sojuzů z Kourou). Přístup Američanů, kteří ve vědě a technice vítězí hrubou silou - koupí si ty nejschopnější experty a technologie z celého světa, a sami slíznou smetanu - mě zas tak sympatický není...

Faktem je, že to čemu bych nejvíc fandil já - minimalistický, levný, ale zároveň nesmírně odvážný a troufalý pilotovaný kosmický výzkum - by se dalo nejlépe realizovat právě pomocí Sojuzů a autonomních modulů podobných ATV, oboje vypouštěné z Kourou. Je zvláštní, že tu ta možnost jaksi bude existovat - po technické stránce rozhodně - ale že nejspíš nebude politická vůle ji využít. No, nechme se překvapit.

 
16.4.2005 - 11:31 - 
citace:
Bleskosvody :-)
Jinak jsou skoro u kazde rampy (az na vyjimky), krasne je to videt na Bajkonuru na rampe pro Energiji, nebo treba na poslednich snimcich ze startu Atlasu. Vetsinou jsou po ctyrech (v kazdem rohu pomyslneho ctyruhelniku kolem rampy), a jejich vyska by mela byt kolem 1,3 az 1,5 vysky konstrukce rampy (ikdyz napriklad na jiz zminovanem Bajkonuru to vypada, ze je to dvojnasobek, ale nikdy jsem tam nebyl, takze nevim :-)

S pozdravem Vaclavik Michal


Díky za odpověď ! Asi mě to mělo napadnout, rampa a samotná raketa je vlastně jeden velký hromosvod, navíc kolem startu naplněný vysoce expolzivním palivem
 
16.4.2005 - 12:36 - 
Jinak pro zajimavost u rampy pro vypousteni raketoplanu takovou ochranu pomoci ctyr bleskosvodu neexistuje, a nebyla tam ani v dobe Apolla. Bleskosvod je primo soucasti vypousteci rampy. 
26.2.2007 - 22:54 - 
Dne 2007-02-26 byla na kosmodromu CSG u města Kourou ve Francouzské Guayaně za přítomnosti generálního ředitele FKA (Roskosmosu) A. Perminova, generálního ředigtele ESA J.-J. Dordaina a generálních ředitelů CNES Y. d'Escatha a Arianespace J.-Y. Le Gall slavnostně položen základní kámen ke stavbě startovního komplexu pro vypouštění nosných raket rodiny Sojuz.

http://www.arianespace.com/site/news/releases/07_02_26_release_index.html

 

____________________
Antonín Vítek
 
27.2.2007 - 17:03 - 
citace:
....startovního komplexu pro vypouštění nosných raket rodiny Sojuz.


vypadat to bude takhle:

http://arianespace.com/site/doc_media/image_library/images_sub_index.html
 
27.2.2007 - 17:06 - 
a tady je video:
http://www.cnes.fr/web/5802-lame-de-gagarine-plane-sur-la-guyane.php

stavba, animace startu rakety, ...
 
27.2.2007 - 17:48 - 
Zvlášť hezky působí to, že Sojuzy zde mají startovat již v roce 2006 :-)

http://arianespace.com/site/doc_media/image_library/images_sub_index.html
 
27.2.2007 - 18:12 - 
a manual k Sojuzu - Guiana Space Centre

http://www.arianespace.com/site/documents/soyuz_man_csg_index.html

 
05.3.2007 - 17:27 - 
Dne 2007-03-04 podepsal prezident Putin federální zákon o ratifikaci Dohody mezi vládami Ruské federace a Francouzské republiky o spolupráci v oblasti vývoje, výroby a využívání nosných raket, jejíž součástí je i dohoda o umístění vzletové rampy pro Sojuzy-ST ve Francouzské Guyaně. To je co... Už se na tom maká, a Rusko teprve ratifikovalo mezinárodní smlouvu, na jejímž základě se to dělá...

Pokusím se text smlouvy najít

 

____________________
Antonín Vítek
 
05.3.2007 - 21:05 - 
Originální ruský název dohody zní "Соглашение между Правительством РФ и Правительством Французской Республики о долгосрочном сотрудничестве в области разработки, создания и использования ракеты-носителя «Союз СТ» в Гвианском космическом центре", francouzský "Accord intergouvernemental entre la France et la Russie relatif à leur coopération à long terme dans le domaine du développement, de la réalisation et de l'utilisation de lanceurs et à l'implantation du lanceur Soyouz-ST au Centre Spatial Guyanais".

Přípravná jednání o možnosti vypouštět Sojuzy z Francouzské Guayany vyvrcholila při setkání ministerských předsedů Francie a Ruska (J.-P. Raffarin a M. Kasjanov) ve dnech 2002-11-17 až 2002-11-19 v Toulouse. Dohoda byla podepsána již 2003-11-07 v Paříži, ale Dumě byla předložena k ratifikaci až v prosinci 2006 (2006-12-28 bylo vydáno vládní nařízení č. 824 o zahájení ratifikačního procesu v Dumě) a v únoru letošního roku (2007-02-16) byl zákon o ratifikaci Dumou schválen a předán prezidentské kanceláři k podpisu. Dohoda platí od roku 2006 do roku 2016 s možností prodloužení. Při jednání v Dumě bylo v důvodové zprávě uvedeno, že se počítá v tomto desetiletém období celkem se 30 starty (ale až od roku 2008, tj, 3-4 rakety ročně). Komercializaci pro zahraniční zákazníky bude zajišťovat firma Starsem, vlastní přípravu rakety v CSG ruští specialisté, ale pod pláštíkem firmy Arianespace. Rusko kromě toho má právo vypouštět z Kourou i vlastní družice. Rozpočet nákladů na tento projekt činí 344 mil. EUR, které jdou kompletně z rozpočtu ESA; to vyplývá z rozhodnutí vedení ESA z 2003-05-27, kdy byl schválen projekt ESA "Soyuz at CSG Project". Dohoda o této spolupráci s ESA ("Соглашениe между Федеральным космическим агентством и Европейским космическим агентством о долгосрочном сотрудничестве в области разработки, создания и использования ракет-носителей", "Accord de coopération et de partenariat à long terme pour le développement et l’utilisation de lanceurs spatiaux, entre l’ESA et l’Agence spatiale Russe") podepsali v Moskvě 2005-01-19 za FKA A. Perminov, za ESA J.-J. Dordain (předem text dohody schválila ruská vláda vládním nařízením č. 1589-r ze dne 2004-12-15). Přitom hned teď (během roku 2007) dostanou ruské firmy z tohoto balíku částku 121 mil. EUR. Jedná se především o firmy CSKB Sojuz (výrobce nosiče Sojuz), NPO im. A. S. Lavočkina (výrobce stupně Fregat) a KBOM (konstrukce rampy). Kromě toho budou výrobci nosiče dostávat i platby za jednotlivé starty od zákazníků.

Celkem čtyři dokumenty o financování projektu byly podepsány 2005-03-21. Dohodu mezi FKA a Arianespace o výstavbě potřebné infrastruktury na CSG podepsali za Arianespace J.-Y. Le Gall a za FKA A. Perminov v Moskvě 2005-04-11. Dohodu mezi CNES (zastupující vlastníka guyanského kosmodromu, tedy francouzský stát) a ESA podepsali za CNES Y. d’Escatha a za ESA J.-J. Dordain 2005-07-19.

Tady jsou některé zásadní (a originální) zdroje k celé historii tohoto projektu. Bohužel, plný text dohody ještě na webu zveřejněn není; ruské znění by se mohlo objevit tak během 14 dní na oficiálním webu s ruskými zákony.

http://www.roscosmos.ru/Show1Brifing.asp?BrifID=10
http://www.federalspace.ru/NewsDoSele.asp?NEWSID=715

[Upraveno 05.3.2007 poslal avitek]

 

____________________
Antonín Vítek
 
05.3.2007 - 21:07 - 
Další odkazy k historii:

http://www.pnp.ru/chapters/parlament/parliament_1425.html
http://www.duma.gov.ru/index.jsp?t=news/index.jsp&file=3984.html
http://arms-tass.su/?page=article&aid=36620&cid=24
http://www.government.ru/government/governmentactivity/rfgovernmentdecisions/archive/2007/01/09/4093134.htm

 

____________________
Antonín Vítek
 
05.3.2007 - 21:07 - 
Poslední odkazy k historii:

http://www.esa.int/SPECIALS/ESA_Permanent_Mission_in_Russia/SEMA7JW797E_0.html
http://www.esa.int/SPECIALS/Launchers_Access_to_Space/SEMQ5P57ESD_0.html
http://www.arianespace.com/site/news/releases/presrel05_4_11.html
http://www.recherche.gouv.fr/discours/2005/soyouz.pdf

 

____________________
Antonín Vítek
 
 


Stránka byla vygenerována za 0.102867 vteřiny.